Prešovský región
Babská jazda
PREŠOV. CineMax dnes o 18. hod uvádza českú komédiu Jiřího Vejdělka Babská jazda: Nežné vlny. Píše sa rok 1989 a sympatický Vojta je nesmelý. Jeho cholerický otec preplával La Manche a chce z neho mať plavca, maminka, bývalá hviezda ľadovej revue, vidí v synovi pianistu. Lenže Vojta chce predovšetkým ryšavú spolužiačku Elu, ale tá odíde do Paríža a navždy zmizne za železnou oponou.
Chrobáčikovia
PREŠOV. Pre najmenších divákov CineMax dnes o 14. hod. ponúka rodinný animovaný film Chorbáčikovia: Údolie stratených mravčekov. Príčinou sporu medzi čiernymi a červenými mravcami sú zvyšky jedla z pikniku. Všetko sa zmení, keď sa uprostred znepriatelených strán objaví odvážna lienka.
Kandidát
VRANOV NAD TOPĽOU. Kino Mladosť dnes o 19.30 h uvedie cynický thriller s prvkami čiernej komédie na motívy knihy Kandidát - Denníky z odpočúvania od Maroša Hečka a Michala Havrana. Dej je situovaný na Slovensko, kde práve prebieha prezidentská kampaň.
Spišský región
Kino Mier
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Kino Mier dnes o 19. hod. premietne francúzsky film Len 17.
Tatranský región
Výstavy
POPRAD. Podtatranské múzeum v Poprade sprístupnilo výstavu unikátnych nálezov z Popradu–Matejoviec pod názvom Kniežacia hrobka z Popradu - Konzervácia 2008 – 2012. Výstava bude verejnosti prístupná až do konca januára.
POPRAD. Svoje brány otvorila nová výstava nainštalovaná v priestoroch Podtatranského múzea Poprad pod názvom Tiché rozhovory s drevom. Výstava tvorbu rezbára, maliara a výrobcu fujár a píšťal Milana Bocka. Námety rodáka z Važca vychádzajú z folklóru, zvykov a obyčajov tejto oblasti. Umelec žijúci v Poprade - Spišskej Sobote predstaví aj svoje početné plastiky, reliéfy a betlehemy. Výstavu dopĺňajú aj jeho fujary a píšťaly. Výstava potrvá do 19. januára.
POPRAD. Výstava prác žiakov výtvarného odboru ZUŠ Spojenej školy na Letnej ulici v Poprade, pod názvom O tom, ako sme vyčarovali zimu, privolali Vianoce a čakali na prekvapenia, sa koná až do 15. januára vo foyeri Domu kultúry Poprad.
POPRAD. V Galérii Scherfelov dom v Poprade-Veľkej nájdete až do konca marca 2014 výstavu Do ticha domova, vytvorenú z časti bohatej zbierky umeleckých obrazov Vysokých Tatier zberateľa Jána Simkaniča.
KEŽMAROK. V Meštianskom dome na Hlavnom námestí v Kežmarku je verejnosti prístupná stála expozícia pod názvom Meštianska bytová kultúra na Spiši.
KEŽMAROK. V priestoroch Kežmarského hradu nájdu návštevníci i stálu expozíciu automobilových veteránov.
VEĽKÁ LOMNICA. Galéria u Anjela pripravila v priestoroch Hotela International pri golfovom ihrisku vo Veľkej Lomnici výstavu diel Martina Augustína pod názvom Vôňa ženy, ktorá potrvá do konca januára 2014.
SPIŠSKÁ STARÁ VES. V stálej expozícii Galérie Ferdinanda Katonu v Spišskej Starej Vsi nájdu návštevníci diela tohto významného autora. Projekt vznikol s podporou Ministerstva kultúry SR v rámci programu EHMK Košice 2013.
HREBIENOK. Na Hrebienku nad Starým Smokovcom sa nachádza Tatranský ľadový dóm. Jedinečnú ľadovú katedrálu na Hrebienku s prvkami tatranskej prírody vytvoril spoločne s ďalšími sochármi plzenský sochár František Bálek. Katedrála je pred vetrom a snehom chránená dizajnovým stanom v tvare igloo. Zvonku je efektovo osvetlená a v interiéri zdobená bohatou ľadovou výzdobou. Ako atrakcia pre turistov a miesto koncertov bude slúžiť do konca marca.
