Mačky a psy musia nepríjemnému počasiu vzdorovať bosí, a ochranu im poskytuje len srsť. To proti chladu a vlhkosti nie vždy stačí. Čo však môžeme urobiť, aby sme našim štvornohým spoločníkom pomohli stráviť zimu v pohode a dobrej kondícii?
Existuje zopár jednoduchých pravidiel, ktoré udržia naše zvieratko v dobrom zdraví, aj keď je vonku ľad a sneh. V prvom rade by sme mali zabrániť tomu, aby psy zožrali priveľa snehu. Nielenže im potom hrozí prechladnutie, ale môžu dostať aj zápal žalúdočnej sliznice či hltana - sneh v mestách, najmä na okrajoch ciest, totiž často obsahuje veľa soli. Prvými príznakmi zápalu sú nevoľnosť a zvracanie. Majiteľ by mal teda dohliadnuť aj na to, aby jeho psík nežral sneh v blízkosti posypaných chodníkov a ciest.
Po každej prechádzke musíme psa dobre vysušiť, to znamená dôkladne vyutierať srsť uterákom. Dlhosrstým psom by sme mali srsť medzi prstami skrátiť, aby sa tam nezachytávali snehové kryštáliky, ktoré režú labky. Nezabúdajme ani na poľadovicu, veď i pes sa môže pošmyknúť a zraniť sa; prispôsobme teda rýchlosť chôdze stavu povrchu. A čo platí proti zime? Psíkovi nie je chladno, ak je v pohybe. Nebezpečenstvo zápalu močového mechúra či obličiek hrozí, až keď sa posadí alebo si ľahne. Okrem toho by sme v studenom počasí nemali nechať psa dlho aportovať, lebo by mohol dostať kašeľ či zápal mandlí. Ďalej je vhodné zabrániť mu hrať sa s palicami, pretože pôsobením mrazu sa ľahko trieštia a pri tom vzniká riziko poranenia sa. V najhoršom prípade je následkom drahá a náročná operácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.