Ovocný sad
V ovocnom sade robíme predjarný postrek s chemickým dvojprípravkom Mero Stefes a Calypso 480SC, ktoré sú balené spolu. Postrek sa odporúča robiť v štádiu, ako je to zobrazené na obale a zdôrazňuje sa, že vonkajšia teplota by mala byť nad 15 °C.
Aj keď nebýva zvykom u našich záhradkárov hnojiť ovocné stromy, najmä v tomto jarnom období sa to odporúča robiť, aby sme zabezpečili vysoké a pravidelné úrody. Uznávame, že ceny hnojív sú pomerne vysoké, preto treba ich aplikáciu zvážiť. Ale aspoň každý druhý, tretí rok by sme im mali dodať na jeseň dusíkaté hnojivo a na jar v obvode koruny rozhodiť rýchlo pôsobiace fosforečné a draselné hnojivá. Keď si nájdeme čas, znovu sa niekoľkokrát prejdime ovocným sadom a zostrihnime konáriky, ktoré sú na stromoch konkurenčné alebo tam nepatria. Na ovocných stenách ukončíme vyväzovanie a ohýbanie vetiev skôr, ako sa začnú nalievať puky. Ešte je čas na vysádzanie stromov, kríkov aj viniča.
Vinohrad
Vo vinohrade sa vo väčšine pestovateľských oblastí ešte využíva čas na strihanie révy, ktoré by malo byť ukončené v prvej polovici mesiaca. Treba urobiť aj údržbu oporných konštrukcií, prípadne ich pretrieť olejovou farbou, napnúť opornéh drôty a podobne.
Zelenina
V marci už nastupuje pravá jar a toto obdobie až do konca mája je hlavným obdobím siatia a vysádzania zeleniny. Prezimovaný šalát a špenát včas zberáme, lebo za teplého počasia rýchlo dorastajú do konzumnej zrelosti a vybiehjú do kvetu. Uvoľnené hriadky hneď prekopeme a do pôdy sejeme mrkvu, cibuľu, hrach, jarný cesnak, petržlen a čierny koreň. A tiež reďkovku, aby zberom nadviazala na prvú sadbu. Koncom mesiaca za teplého počasia môžeme vysievať aj stržňový hrach s typicky scvrknutým semenom a je tu čas vysádzať na záhon v parenisku dopestované planty šalátu, šparg– ľového kelu (brokolice), kapusty, karelábu. Zdatnejší záhradkári môžu vysádzať aj karfiol, ale ten je náročný na pestovanie. Vyžaduje primerane vyhnojenú pôdu, pravidelnú závlahu, preto sa neodporúča jeho sadba do každej záhradky. Ak vyrašila už koreňová zelenina, prípadne cibuľka, môžeme pristúpiť aj k jej jednoteniu, ale treba rastlinku vytrhnúť celú aj s koreňom, nielen jej odtrhnúť listy.
Parenisko
V druhej polovici mesiaca začíname do pareniska, ktoré už dobre hreje, vysievať papriku, rajčiaky a baklažány, pretože na klíčenie potrebujú teplotu 18 - 24 °C. Za teplého počasia koncom mesiaca začíname aj s predpestovaním šalátových uhoriek, určených pod fóliové kryty a do poloteplých parenísk.
Kvety a skalka
Po oteplení z trvalkového záhonu i zo skalky odstraňujeme zimnú prikrývku a keď to počasie dovolí, tak ju okopeme a prihnojíme. Opatrne si počíname pri odkrývaní narcisov, tulipánov a iných cibuľovín, aby sme nepoškodili ružice rašiacich rastlín. Mrazom povytiahnuté rastlinky znovu zatlačíme do pôdy. Prikrývku odstránime aj z porastu dvoj– a viacročných kvetín. Husté trsy trvaliek, ako sú astrilba, chryzantémy, rozchodník a iné, môžeme vybrať z pôdy, rozdeliť na viac častí a vysadiť na iné miesto. Planty letničiek, ako sú gazanie, papuľky, čínsky klinček, slamihu, astry a cínie, si predpestujeme v parenisku. Pučacie hľuzy begónií môžeme už sadiť do črepníkov, ale ešte ich ponecháme v teple. Väčšie trsy georgín kvitnú pomenej, preto ich je potrebné rozdeliť na menšie časti, čím si zabezpečíme bohaté kvetenstvo. Aj z jednej hľuzy vyrastie nová rastlina. Georgíny sa tiež môžu množiť aj odrezkami, ktoré zasadíme do debničky, ktorú umiestnime do svetlej miestnosti s teplotou asi 15 °C.
Balkón
Na balkón vysádzame už predpestované pelargónie (muškáty) alebo sedmikrásky, sirôtky, nezábudky, prípadne iné vždy zelené rastliny. Teraz je vhodné obdobie aj na presádzanie izbových kvetín, ktoré sú na počiatku novej vegetácie. Presádzame najmä subtropické druhy, ktoré premiestnime neskôr na balkón alebo do záhrady. Zvyčajne sú to fuksie, pelargónie, myrty, citrusy, rozmarín, azalky, kamélie a iné. Starším rastlinám, ktoré nepresádzame, vymeníme hor– nú vrstvu zeminy. Pri tomto úkone prihnojujeme ich už plnohodnotným kvapalným hnojivom, obsahujúcim aj mikroprvky.
Autor: Peter Ország
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.