Korzár logo Korzár
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Legendárne módne značky

Tie šťastnejšie z nás vlastnia aspoň jeden kúsok. Väčšina z nás o nich len sníva. Najznámejšie značky módneho neba sú symbolom módneho vkusu, ale aj luxusu. Avšak aj tí, ktorí ich stvorili, boli kedysi len obyčajní a chudobní. Mali však ambície a šťastena

(Zdroj: archív)

stála na ich strane. Ako sa prepracovali na absolútny vrchol?

Louis Vuitton

„Vuittonky" sú asi najobľúbenejšími taškami medzi ženami i štýlovými mužmi. Tieto doplnky sú symbolom luxusu, a preto kto nemá na hriešne drahé originály, nahrádza si to aspoň napodobeninami. Louis Vuitton nás pritom takto „dráždi" viac než sto rokov! Vlastnú firmu na výrobu cestovnej batožiny si totiž založil už v roku 1854.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodne to bol tesárov syn, ktorý kvôli tomu, aby sa vyučil za brašnára, ako štrnásťročný prešiel pešo z rodnej dedinky do Paríža cestu dlhú 400 kilometrov. Vykľul sa z neho šikovný tovariš, ktorý prichádzal stále s novými nápadmi a keď sa vďaka storočiu pary rozmohol cestovný ruch, Louis to vyžil. Parížske dámy chceli cestovať na úrovni a on im to zabezpečil. Vyšla nová hviezda. Jeho batožina bola krásna, ale vďaka použitým materiálom aj kvalitná a priam nezničiteľná. Tašky a kabelky so svetlohnedými písmenami LV na gaštanovom základe sú toho zárukou dodnes. Po Louisovej smrti na to dohliadali jeho syn, vnuk a ďalší potomkovia. Snažia sa dodržiavať zásady zakladateľa, ktorý bol presvedčený, že aj na vrchole slávy sa musí stále zdokonaľovať a vedieť prispôsobiť želaniam zákazníka, spolupracovať s ním a poznať jeho potreby, lebo len s výrobkom, ktorý bude jeho odrazom, sa kupujúci rýchlo zžije.

Skryť Vypnúť reklamu

Christian Dior

Šaty s úzkymi ramenami a zúženým pásom, zdôraznené prsia a dlhá, široká sukňa, to sú modely, ktorými si ženy získal Christian Dior. Aj cesta k úspechu tohto francúzskeho dizajnéra, narodeného v roku 1905, mala nezvyčajný začiatok. Pochádza totiž z rodiny obchodníka s hnojivami. Vyštudoval však medzinárodné vzťahy a diplomaciu a po škole sa zamestnal ako galerista. Móde sa začal profesionálne venovať, až keď mal 41 rokov a s finančnou pomocou textilného magnáta Marcela Boussaca založil v Paríži módny dom. Osud značky však visel po Diorovej smrti na vlásku. Dizajnér sa totiž rozhodol vydediť svoju rodinu. S bratom Raymondom mal totiž odmala zlý vzťah, pretože ten ho odsudzoval za homosexuálnu orientáciu a už v detstve Christiana tyranizoval a zatváral do pivnice. Sklamala ho aj obľúbená neter Francoise, lebo sa pridala k nacistom a udávala Diorových židovských manažérov. Napokon sa teda umeleckým riaditeľom stal Yves Saint Laurent, ktorý pri Diorovi začínal ako mladý asistent a svojou šikovnosťou zachránil firmu pred krachom.

