Produkciu mincí môžeme prirovnať k akýmkoľvek iným výrobným procesom v hutníckom priemysle. Kvalita môže byť rôzna, závisí to od výrobcu a najmä od materiálu. Tak je to aj s mincami. Konečný výsledok ovplyvňuje mnoho faktorov, ktoré je možné pri výrobe kontrolovať. Nižšia kvalita je dobre viditeľná najmä pri korunovej mene. S
netypickými kuriozitami sa najčastejšie stretávame na aukciách.
Po zavedení eura sa situácia zmenila k lepšiemu, ale napriek tomu sa nájdu výnimky. Na snímke je 10-centová minca z roku 2009 z kremnickej mincovne, ktorá sa nemala dostať do obehu. Minca je razená excentricky, čo je dobre vidieť na archívnej snímke. Strížok zrejme nezapadol do spodného razidla a lisovací stroj vyrazil iba časť reliéfu. Minca tak získala celkom netradičný tvar a pre zberateľov je veľmi atraktívna.
V porovnaní s korunovými mincami je mnohokrát vzácnejšia. Netypické varianty euromincí sú vyhľadávané v celej Európe.
V zahraničí sa zberatelia bežne sústreďujú na rarity.
U nás sú len doplnkom na spestrenie zbierky. Dá sa to vysvetliť jednoduchým spôsobom. Zberatelia sú lepšie finančne situovaní v porovnaní so zberateľmi z bývalých socialistických krajín. Chybné razby a nepodarky sú väčšinou vysoko cenené a väčšina z nich sa na Slovesnko nedostane. Zaujímavejšie exempláre ostávajú v zahraničných zbierkach.
Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.