Ukrajina si píše dejiny. Veľkým, pre väčšinu pozorovateľov stále nezrozumiteľným písmom, ale trochu inklinujúcim k arabskej jari. Kým ešte v piatok bol scenár delenia Ukrajiny jedným z viacerých, po sobote je už asi hlavný.
Zosadenie Janukovyča po „historickej" dohode medzi ním a opozíciou, ktorú za mediácie nemeckého, francúzskeho a poľského ministra dosiahli zo štvrtka na piatok, prišlo ako blesk z neba. A hoci chceme byť veľmi umiernení, na to, čo nasledovalo, nájsť mäkší názov než puč sa asi nedá. Nech bol ten Janukovyč akékoľvek zviera a zlodej, furt je to (resp. bol) demokraticky zvolený prezident, ktorý bol zbavený moci neústavným spôsobom.
Názor, že sa deligitimizoval krvou na rukách, čím legitimizoval občiansky odpor, je samozrejme úplne korektný. Len sa netreba držať dogmy, že puč (prevrat) musí byť vždy niečo zlé, negatívne, nesprávne. Zvrhnúť tyrana, či takého vládcu, ktorý necháva strieľať do vlastných občanov, je v poriadku. Akurát že európski politici, ktorí sa postavili na stranu bývalej opozície a „majdanu", sa budú teraz zbytočne strápňovať vysvetľovaním, že na Ukrajine sa neuskutočnil prevrat. Uskutočnil. No a čo?
V tej dohode medzi prezidentom verzus opozíciou a ulicou pritom už boli rozsiahle ústupky, de facto
kapitulácia Janukovyča. Návratom k ústave 2004 sa vzdal mocenských kompetencií, súhlasil s menovaním novej vlády a predčasnými voľbami v decembri. Chudákovi akurát nedošlo, že bývalá opozícia a tým menej traja cudzí ministri nekontrolujú povstalcov a ich lídrov, čiže nevedia dodržiavanie dohody zo svojej strany vôbec garantovať. Nemajme im švindeľ za zlý, chceli zastaviť krviprelievanie. V sobotu ráno sa ale pohli udalosti v Kyjeve samospádom a aby ho nezlynčovali, večer už spal milý Janukovyč v Charkove.
Problém je politické rozštiepene štátu (pamätáte bývalú federáciu?) s veľkou ruskou menšinou na východe, kde regióny, alebo ich významná časť, neuznajú novú moc v Kyjeve. Z poslancov, čo ušli s prezidentom, v Charkove zrejme vznikne „kontra(truc)parlament". A keďže je dané a nespochybniteľné, že celú ukrajinskú krízu spustilo ruské veto na asociačnú zmluvu s EÚ, zrejmé je, že udržaniu proruskej autonómie či čohokoľvek na východe poskytne Moskva všestrannú podporu. Ak hovoríme všestrannú, tak myslíme všestrannú... Rozumieme si. Tento
zvrat v Kyjeve je tak či tak veľkou prehrou Putina po tom, čo ekonomickým vydieraním a zrejme aj uplatením Janukovyča zmaril zmluvu, ktorú podporovala v prieskumoch väčšina Ukrajincov a administratíva vyjednávala
štyri roky.
Európa, samozrejme, zďaleka nezískava toľko, koľko Putin stráca. Vypustenie Tymošenkovej z väzenia je zálohou na veľké konflikty vnútri novej moci, čo avizuje už jej prezidentská kandidatúra. Ukočírovať opozičných
kohútov a jednu sliepku bude však ešte nič proti milej povinnosti, ktorú preberá EÚ od Rusov - zachrániť Ukrajinu pred bankrotom. Pretože, samozrejme, tú 15-miliardovú pôžičku, z ktorej uvoľnili zatiaľ 5 miliárd, teraz Putin zastaví.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.