Slovensko je krásna džamahírija. Zatiaľ čo Fico zapriaha štátny aparát aj inštitúcie do vlastnej kampane (štatistiky samovrážd, NR SR súdnictvo/manželstvo), čo je škandál prvého stupňa, Slovensko sa pustilo do debaty o scientológii.
Podstatné je, že aj keby všetko, čo sme sa dozvedeli o scientologickej minulosti Kisku, bolo pravdou, jediný problém s tým je, že po prvej správe kedysi v lete sám neurobil „coming out". Ak sa niekto tvári ako „občiansky", otvorený, transparentný, má sa tak aj správať. Desaťkrát vtedy, ak chce byť prezident. Evidentné je, že mohutná odozva Kisku zaskočila až zastrašila, čomu jasne nasvedčuje jeho jedna reakcia, že keby bol vedel, že ten a ten je scientológ, tak svoju knihu u neho nevydá, lebo verí v Boha (a pod.).
Mohol si to odpustiť. Scientológovia sú ozaj, aj z niektorých dobrých dôvodov považovaní za problematickú až nebezpečnú sektu. Respektíve podnikateľský zámer, eventuálne filozofiu. Jedna vec je ale organizačné jadro, prednášatelia, príslušníci siete (národnej, globálnej), „veriaci", vnútorný kruh. A celkom iná vec sú ľudia, ktorí so scientológmi prišli resp. prichádzajú, povedzme aj do pravidelnejšieho kontaktu. Je naprosto zrejmé, že Kiska ako manažér a filantrop, čo sú vrstvy scientológmi vyhľadávané a kontaktované, patrí do druhej skupiny. Keby patril do prvej, tak neexistuje, že za dva roky, čo je v kampani, sa naňho našlo iba toľko, že u toho vydal knihu, toho pozná a tam bol. Vylúčené.
Áno, dá sa debatovať o nejasnom rozhraní medzi - zjednodušene - jadrom a obalom, vnútorným kruhom a vonkajšou orbitou scientológov. Nakoľko ale na neho Fico už viac mať nebude - keďže so snorením nezačal včera, všakáno - dá sa s dosť silnou istotou predikovať, že bezpečnostným rizikom nebude. To by bolo akože hrozbou, ak sa stane prezidentom.
Nevyzerá na riziko nielen preto, že má rodinu, pričom „veriaci" svoje rodiny opúšťajú. A majetok dáva Kiska na charitu a nie obci scientológov, čo je ďalší znak zapletenia sa s „cirkvou". Podstatnejšie je, že doteraz naň nevytiahli - čiže už ani nevytiahnu - že by prešiel procesom nejakého „očisťovania mysle" (alebo tak nejako), čo je procedúra, kde stúpenci (veriaci?) vyzrádzajú intímnosti zo svojho života. Takže u Kisku, o ktorom nič takého nevysnorili za dva roky, sa zdá prezumpcia vydierateľnosti silne vykonštruovaná. Na tom nič nemení, že scientológia je údajne dôvod na odopretie bezpečnostnej previerky.
K tomu len záverečný akord. Stokrát väčším bezpečnostným rizikom než celá scientológia, ktorá je väčšmi než vierou akousi náukou životného štýlu, sú kolabujúce štátne inštitúcie. Napr. NBÚ a SIS, ktoré previerky robia. Len si pozrite, čo robí dnes Rusko. Je tu niekto, kto si myslí, že z hľadiska bezpečnostnej spoľahlivosti brali tieto naše slávne „inštitúcie" ako rizikové kritérium napr. podnikanie či kontakty v Rusku? Koľko osôb a firiem zaháčkovaných s Putinom má dnes na Slovensku licenciu na „prísne tajné"? Stovky či tisíce?? Celá debata okolo Kisku je smiešna, ak si napr. uvedomíme, že jeden veľmi dôležitý minister študoval na moskovskej škole (MGIMO), ktorá bola doslova eldorádom náborárov KGB. Kto je tu, do frasa, bezpečnostné riziko??
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.