Metabolizmus totiž môžu spomaľovať aj veci, o ktorých by ste to nepovedali.
Vynechávanie jedla
Hlavnou zásadou pri redukcii hmotnosti je pravidelná strava. Nárazové hladovanie narobí viac škody ako úžitku. Len čo vám v tele začnú chýbať bielkoviny a živiny, metabolizmus prejde na úsporný režim, počas ktorého pracuje len tak, „aby sa nepovedalo". A to je dôvod, prečo priberáte.
Sedavé zamestnanie
Väčšina z nás trávi celé dni v kancelárii a jediné, čo kmitá, sú naše ruky na počítačovej klávesnici. Sedavé zamestnanie je pohromou pre metabolizmus. Spaľovanie totiž vtedy beží len na úsporný režim. Preto dôsledne dbajte na to, aby ste sa každú hodinu postavili a prešli sa aspoň do kuchynky. Alebo keď budete telefonovať, prechádzajte sa po chodbe. A po pracovnom čase poriadne rozhýbte telo, ak už nie cvičením, tak aspoň choďte kúsok cesty domov peši.
Nedostatok spánku
Priveľa povinností nás ženie do postele neskoro v noci a núti nás vstávať skoro ráno a aj to môže mať zlý vplyv na naše tukové zásoby. Ak spíte menej než 7 hodín, môžete si byť istí, že sa vaše tukové bunky s radosťou rozrastajú. Počas nočného spánku totiž telo produkuje inzulín, hormón, ktorý reguluje telesnú energiu. Keď teda málo spíte, znižujete jeho hladinu až o 30 percent a tým sa zvyšuje vaša chuť na sladké a problém s líniou je na svete.
Chýbajúci vápnik
Áno, aj vápnik môže ovplyvňovať našu konfekčnú veľkosť. Teda hlavne jeho nedostatok. V tele to totiž funguje tak, že čím viac vápnika skonzumujete, tým viac tuku spálite. Ak teda vo vašom jedálničku úplne chýbajú mliečne výrobky, listová zelenina a ryby, váš metabolizmus nebude fachčiť naplno tak, ako by mal.
Autor: Spracovala Nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.