Stačí, ak sa obrníte poriadnou dávkou trpezlivosti a nebudete čakať veľké zázraky hneď po prvom dni. Vhodné začiatočnícke jedlá sú napríklad polievky, praženica, omeleta, vypražiť rybie prsty či uvariť k tomu zemiaky.
1. Vyberte jednoduchý recept. Niečo, kvôli čomu treba zapnúť sporák iba raz a nepotrebujete na to viac hrncov.
2. Napíšte mu presný postup na papier a nechajte ho s ním samého. Dôverujte mu, že to zvládne.
3. Všetko, čo sa dá, rozmeňte na drobné. Žiadne také ako „pripravíš si zápražku". Zápražka je v mužskom slovníku cudzí pojem, niečo ako samostatné jedlo.
4. Popíšte aj riady a všetky náradia, ktoré má k tomu použiť. Ak nechcete, aby vám ich zničil, presne mu napíšte, čo má na čo použiť. Napríklad: „Vodu daj zovrieť v tom veľkom červenom hrnci s bielymi bodkami a prikry ho pokrývkou."
5. Nezabudnite pripísať, že ovocie a zeleninu treba pred použitím umyť pod prúdom teplej vody. Bežné recepty to neuvádzajú a čudovali by ste sa, koľkí začiatočníci to preto vôbec nerobia.
6. Pri každom varení, dusení alebo vyprážaní musí byť uvedený čas, ako dlho majú dané jedlo takto nechať.
7. A to najdôležitejšie na záver – jedlo bez reptania zjedzte a hlavne pochváľte. Aj keby bolo dobré len spolovice. Pripomienky a vylepšenia si nechajte na druhý deň, aby sa v ňom pocit dobre vykonanej práce stihol zapamätať a vychutnať.
Autor: Spracovala ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.