Avšak už svetoznámy dvojzáchod z hotelovej izby, nevykúrené ubikácie s občas chýbajúcimi kľučkami a nedostavané všeličo sú obrázky, ktoré zatieňujú športové výsledky a dávajú Soči globálnu vizitku - olympiáda srandy.
Rusi, ktorí si nechali (po obrovskom lobingu) prideliť zimné Hry s jednoznačným cieľom postaviť si na nich propagáciu režimu a krajiny, by nemali nadávať na „negativistických novinárov“ (a podobne), ale dobre sa pozrieť do zrkadla. Pretože za „dielo“, ktoré dokázali vytvoriť z historicky najvyšších nákladov na Hry - 40 miliárd eur – si môžu len a len sami. Odhady a tipy, či sa z abnormálne horibilnej sumy (Pre porovnanie: Napr. Londýn 2012 - 12 miliárd libier) rozkradla polovica, alebo „iba“ tretina“, a koľko z toho skončilo na zahraničných účtoch širšej rodiny Putina, kolujú západnými médiami.
Na tom, že Soči budú zrejme prvé Hry, kde športová stránka zostane v úzadí – vrátane Pekingu (2008) a Moskvy (1980) – si nesie plnú zodpovednosť organizácia, ktorej stačili prvé tri dni, aby predviedla, prečo Rusko nie je a ešte dlho nebude Európa. Pričom zatiaľ najväčší škandál, ktorým je vyjadrenie vicepremiéra Kozakova, že „máme z hotelov videozáznamy sledovacích kamier, ako si ľudia pustia sprchu, nasmerujú ju na stenu, a potom na celý deň opustia izbu“, má ešte celú gradáciou pred sebou. Zrejmé totiž je, že aby sa z úsilia športovcov neodklonila pozornosť, škandálne urieknutie významného Rusa, ktorý má organizáciu vo vláde pod sebou, sa zatiaľ veľmi nerozmazáva. Teda až na istého bývalého analytika NSA (to je tá služba, ktorá odpočúva celý svet), ktorý cez Twitter športovcom poradil „zatvoriť dvere na kúpeľni a pustiť na 10 minút horúcu sprchu. Nezahmlený bod na zrkadle je kamera.“ No. Vtipálkovia (znalci pomerov?) mu na Twitteri odpísali, že podmienkou je, aby v tej kúpeľni tiekla teplá voda... Dodatočné vysvetlenie Kozakova, že kamery nesledujú hostí, len upratovacie služby, zrejme neupokojilo žiadneho návštevníka Soči. Samozrejme, že aj v Pekingu, Londýne, Salt Lake City, Atlante a kdekade boli tvrdé bezpečnostné opatrenia. Vecou profesionality usporiadateľov je ale miera, do akej účastníkom strpčujú životy.
Odporcovia kritiky Ruska odbíjajú . bojkoty západných štátnikov či vyhlásenia podpory ruským homosexuálom obligátnym vtipom, ktorý znie, že „Hry netreba politizovať“, resp. „politika sa nesmie miešať do športu“ (a pod.). Niet pokryteckejšej a prázdnejšej floskuly. Už pridelenie OH (ale aj MS vo futbale – viď Rusko a Qatar) je politikum najvyššieho kalibru. Kandidatúry na veľké športové festivaly, vysielané globálnymi televíziami, motivujú čisto politické ciele. . Rusko vrazilo 40 miliárd do Soči nie preto, aby sa Kuzminová a spol. cítili dobre (zvlášť s kamerou v kúpeľni), ale pre svoju reklamu a väčšiu svetovú známosť, od čoho si sľubuje politický i hospodársky profit. A práve preto je úplne legitímne pranierovať javy, ktoré sú tak či onak nedemokratické, v rozpore s ľudskými právami a azda aj olympijskou chartou, a do toho obrazu nerozlučne patria.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.