Nájdu sa medzi nimi aj ojedinelé exempláre, ktoré končia v trezoroch u milionárov.
Väčšina poštových známok je bežná. Sú cenovo prístupné a nájdeme ich u každého filatelistu. Rarity sú ojedinelé a cenovo neprístupné. Napriek tomu po nich túži každý zberateľ. K takýmto ceninám patrí 5–centová poštová známka z karibského súostrovia Trinidad známa pod menom „Lady McLeod. Parník dostal meno po manželke guvernéra britskej kolónie Henryho George McLeoda. História je úzko spätá s loďou so 67–tonovým výtlakom, ktorá plávala medzi prístavmi Port of Spain a San Fernando. Listy bolo možné odosielať z paluby, ale vždy mali cestujúci nedostatok mincí. Problémy s drobnými vyriešil v roku 1847 nový majiteľ David Bryce vydaním modrej 5-centovej poštovej známky s námetom lode Lady McLeod. Nikto v roku 1847 netušil, že cenina, ktorú začali predávať na lodi, bude o pár rokov tak vzácna a populárna.
Majiteľ ich objednal v 100-kusových aršíkoch. Ide o prvé koloniálne vydanie, ktoré o 6 mesiacov predbehlo červeného a modrého Mauricia. Filatelisti evidujú 26 nepoužitých známok, 24 použitých a 39 frankatúr na listoch. Je to jedna z prvých tlačených známok, ktoré sú vyhľadávané medzi zberateľmi na medzinárodných aukciách. Odborníci všetky kuriozity, ktoré sú v ponuke, odborne preskúmajú. Na dražbách majú všetky vzácne známky certifikát pravosti.
História jednej z týchto filatelistických kuriozít je spojená s Českou republikou. Koloniálna zámka sa predala na 37. aukcii Burda v Prahe pod katalógovým číslom 892 za rekordných 1,3 milióna českých korún. Kupujúci za známku zaplatil spolu s DPH 1,76 milióna. Bol to veľký úspech, rarita sa predala za viac ako dvojnásobok vyvolávacej ceny. Podobné kuriozity sa ešte nedávno dražili len v zahraničí. Teraz stačí navštíviť susednú Prahu a môžete sa zúčastniť na filatelistickej aukcii európskeho významu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.