Kedysi dávno, keď Janukovyč vyhral na Ukrajine prezidentské voľby, sme tu napísali, že náš sused, ktorý začína pri Užhorode, sa síce nebude volať Sovietsky zväz 2.0, ale tak bude vyzerať. Nastal čas si prognózu zarámovať a začať sa báť. Nie je totiž ani jasné, či ZSSR 2.0 je ten najhorší scenár.
Nech je mŕtvych (do soboty) v Kyjeve šesť, ako počíta ukrajinská opozícia, alebo „iba" traja, koľko zrátala vláda, všetky cesty z námestia Majdan, čo je epicentrum protestov v Kyjeve, vedú do pekla. Prinajlepšom sa opozícia s Janukovyčom môžu dohodnúť na prímerí. Trvalé politické riešenie, ktoré by zafixovalo pokoj a nechalo rozhodnúť voľby, je už mimo nich. Ukrajina je na pokraji buď výnimočného stavu alebo normálnej občianskej vojny. Tá nemusí byť krátka ani jednoznačná, avšak opozícia ani ľud v uliciach miest západu krajiny ju vyhrať nemôžu, pokiaľ silové zložky podliehajú prezidentovi a vláde. A to teda podliehajú.
Nik, vrátane politológov z kyjevských univerzít, nevie povedať, ako sa to skončí. Urobte si monitor - ani jeden. Z Košíc to ale už tak vyzerá, že odovzdanie Ukrajiny pod absolútny vplyv Moskvy v koncovke nemá alternatívu. Jednoducho preto, lebo Janukovyč moc nevydá z rúk - veď mu ide o krk - čiže nedopustí, aby arbitrom konfliktu boli demokratické voľby (opozícia požaduje predčasné). Na tejto ceste urobil míľový krok, keď nechal strieľať do demonštrantov. Tým si zabuchol vráta k Bruselu, pričom na politickú i ekonomickú podporu Kremľa je odkázaný mimo iného už len preto, aby udržal na uzde vlastných oligarchov, ktorým by sa - hovoria „insideri" - viac ľúbil európsky kurz. Napokon, o tom, že v naťahovačke medzi Bruselom a Ruskom - de iure o asociačnú zmluvu s EÚ, de facto o to, kto zachráni (požičia) Ukrajinu pred bankrotom - si Janukovyč vybral Moskvu, sa rozhodlo už pred dvomi mesiacmi vo Vilniuse. Keď nepodpísal tú zmluvu a vzápätí dohodol s Putinom pôžičku 15 miliárd USD a lacnejší plyn k tomu, rozhodol o otočke Ukrajiny na východ na niekoľko desaťročí. Aj to sme napísali, že cenou ruskej pomoci je geopolitické primknutie sa k veľkému medveďovi.
Že čím je tento scenár pre Slovensko horší než zlý, pomenoval jeden z najosvietenejších znalcov východnej Európy, Edward Lucas z The Economist: „Ak režim v Kyjeve pristúpi na vojenskú a bezpečnostnú integráciu s Ruskom, stredná Európa si vyskúša to, čo roky zažívali pobaltské krajiny: mrazivý pocit vážnej bezpečnostnej hrozby". Veru tak. Scenár rozpadu Ukrajiny s proeurópskou orientáciou západnej časti, ktorý spomínajú niektorí analytici, nie je o nič príjemnejší, keďže prinesie ozbrojené konflikty rovno k hranici. Je sa na čo tešiť, a to ešte reč nebola o vlnách migrantov či o tom, že nejaký „Pravý sektor" (extrémistické krídlo protestov) či kozácka jednotka vyhodia do vzduchu rúru s plynom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.