Pondelok, 20. február, 2017 |Meniny má Lívia

Výkonnosť chcú dvíhať smerom k európskemu šampionátu

Vzhľadom na súčasné pomery a expanziu v kickboxerskej WAKO Europe bol druhý turnaj Európskeho pohára 2014 Serbia Open v Belehrade trošku miniatúrny.

Košičania v Belehrade. Zľava Peter Onuščák, Veronika Cmárová, Lucia Cmárová a Miroslav Smolar.(Zdroj: archív)

Vzhľadom na súčasné pomery a expanziu v kickboxerskej WAKO Europe (európska odnož World Association of Kickboxing Organizations) bol druhý turnaj Európskeho pohára 2014 Serbia Open v Belehrade trošku miniatúrny. Organizátori vypísali len dve súťažné disciplíny, K1 Rules a kick light mužov a žien, v jedinom ringu a tatami bojovalo 150 pretekárov z 9 krajín.

KOŠICE. Ani náš najúspešnejší oddiel Tatran Prešov Kickboxing Team Košice nemal veľmi na výber, ktorú kategóriu obsadiť, a tak do metropoly Srbska cestovala len trojica borcov - „nezničiteľné“ sestry Lucia a Veronika Cmárové a Miroslav Smolar. „Je pravda, že to malo jednu chybu, lebo v rovnakom termíne ako Serbia Open prebiehal v Dubline veľmi silno obsadený Irish Open, podujatie Svetového pohára, na ktorom bolo vyše tritisíc borcov z 33 krajín sveta a nevieme, prečo došlo k tejto termínovej kolízii,“ vraví prezident Slovenského zväzu kickboxu Peter Onuščák. „Navyše turnaj Serbia Open bol len pre seniorov. No myslím si, že napriek tomu mal svoju kvalitu, najmä zo strany usporiadajúcej krajiny, pretože K-jednotka je srbskou doménou. Pre nás to bolo skôr akési oboznámenie sa s tým turnajom, na Serbia Open sme štartovali prvýkrát.“

Nemali veľké oči

Košičania v zeleno-bielych farbách prešovského Tatrana si odniesli z mesta na sútoku Dunaja a Sávy jednu víťaznú trofej. Dvíhala ju nad hlavu Lucia Cmárová v kick light do 60 kg. „To víťazstvo nad domácou Srbkou nechceme nejako preceňovať, lebo niekedy nám dá viac aj prehra s dobrou súperkou ako víťazstvo nad priemernou kickboxerkou,“ vraví Peter Onuščák. Luckinu sestru Veroniku postavil tentoraz medzi ringové povrazy, aby okúsila vôňu disciplíny K1 a tá v hmotnostnej kategórii do 65 kg obsadila 3. miesto. „Veľké oči sme pri jej premiére v K1 nemali, ale Veronika sa ukázala v dobrom svetle a myslím si, že semifinále mohla pokojne aj vyhrať, čo napokon neskôr potvrdil aj hlavný rozhodca... V Belehrade nám ani tak nešlo o výsledky, lebo plánujeme dvíhať výkonnosť smerom k majstrovstvám Európy, či už v tatami disciplínach v slovinskom Maribore alebo v ringových športoch v baskickom Bilbau. Aj preto to bol pre Veroniku taký test, nová skúsenosť, či jej to sedí aj v ringu. Zistili sme, že je to dobré, že by mohla na majstrovstvách Európy uspieť aj v K1. Ale to je ešte ďaleko, na prípravu máme dosť času a výkonnostné previerky nás čakajú na Svetových pohároch v Innsbrucku a Szegede či júnových majstrovstvách republiky v Košiciach.“

V Belehrade mu to nesadlo

Medailové ambície na európskom šampionáte bude mať aj ďalší účastník Serbia Open Miroslav Smolar, ale na turnaji v Belehrade zjavne nemal svoj deň, v K1 do 71 kg vypadol už vo štvrťfinále. „Naozaj, bol takým nešťastníkom v belehradskom ringu. Kým predtým v Karlovaci vyhral všetky tri zápasy, keď súperov skladal jedného po druhom, v Belehrade mu to vôbec nesadlo. Proti domácemu Srbovi, ktorý bol rozhodne poraziteľný, bol akýsi stuhnutý a jeho výkon rozpačitý,“ hodnotí jeho vystúpenie Peter Onuščák.

V polovici marca musia košickí kickboxeri svoje sily rozdeliť, sedmičku reprezentantov čaká ďalšia ringová skúška na Latvia Open vo Ventspilse a ostatných druhé kolo slovenskej Open ligy v Bratislave.