Skryť Vypnúť reklamu

Prada

Nielen „Diabol nosí Pradu" ako v obľúbenom filme, ale sníva o tom obrovské množstvo žien. Slávnu taliansku značku založil v Miláne roku 1913 Mario Prada so svojím bratom Martinom. Spočiatku predávali iba luxusný kožený tovar a doplnky. Už v roku 1919 sa však stali výhradnými dodávateľmi kabeliek pre kráľovský dvor. Kvalitné kabelky, peňaženky a ďalšie doplnky si však získali popularitu na celom svete. Paradoxné je, že o najväčšiu slávu firmy sa zaslúžila žena, hoci zakladateľ Mario Prada zastával názor, že žena podnikaniu nemôže rozumieť tak dobre ako muž, a preto nežnému pohlaviu z rodiny nedovolil rozhodovať o výrobe. Firmu napokon zachránila a zveľadila jeho vnučka Miucia. Na čelo upadajúcej firmy sa postavila v roku 1978 a preukázala obchodného ducha i cit pre módu. Pikoškou je, že rok predtým, než sa stala šéfkou spoločnosti, chcela hnať pred súd Taliana Patrizia Berelliho, ktorý vyrábal vydarené kópie Prady. Výsledkom žaloby bola napokon ich svadba. Dodnes spolu stoja na čele značky, ktorej hodnota je približne šesť miliárd dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Versace

Gianni Versace, toto meno je symbolom luxusu nielen v móde, ale aj v nábytkárstve, parfumoch či kozmetike. Taliansky návrhár už ako malý chlapec pomáhal mame dizajnérke prišívať gombíky na odevy a vyšívať ornamenty. No hoci ho to bavilo, vyštudoval architektúru, ale napokon aj tak zostal verný móde. Začínal ako obyčajný dizajnér a postupne sa prepracoval na absolútny vrchol. V roku 1976 so starším bratom Santom založili vlastnú značku. Neskôr sa k nim pridala aj ich sestra Donatella. Značka Versace sa stala symbolom príťažlivej módy, ktorá podčiarkuje sexepíl. Ženy uchvátili minisukne, korzety či priliehavé overaly. Bohužiaľ, Giani odišiel priskoro. Hoci sa mu v rokoch 1994 a 1995 podarilo poraziť rakovinu vnútorného ucha, prišlo niečo horšie. V júli 1997 ho pri tradičnej rannej prechádzke pred rezidenciou zastrelil výstredný model. Versace sa nikdy netajil homosexuálnou orientáciou a 11 rokov žil so svojím partnerom Antoniom D'Amicom, ktorému po smrti odkázal doživotnú rentu 26-tisíc eur mesačne. A post hlavnej dizajnérky firmy po ňom prebrala sestra Donatella.

Christian Louboutin

Za jeho topánky sú svetové celebrity ochotné oplieskať nehorázne sumy peňazí. Tie najluxusnejšie kúsky majú hodnotu nového auta. No stojí im to za to, lebo značka Louboutin totiž zaručuje eleganciu, ženskosť, luxus, ale aj pohodlie, hoci podpätky majú zväčša 12 centimetrov. Dizajnér totiž zastáva názor, že pre krásu sa trpieť nemá. Typickým poznávacím znamením „louboutiniek" je červená podrážka a tá vznikla vďaka sekretárke. Keď si raz Christian pozral nový pár topánok, čosi sa mu na nich nepozdávalo. Zrazu zbadal na sekretárkinom stole červený lak na nechty, natrel ním podrážky a nápad za milióny bol na svete. Aj za to, že sa stal slávnym, môže náhoda. Francúzsky dizajnér spočiatku pracoval u preslávených dizajnérov, ale práca pre iných zabíjala jeho fantáziu. V roku 1992 si ako 27-ročný s dvoma priateľmi otvoril v Paríži prvý obchod. Asi po týždni doň nakukla monacká princezná Caroline s priateľkou, vykúpila všetky modely a zhodou náhod ju pri tom videla novinárka. Článok obletel svet a Francúz s kamerunskou krvou sa stal hviezdou.

