Pobočka Vianočnej banky na Hlavnej ulici sa stala obeťou lúpežného prepadnutia. Muž, prezlečený za Santa Clausa, si z nej včera odniesol 15-tisíc eur.
Tento týždeň vyzeral v pobočke Vianočnej banky na Hlavnej ulici rovnako, ako v každej inej finančnej inštitúcii. Zamestnanci sa takmer nezastavili, lebo denne museli vybaviť okolo tisíc žiadostí o pôžičky na vianočné darčeky. Práve tým, že poskytuje iba tento druh služieb, sa totiž Vianočná banka líši od ostatných. Včera, krátko po otvorení, však namiesto pôžičky žiadal jeden z klientov čosi iné.
„Bolo čosi po deviatej, keď do dverí vošiel muž v kostýme Santa Clausa," opísal nám incident riaditeľ pobočky Milan Dedomráz. „Neprekvapilo nás to, lebo takto netradične k nám v poslednom čase prišlo viacero zákazníkov. Mali sme tu aj nejaké Snehulienky, Mikulášov, ba i čerta. Tento sa však ako tí pred ním nesprával. Na kolegyňu za priehradkou namieril pištoľ."
Zamestnankyňa zachovala duchaprítomnosť a klienta sa opýtala, čo si želá. No namiesto upokojujúcej reakcie, že ide o žart a pištoľ je plastová, na ňu „Santa" skríkol, aby mu okamžite dala všetky peniaze. Až vtedy žene došlo, že o recesii nemôže byť ani reči. Preto nohou stisla poplašné tlačidlo. V tej chvíli sa o prepade dozvedeli policajti pri centrálnom pulte ochrany.
„Simonka sa snažila toho muža čo najdlhšie zabaviť, aby ho policajti stihli dolapiť na mieste činu. Nebol to však žiadny začiatočník. Keď márnu snahu Simonky otvoriť kasu vyhodnotil ako úmyselné zdržiavanie, namieril zbraň na vedľa stojacu zákazníčku. Povedal, že ak do 10 sekúnd nedostane peniaze, zastrelí ju," pokračoval Dedomráz.
Samozrejme, pokladníčka nemohla riskovať, že „Santa" hrozbu splní, preto otvorila zásuvku a do igelitky začala vkladať bankovky. Pri tom sa lúpežníka pýtala, či sa nehanbí zneužívať na kriminálne účely práve kostým Santa Clausa. Lúpežník jej odpovedal, že je tri roky nezamestnaný, rok nedostáva žiadnu podporu a potrebuje peniaze na darčeky pre svoje tri deti.
„Toho muža mi v tej chvíli bolo veľmi ľúto. Sám mám tri deti a nedokázal som si predstaviť, že by som im pod stromček nemohol kúpiť žiadny darček. Preto, keď dostal od Simonky všetky papierové bankovky, čo mala v zásuvke, ja som mu dal zo svojej peňaženky ešte 500 eur. A zaželal mu pekné Vianoce," dodal M. Dedomráz.
Hoci lúpežník poďakoval a sľúbil, že až bude opäť zarábať, lup určite vráti, nie je mu to nič platné. Polícia po ňom vyhlásila pátranie a verejnosť žiada o pomoc. Kto muža na fotografiách spozná, má zavolať na číslo 158. Hlásiť jej každý výskyt muža v kostýme Santa Clausa vraj netreba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.