Pri bežnom peňažnom styku si papierové platidlá podrobnejšie nevšímame. Každodenne nimi platíme a pritom si neuvedomujeme, že každá bankovka je jedinečná. Dve rovnaké platidlá neexistujú, každé platidlo má svoje meno – identitu. Jediným a jedinečným rozpoznávacím znakom je číslovač. Dve platidlá z jedného nominálu s rovnakým poradovým číslom neexistujú. Vo väčšine prípadov práve vďaka tomuto identifikátoru dokáže banka rýchlo odhaliť falzifikáty.
Výroba papierových platidiel je viacfázový a pomerne zložitý proces. Vo väčšine prípadov číslovanie aršíkov patrí k poslednej výrobnej fáze. Najčastejšie sa na tento účel využíva kníhtlač. Na archívnej snímke vidíme číslovacie zariadenie, ktoré používa Štátna tlačiareň cenín v Prahe. Ide o zložité zariadenie, ktoré pracuje automaticky. Čísla sa otáčajú a ich pozícia sa mení elektronicky. Mechanizmus je potrebné vždy kontrolovať a čistiť, aby sa čísla nezasekávali a nevznikali tak nežiadané kuriozity.
Existujú rôzne typy, jednotlivé tlačiarne používajú svoj typický číslovač. Vďaka tomu je možné neznáme platidlá ľahšie identifikovať. Typické sú aj prefixy - sériové písmená, ktoré banka používa podľa vopred stanoveného algoritmu. Dotlače za chybné korunové bankovky na Slovensku sa dali rozpoznať na základe písmena „A“. V susednej Českej republike si na tento účel vybrala Státní tiskárna cenin písmeno „Z“. Číslovače eurobankoviek sú vygenerované podľa jedinečného algoritmu, pre ktoré platia prísne pravidlá. Slovenské eurobankovky sú označené písmenom „E“, na základe čoho sa dajú ľahko identifikovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.