Pondelok, 20. november, 2017 | Meniny má Félix

Urban vybojoval v Bratislave polmaratónsky titul

V Bratislave v rámci bežeckého podujatia IX. ČSOB maratón 2014 štartovalo celkove vyše osemtisíc bežcov.

KOŠICE. V najpočetnejšej disciplíne na 21,1 km trati s vyše dvetisíc účastníkmi dominovali traja Keňania. Víťazný Edwin Kipkorir utvoril časom 1:03:10 hod. traťový rekord, pričom druhý dobehol Kurui za 1:03:17 h. a tretí Kirui za 1:03:19 h. Štvrtý finišoval do cieľa a titul majstra Slovenska vybojoval 28-ročný Košičan Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) za 1:07:23 h., ktorý za osobným rekordom z Verony zaostal len 12 sekúnd.

Po pretekoch Urban povedal: „Potešil ma zisk prvého titulu v polmaratóne. Bolo super počasie, tak som to rozbehol na osobák, čo sa mi aj skoro podarilo. Od 10. km až do cieľa som však bežal sám, pričom ma pribrzdil protivietor i veľké množstvo zákrut.“ Striebornú medailu získal Tibor Sahajda (TJ Obalservis Košice) v osobnom maxime 1:08:45 h. a bronz i prvenstvo v kategórii mužov od 40 rokov dosiahol Imrich Pástor (BK Steel Košice) za 1:10:22 h. V majstrovskej súťaži družstiev si titul majstrov SR vybojovalo trio TJ Obalservis Košice v zostave Sahajda, Repák, Vaktor s 10 bodmi pred AŠK Skalica s 21 b. a tretí skončil MK Rajec s 33 bodmi.

V kategórii žien sa majsterkou SR v polmaratóne stala Adriana Vitková (Kys. N. Mesto) za 1:21:50 – osobný rekord – pred Katarínou Pokornou (STU Bratislava) za 1:25:29 h. a bronz získala Patrícia Gánovská za 1:27:19 h. Štvrtá v rámci SR skončila Ivana Butorácová za 1:28:23 h. a piata Zuzana Korotvičková za 1:28:33 h., pričom uvedené trio z klubu TJ Obalservis Košice vybojovalo majstrovský titul v súťaži družstiev s 12 b. pred MKŠS Kys. N. Mestom - 15 b. a STU Bratislava - 20 b.

V konkurencii 780 bežcov na 42 195 m trati zvíťazil Keňan Joel Mwangi v traťovom rekorde 2:18:22 h. Zo Slovákov bol najrýchlejší Imrich Magyar na 16. mieste za 2:44:55 h. Zo zástupcov východoslovenského regiónu maratón pod tri hodiny zabehli 20. Marek Mockovčiak (VÚ 1007 Prešov) -2:47:11 h. a 29. Peter Škvarka (Humenné) 2:56:02 h. Výborne si počínal aj veterán Karol Labaš (Geoma Myslava), ktorý časom 3:09:20 h. vyhral kategóriu mužov od 60 rokov.