TATRANSKÁ LOMNICA. Expozícia Ski Musea v Tatranskej Lomnici sa venuje histórii vzniku a vývoja zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich samého počiatku až do roku 1945.
TATRANSKÁ LOMNICA. Galéria ÚĽUV pripravila výstavu Plsť+ v ÚĽUV-e. Výstava predstavuje najnovšiu tvorbu bratov Petra a Ondreja Eliášovcov, ktorí úžitkovú hodnotu tohto materiálu znova objavujú. Galéria otvára svoje brány vždy od utorka do soboty v čase od 10. do 18. hod.
TATRANSKÁ LOMNICA. V priestoroch Tatranskej reštaurácie v objekte Teniscentra sa koná výstava drevorezieb Jozefa Tomka.
STARÝ SMOKOVEC. V priestoroch Grandhotela Starý Smokovec sa do konca mesiaca koná výstava pri príležitosti 140. výročia založenia Uhorského karpatského spolku. Nájdete tu informácie o založení, činnosti, štruktúre, epochách i významných osobnostiach tohto zaujímavého zoskupenia.
SKALNATÉ PLESO. V budove visutej lanovky – galérii Encián – nájdete až do konca mesiaca výstavu pod názvom Historické lyžovanie. Výstava je venovaná histórii lyžovania i spomienke na horského záchranára Petra Šperku. Výstava je sprístupnená denne od 9. do 15.30 hod.
SKALNATÉ PLESO. V Galérii Encián je až do konca januára sprístupnená predajná výstava For 4 diel autorov z krajín bývalej Vyšegrádskej štvorky. Svoje maľby tu vystavuje Andrea Bartošová, Jana Čepa, Julie Haluzová, Anna Waligorska, Ferenc Ficzek, Roland Neupauer, Sergiusz Powalka, Tomáš Tichý a Andrea Szöcs. Galéria je otvorená denne, vstup je voľný.
HNIEZDNE. Expozícia tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva na severnom Spiši približuje pestovanie a zúžitkovanie obilia na výrobu liehu podľa zvykov a receptúr. Areál Nestville park je otvorený od utorka do nedele v čase od 10. do 16. hod.
STARÁ ĽUBOVŇA. V Provinčnom dome sú k dispozícii pre návštevníkov stále expozície – pamätné izby Jána Melkoviča a Terézie Vansovej. Otváracie hodiny Galérie pre verejnosť sú v pondelok až piatok v čase od 8. do 12. hodiny a od 12.30 do 15. hodiny. Návštevu je vhodné dohodnúť vopred na telefónnom čísle 052/77 81 608 alebo 052/43 21 893.
Zemplínsky región
Vianočné stolovanie v minulosti a dnes
MICHALOVCE. Riaditeľstvo Spojenej školy internátnej v Michalovciach pozýva na výstavu „Vianoce 2013“. Výstava je v priestoroch Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
Vianoce v múzeu
HUMENNÉ. V renesančnom kaštieli sú pre verejnosť prístupné výstavy: Mikuláš Rogovský, výber z tvorby, výstava Vianočné pohľadnice v čase, výstava vianočných ikebán a výstava 17 autorov na 1. Humenskom výtvarnom salóne.
Od Millyho k postmoderne
SNINA. V sninskom kaštieli si môžete pozrieť výstavu Dezidera Millyho, Štefana Hapáka, Oresta Dubaya a Ivana Šafranka pod názvom Od Millyho k postmoderne. Výstava potrvá do 10. februára.
Maliar a rezbár
HUMENNÉ. V priestoroch Art café Verchovina vystavuje maliar a rezbár Alexander Orlík, žilinský rodák. Od roku 1999 je členom klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Hornozemplínskom osvetovom stredisku vo Vranove nad Topľou.
VII. Karpatské bienále grafiky detí a mládeže
HUMENNÉ. Do 31. januára potrvá výstava Karpatské bienále grafiky detí a mládeže vo výstavnej sieni Vihorlatského osvetového strediska.
Sakrálne v súčasnom umení & Ikony
MICHALOVCE. Zemplínske múzeum v Michalovciach pozýva na výstavu s názvom Sacral Elementum II. V autorskej koncepcii Lucie Benickej prezentuje diela od 10 súčasných výtvarných umelcov prevažne z východoslovenského regiónu, interpretujúce sakrálne v intenciách súčasných výtvarných trendov, v dialógu s historickými ikonami zo zbierok Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.