Belehradský kros ho nabil energiou

Slovenská maratónska jednotka. Jozef Urban mal na majstrovstvách Európy v krose premiéru. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|11. dec 2013 o 00:00

Európsky šampionát v krose je atletický mladík. V nedeľu, v hlavnom meste Srbska Belehrade, zaokrúhlil svoj vek na dvadsiatku.

Európsky šampionát v krose je atletický mladík. V nedeľu, v hlavnom meste Srbska Belehrade, zaokrúhlil svoj vek na dvadsiatku, a na oslavu jubilea sa vybralo aj kvarteto Slovákov. Malo ich byť päť, ale týždeň pred „terénnym vrcholom“ sezóny zrušila svoju prihlášku Katarína Berešová, vari najväčšie slovenské želiezko v ohni, pretože sa jej obnovilo staré zranenie, únavová zlomenina priehlavkovej kosti na pravom chodidle.

KOŠICE. Aj bez Kataríny Berešovej to bola rekordná slovenská výprava na európsky šampionát v „cezpoľnom behu“, Slovenský atletický zväz (SAZ) vyslal doteraz najviac pretekárov (3) na „krosovú Európu“ v roku 1999 do slovinského Velenje. Na 20. ročníku v Belehrade sme mali dvojnásobné zastúpenie v kategórii mužov (domáci šampión Juraj Vitko a vicemajster Jozef Urban, obaja JM Demolex Bardejov), a po jednom atlétovi v kategórii juniorov (Patrik Žúbor, MKŠS Kysucké Nové Mesto) i junioriek (Lucia Janečková, Be Cool Bratislava). Najlepšie umiestnenie dosiahla juniorka Janečková, keď v konkurencii 107 pretekárok dobehla na 61. pozícii.

Keby tam bol nejaký kopček...

Košičan Jozef Urban, súčasná slovenská maratónska jednotka, obsadil pri svojej premiére na ME v krose 65. miesto (81 štartujúcich), kým jeho „úhlavný konkurent“ na domácej scéne Juraj Vitko skončil o päť priečok nižšie (70.). Aj keď je to v podstate posledný „kvartál“ štartového poľa, vedenie SAZ nerobí z ich umiestnenia žiadnu tragédiu, lebo do Belehradu vyslalo perspektívny bežecký „mančaft“, aby sa medzi európskou elitou trochu oťukal. „Prvý raz som bežal v takom nabitom štartovom poli, pre mňa to bola výborná skúsenosť,“ pochvaľoval si Jozef Urban po návrate z Belehradu. „Deň pred pretekmi sme si boli pozrieť trať, takže sme vopred vedeli, že bude strašne rýchla, lebo na nej nebol žiadny kopec, akurát dve umelé prekážky, keď sme preskakovali cez drevo. Navyše, bolo aj dosť teplo, do sedem stupňov, takže sme nemali ani rukavice a dalo sa bežať v tielku a kraťasoch. Takáto trať a podmienky vyhovovali najmä pretekárom z južných krajín, ktorí sa na to dobre pripravili. Ja som odviedol maximum, čo bolo v mojich silách, a tak to vyzeralo aj v cieli, kde som bol dosť vyšťavený. Obehol som aj Vitka, čo som veľmi rád, lebo som mu chcel vrátiť porážku z majstrovstiev republiky. Odo mňa sa pritom neočakával nejaký veľký výsledok, keďže som bežal aj maratón. Vlastne všetko som bežal na ceste, takže je to super, ja som spokojný. Držiac sa taktiky, začínal som z posledného miesta, a postupne som sa doťahoval na pretekárov pred sebou. Pravda, v závere som mohol ešte trochu zrýchliť, mal som pred sebou asi sedem ľudí, ktorých som ešte mohol predbehnúť. No ako vravím, bola to moja prvá skúsenosť s takýmito pretekmi, na takejto rýchlej trati, a myslím si, že keby tam bol nejaký kopček, tak by to umiestnenie bolo lepšie. No urobil som maximum, a nabral som sily do prípravy na novú sezónu.“

Tej dal Jozef Urban prívlastok „polmaratónska“, a vrcholnou métou je preňho štart na marcových (29. 3.) majstrovstvách sveta v polmaratóne v Kodani. „Ešte predtým však pobežím kros na európskom šampionáte družstiev v portugalskej Albufeire (2. februára - pozn. red.), aj keď to už bude z prípravy na polmaratón, pretože o necelé dva týždne neskôr ma čaká kľúčový polmaratón vo Verone, kde by som si chcel vybojovať účasť na majstrovstvách sveta v Kodani. Bude to vlastne jediná príležitosť, pretože termín na splnenie limitov je do 11. marca. Cítim sa veľmi dobre, po majstrovstvách Európy v krose som nabitý energiou, mám viac síl a chute do tréningov.“