Zlatníci prácnym spôsobom mince rozrezali, vysústružili v nich dutinu a narezali závity. Z platidla tak vznikol rozoberateľný celok, v ktorom bolo možné ukryť tajné poklady, čo môžeme vidieť na archívnej snímke. V mnohých prípadoch boli receptom na úspech. Bolo v nich možné ukryť a posielať ľúbostné listy. Bežne sa v nich ukrývali zlaté mince, mapy a rodinné šperky.
Lacnejšie technológie
Okrem prácnej a časovo veľmi náročnej výroby z obehových mincí sú známe aj lacnejšie technológie. Existujú aj také exempláre, ktoré sa predávali na tento účel. Menej kvalitné lacnejšie tajné skrýše sa vyrábali odlievaním alebo lisovaním. Bežní obyvatelia ich nedokázali rozpoznať. Sú známe aj také varianty, pri ktorých sa polovice vsúvajú do seba. Na niektorých sú aj pánty, ale s takými sa stretávame len vo výnimočných prípadoch.
Vzácne odvetvie
Z hľadiska zberateľstva ide o vzácne odvetvie numizmatiky. Vo väčšine prípadov ide o vzácne relikvie, najmä keď idú do dražby s pôvodným obsahom. V niektorých prípadoch obsahujú pôvodné niekoľko stororočné cennosti. Priťahujú záujemcov a dražia sa za astronomické ceny. Historici sú znechutení, lebo pri výrobe skrutkovacích mincí sa znehodnocujú numizmatické pamiatky. Napriek tomu môže byť zaujímavé, ak sa podarí skompletizovať celú zbierku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.