Tommy Hilfiger

Obyčajný chlapec z mnohopočetnej rodiny, to bol kedysi Tommy Hilfiger. Narodil sa v roku 1951 a vyrastal v írskej katolíckej rodine ako druhé z deviatich detí. Rodičia z neho chceli mať inžiniera, no nevyšlo im to. Tommyho snom bola spevácka kariéra, no bavila ho aj móda. Vždy sa obliekal inak ako jeho rovesníci. No keď v šesťdesiatych rokoch brigádoval v hippisáckom obchode, skrsol mu v hlave nápad, ktorý z neho neskôr urobil boháča. S dvoma kamarátmi dali dokopy 150 dolárov a začali podnikať s džínsami. Nakupoval ich, upravoval a ďalej predával. Až v roku 1984 založil vlastnú značku a začal navrhovať pánsku módu. Za necelé 2 roky zarobil 11 miliónov dolárov. Pre dámy začal tvoriť v roku 1996. Dnes je obdĺžnikové bielo-modro-červené logo známe na celom svete. A milujú ho tie najvychytenejšie celebrity ako Rolling Stones, Britney Spears, Beyoncé.

Coco Chanel

„Móda odchádza, štýl nikdy," toto bolo heslo kontroverznej postavy módneho sveta Gabrielle Bonheur Chasnel, ktorú celý svet poznal ako Coco Chanel. Práve jej ženy vďačia za to, že sa zbavili nenávidených korzetov a šnurovačiek. Doslova oslobodila ženskú siluetu a dámy vo veľkom chudli, aby v jej modeloch vyzerali dobre.
Aj ona vyšla z úplne chudobných pomerov. Vyrastala v sirotincoch a začínala ako šička vo fabrike na výrobu nohavičiek a detských výbavičiek. Mala však šťastie, že vždy očarila vplyvných mužov, ktorí ju dostali do vyššej spoločnosti a poskytli potrebný kapitál na otvorenie vlastného módneho butiku v centre Paríža. Predávala skrátené a zúžené sukne, šaty košeľového strihu a vymyslela nesmrteľné „malé čierne". Priniesla do módy plážové a športové modely. A hlavne vďaka nej svetlo sveta uzreli legendárne kostýmy so sukňou a nohavicami. Coco vynašla aj nezvyčajný "nočný úbor". Marilyn Monroe sa predsa vyjadrila, že chodí spávať len v kvapke parfumu Chanel N°5. Vôňu, ktorá prežila desaťročia, vymyslela Coco a, mimochodom, flakón vznikol na počesť jedného z jej milencov - veľkovojvodu Dmitrija Pavloviča Romanovova - bratanca posledného ruského cára v exile. Na jeho počesť vymyslela flakón v tvare vtedajšej fľaše ruskej vodky.

Burberry

Ak vlastníte originálny kúsok s jedinečnou károvanou vzorkou červenej, bielej, čiernej a pieskovej farby, vedzte, že sa vyrovnáte britským panovníkom. Oni totiž značku Burberry milujú. Založil ju v roku 1856 vtedy 21-ročný Thomas Burberry, bývalý učeň u obchodníka s textilom v Hampshire. Spočiatku navrhoval zvrchníky pre miestnych obyvateľov, no o desať rokov prišiel zlom. Thomas vynašiel a dal si patentovať gabardén - látku pevnú, odolnú, nepremokavú, ale zároveň priedušnú. Šikovnému Thomasovi my, ženy, vďačíme ešte za jednu skvelú súčasť šatníka - za trenčkot - plášť, ktorý v našich podmienkach nosievame na jar a na jeseň a hodí sa naozaj ku všetkému. Károvaná vzorka je jedna z najviac kopírovaných ochranných známok, keďže originál si môžu dovoliť len dobre situovaní milovníci módy. Britská kráľovná Alžbeta II. a princ Charles k nim patria a spoločnosti Burberry udelili kráľovský dekrét, čím ju povýšili na jedného z dodávateľov oblečenia pre kráľovskú rodinu.

