Na burzách sú najviac rozšírené pamätné mince. Vznikajú kompletné zbierky, ktoré predajcovia ponúkajú v špeciálnych kazetách. Nie je to však pravidlo, existujú aj výnimky. Zberatelia sa s bankovkami tak intenzívne nezaoberajú. V susedných krajinách sú zvyky trošku odlišné, rozdiely vidíme aj v emisných plánoch. Pri príležitosti Olympijských hier „Soči-2014“ vydala Ruská centrálna banka celkom neobvyklú pamätnú bankovku v hodnote 100 rubľov.
Prvýkrát sa olympijské bankovky objavili v roku 2008 v Pekingu. Zrejme sa ruská centrálna banka pokúsila nadviazať na túto tradíciu. Na averze je vyobrazený snoubordista a olympijské objekty v pobrežnej oblasti Soči. Na reverze je dobre viditeľný hlavný olympijský štadión „Fišt“ v Soči a mytologický vták. Je celkom netypické, že celý výtvarný návrh je orientovaný na výšku. Pravdepodobne sa v budúcnosti budeme častejšie stretávať s neobvyklými výtvarnými návrhmi.
Olympijské bankovky sú celkom výnimočné, lebo bežne nevychádzajú podobné emisie. Platidlá sa dostali do obehu v extrémne veľkom náklade–20 miliónov kusov. Dajú sa zohnať aj v darčekových baleniach, ale tie sú v ponuke iba v obmedzenom množstve. Keď filatelisti a numizmatici takéto novinky zaregistrujú, tak ich rýchlo uložia do svojich zbierok. Tieto špeciálne bankovky nie sú tak rozšírené ako mince. Sú vyrobené z papiera a ich hodnota je len virtuálna. Pri zlatých a strieborných pamätných minciach má značný vplyv na hodnotu typ a množstvo vzácneho kovu. Zrejme sa preto investori prikláňajú k minciam, ktoré majú svoju reálnu hodnotu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.