Predtým než to urobíte, prečítajte si nasledujúce riadky.
Začervenaná zamrznutá pokožka si vyžaduje hlavne teplo a sucho, až potom vodu. Aj to len vlažnú, určite nie horúcu. Ak teda prídete domov úplne vymrznutá, ako prvé sa prezlečte do suchého teplého oblečenia a hneď na to si urobte horúci nápoj.
Zahriatie jadra tela je účinnejšie ako zahrievanie len jeho povrchu. So šálkou horúceho čaju si vo vyhriatej miestnosti odpočiňte hodinu, až dve, pokiaľ pokožka znova nenaberie svoju prirodzenú farbu. V tejto fáze ešte nefajčite, lebo fajčenie stenčuje krvné cievy a tým zhoršuje prietok krvi.
Keď sa už cítite pohodlne a vôbec vám nie je zima, môžete sa ísť osprchovať, aj to len teplou a nie horúcou vodou. Horúca voda totiž môže na zamrznutej pokožke zničiť prírodné hydratačné lipidy, ktoré udržujú vlhkosť v pokožke a chránia ju pred vysúšaním. V zime je navyše vo vzduchu menej vlhkosti a horúca sprcha vašu pokožku ešte viac dehydratuje.
Umývajte sa radšej v tej najvlažnejšej vode, akú znesiete, a po vysušení bavlneným uterákom votrite do pokožky hydratačné telové mlieko. Umývanie sa až po tom, čo sa oteplíte, vám ušetrí aj financie za vodu. Pretože ak ideme do vane keď je nám zima, minieme oveľa viac vody (na zohriatie organizmu) ako v prípade, že nám zima nie je.
Autor: Spracovala ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.