Desigual

Hitom posledných rokov je veselá, pestrofarebná a nápaditá móda značky Desigual. Pochádza zo Španielska a v preklade toto slovo znamená „nerovnaký". Značka vznikla len v roku 1984 a založil ju vtedy len 20-ročný mladík Thomas Mayer, pôvodom zo Švajčiarska. On sa rozhodol zbúrať konvencie a priniesť na trh kolekciu oblečenia, hlavne pre mladých, ktorá bude vynikať bezprostrednosťou a originalitou. A podarilo sa mu zaujať nielen mladých, ale všetky vekové kategórie. Značka Desigual sa odlišuje hneď na prvý pohľad, lebo pri ich výrobe používajú netradičné materiály, technológie a výtvarné techniky.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 6. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Výnimočný zákrok ortopédov Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 2. Zmeniť kuchynský odpad na substrát do kvetináča už dokáže každý
 3. Plasty sú čoraz viac out. Pri pive od Prazdroja čoskoro zmiznú
 4. METLIFE SLOVENSKO získala certifikát Zodpovedná organizácia
 5. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 8. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 9. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 10. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 11 759
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 652
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 7 509
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 7 225
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 323
 6. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 4 969
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 726
 8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 663
 9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus 2 660
 10. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 545

Blogy SME

 1. Ida Tittelová: Bella Venezia
 2. Richard Gajarský: Slovensko znovu prehráva.
 3. Peter Slamenik: Turistické okienko III. – Veľký Choč
 4. Peter Slivovic: Kmitočet
 5. Štefan Vidlár: Aj ty´s pochoval KRISTA?
 6. DagmaRA Sarita Poliaková: Zachráňme deti, na každom jednom záleží
 7. Informácie o blog.sme.sk: V Česku odhalili bustu Jozefa Kmeťa, blogera SME
 8. Helena Smihulova Laucikova: Rodáci
 1. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 8 099
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 7 686
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 044
 4. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !! 5 803
 5. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 562
 6. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 5 016
 7. Pavel Dvořák: Platby mobilom v Číne 4 502
 8. Rudolf Pado: Podtatranské metastázy. TANAP i Budaj mlčia 3 315
 1. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
 2. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 7. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 8. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obchádzam už Prešov. Nielen pesnička, ale aj fakt.


2 h
Patrik Svitana (vľavo) je ofenzívnym lídrom HK Poprad.

My muži si ani nevieme predstaviť, čo ženy prežívajú, hovorí Svitana.


7 h
Slávnostné strihanie pásky počas slávnostného otvorenia diaľnice.

Aj Košice sa dočkali dobrej správy.


a 1 ďalší 10 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Smeru Robert Fico

Fico krádež nenahlásil, rozprával o nej na chate pri Leviciach.


4 h
Spoločnosť Facebook je minulosť, je tu Meta.

Internetový gigant bojuje s kritikou.


TASR a 1 ďalší 2 h
Bitka futbalových chuligánov počas zápasu Trnava - Slovan.

Bitka v Trnave bola návratom do minulého storočia.


a 1 ďalší 15 h

Blogy SME

 1. Ida Tittelová: Bella Venezia
 2. Richard Gajarský: Slovensko znovu prehráva.
 3. Peter Slamenik: Turistické okienko III. – Veľký Choč
 4. Peter Slivovic: Kmitočet
 5. Štefan Vidlár: Aj ty´s pochoval KRISTA?
 6. DagmaRA Sarita Poliaková: Zachráňme deti, na každom jednom záleží
 7. Informácie o blog.sme.sk: V Česku odhalili bustu Jozefa Kmeťa, blogera SME
 8. Helena Smihulova Laucikova: Rodáci
 1. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 8 099
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 7 686
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 044
 4. Stanislav Martinčko: Poľovačka na zajace a 50 000 Eur v zlate !! 5 803
 5. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 562
 6. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 5 016
 7. Pavel Dvořák: Platby mobilom v Číne 4 502
 8. Rudolf Pado: Podtatranské metastázy. TANAP i Budaj mlčia 3 315
 1. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
 2. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 6. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 7. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 8. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu