Na jabloniach, hruškách, slivkách a okrasných drevinách je postrek zameraný hlavne na ničenie prezimujúcich živočíšnych škodcov a ich rôznych vývojových štádií.
Postrek a štepenie
Broskyne a nektarinky striekame proti kučeravosti listov. Toto hubovité ochorenie napáda rašiace listy, deformuje ich, čím sa na strome zmenšuje asimilačná plocha a to má priamy dopad na početnosť a veľkosť plodov. Taktiež je čas na preštepovanie stromov vrúbľami, ktoré sme si nachystali v zime. Niektoré typy štepenia sú jednoduché, najmä ak si ich naštudujeme z odbornej literatúry a dokáže ich urobiť aj začiatočník. Konkrétne vrúbľovanie za kôru, alebo plátkovanie. Keď sa vrúbeľ neprijme, neúspech nás nesmie odradiť. Ešte nie je nič stratené, lebo v lete sa môžeme pokúsiť o očkovanie. A keď aj to bude neúspešné, na nasledujúci rok sa o to môžeme pokúsiť znovu.
Jahody
Ak sme vlani nemali uvoľnenú pôdu pod jahody a šľahúne sme zasadili len na prechodné miesto, tak teraz je čas, aby sme ich vysadili na definitívne stanovište, na ktorom by mali vegetovať aspoň dva, keď nie tri roky. Môžeme urobiť aj výsadbu kontajnerových jahodových sadeníc, ktoré sú ponúkané v obchodnej sieti. Aj keď sú pomerne drahé, v nasledujúcich rokoch poslúžia ako sadbový materiál, ktorý môžeme množiť. V tomto čase sa budú ľahko prijímať, lebo pôda je vlhká. Na druhej strane musíme si uvedomiť, že z tohto ročného jahodoviska bude len ukážková úroda. Tá skutočná príde až na budúci rok.
Zelenina
V zeleninovej záhradke už klíčia druhy zeleniny s názvom skoré a nesmieme zabúdať na kyprenie pôdneho prísušku. V týždenných intervaloch vysievame hrach a reďkovku, aby nám postupne dorastali. Cibuľové semeno na sadzačku sejeme do hustých, asi 5 cm širokých pásov s medzerami asi 20 cm širokými, aby sa dobre kyprili.
Parenisko
Pre chladnejšie polohy pripravujeme v parenisku sadeničky rajčín a uhoriek, pre teplejšie papriku, zeler a melóny. Časť plánt skôr než vysadíme na trvalé stanovište zasadíme do rašelinových zakoreňovačov, v ktorých je vlisovaná aj dávka hnojív. V tomto prostredí rastlina rastie rýchlejšie a prinesie aj skoršiu úrodu. Platí to najmä o rajčinách, ktoré s takýmto balom vysadíme už na záhon. Aby nezachladli najmä pri studených nociach, chránime ich individuálnym fóliovníkom určeným len pre jednu rastlinu. Z takto vysadených paradajok môžeme úrodu zberať aj o 14 dní skôr ako susedia. Samozrejme časť rajčín si ponecháme v parenisku pre prípad, že by nám už vysadené sadenice prestali rásť v dôsledku zimy. Zvyšné, hromadne vysadíme až po 15. máji.
Výsadba
V apríli je vhodný čas na sadenie najmä kapustovej zeleniny s označením poloskorá. Neskoré sorty vysievame len ak počítame s jesenným zberom, alebo so zeleninou, ktorú uložíme na zimné uskladnenie. Záhony s prezimovanou zeleninou (cesnakom, šalotkou, špenátom, petržlenom a karotkou) musíme kypriť a podľa intenzity vegetácie aj prihnojiť roztokom liadku, alebo ešte lepšie Cereritom, prípadne s NPK. Je čas aj na sadbu cukrovej kukurice a ak máme voľný záhon, tak aj na naklíčené zemiaky.
Kvety
Začiatkom mesiaca stromkovým ružiam uvoľníme zemný bal a dotvarujeme strihom korunu, kríčkové poodkrývame, výhony im skracujeme na 3 živé očká a ostatnú časť odstrihneme, najmä ak vymrzla. Taktiež odstrihneme slabé, neduživé vlaňajšie výhony. Záhony s trvalkami čistíme a prihnojujeme. Predpestované letničky sadíme už na záhony.
Koncom mesiaca je sezóna aj na presádzanie ihličnanov, vždy zelených listnáčov a okrasných drevín so zemným balom.
Je čas, aby sme vyčistili pivnicu, vypratali z nej zvyšky zeleniny, prípadne už scvrknuté ovocie a všetko zakopeme, alebo zakompostujeme a posypeme vápenným prachom.
Autor: Peter Ország
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.