Medzi zberateľmi je to bežné a skoro vždy sa nájde riešenie.
Zberatelia sú väčšinou sústredení na staršie platidlá, ktorými nikdy neplatili. Ak sa dostanú k minciam, na ktoré si pamätajú, tak sa oživia spomienky. Tí skôr narodení radi spomínajú na drobné, ktorými platili v mladšom veku. Niektoré z nich sú vzácnejšie, iné menej. Sú dodnes populárne a záujem je veľký. Slovenskí numizmatici obľubujú takzvané „retro mince“, najmä ak sú vyrobené zo vzácnych kovov. Vznikajú rôzne novorazby, o ktoré majú zberatelia záujem. Tento nový trend podporujú súkromníci, ale aj banky a mincovne.
Tento osud postihol aj československé federálne 10-koruny, ktoré platili od roku 1990 do konca roku 1992. Sú známe aj razby s letopočtom 1993, ktoré patria do skupiny posmrtných razieb. Zberatelia zatúžili po retro minciach, a tak vznikli strieborné a zlaté repliky federálnych mincí. Výtvarné návrhy varianty „Štefánik“ s letopočtom 1991 vyhotovili Miroslav Rónai a Jarmila Truhlíková - Spěváková. Puncovými značkami sú jednoznačne odlíšené od obehových mincí, ktoré sa používali ako zákonné platidlá.
Repliky mincí vyrobili zo zlata a striebra v obmedzenom množstve a všetky sú číslované. Strieborné odrazky „Štefánik“ vyrazili v náklade 150 kusov, čo je uvedené na priloženom certifikáte. Aj pri ďalších razbách nájdeme podrobné technické údaje na priložených kartičkách. V minulých rokoch sa stali hitom repliky vzácnych mincí. Medzi najviac vyhľadávané patria novorazby najvzácnejších československých 5–halierových mincí z roku 1924. Majú v zbierkach svoje miesto najmä preto, že po emisii sú väčšinou rýchlo vypredané.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.