Korzár logo Korzár

Pavol Hammel: Človek musí byť stále zamilovaný

Tváriť sa aspoň chvíľu vážne je v prípade tohto muzikanta takmer nemožné. Hoci zajtra oslávi 65 rokov, šarmu má na rozdávanie.

Jubilant Paľo Hammel pôsobí, akoby mu roky ubúdali.Jubilant Paľo Hammel pôsobí, akoby mu roky ubúdali. (Zdroj: Veronika Janušková)

Tváriť sa aspoň chvíľu vážne je v prípade tohto muzikanta takmer nemožné. Hoci zajtra oslávi 65 rokov, šarmu má na rozdávanie a ako vraví, najlepším receptom na mladosť je z ničoho si zbytočne nerobiť ťažkú hlavu. Večný mladík Paľo Hammel v mladosti vykladal susedom uhlie, „prespal“ svoju smrť, má jasne zadefinovaný názor na zlatokopky a zastáva názor, že obal je na žene dôležitejší ako vnútro.

Hoci sa vekovo radí medzi dôchodcov, vonkoncom na to nevyzerá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Žiaľ, detstvo už bolo v mojom prípade naozaj veľmi dávno. Možno som vtedy mal v sebe kus starca a teraz sa zase trošku mením na malého chlapca. Určite to však nerobím vedome. Teším sa skrátka z rozmanitých hovadín, a to ma udržiava pri dobrej nálade. Či som však práve ako malý chlapec, to neviem. Skôr si myslím, že je to o tom nerobiť si zo všetkého príliš ťažkú hlavu. A snažím sa k samému sebe skôr pristupovať pozitívne. Keď ráno vstanem, s úsmevom sa na seba dívam v zrkadle a potom to už ide,“ prezradil nám recept na večnú mladosť sympatický umelec.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si však zaspomína na roky detstva, priznáva, že to občas môže pôsobiť ako z knihy Čenkovej deti.

„Narodil som sa v prvej polovici minulého storočia, keď ešte paneláky ani neboli... Len veľké domy, ktoré mali dvory so smeťovými kýblami a s prašiakom na koberce. Na jednom zo susedných dvorov zase bola lipa, po ktorej sme lozili a hneď vedľa školský dvor... Skôr si z toho obdobia bohužiaľ pamätám iné veci. Bývali sme veľmi blízko Apolky (továreň - pozn. red.). A pri oslobodzovaní Bratislavy, keď Nemci utekali, bola bombardovaná. Takže s mojím starším bratom rodičia utekali do pivnice, až kým ich neevakuovali. A v tejto štvrti ešte aj o pár rokov, keď som bol asi šesťročný fagan, bolo na Továrenskej ulici stále zbúranisko. Celé to bolo také riadne divoké. Nechcem však samozrejme zase povedať, že som nejaké vojnové dieťa. Narodil som sa tesne potom a do školy som napríklad chodil ešte aj doobeda, aj poobede. A bolo nás v jednej triede štyridsať, čo je dnes nemysliteľné. Aj v sobotu som chodil do školy a dnes majú tí mladí stále len voľno. Samé prázdniny. Raz také, inokedy iné, no kedy sa učia? Asi nikdy, však to tak aj vyzerá.“

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Vykladal uhlie, zbieral lipu

Uznáva tiež, že bol riadne beťárisko.

„No živý som bol. Veď mŕtvy som nebol... Avšak tým, že som bol veľmi vyťažený, som nemal až tak veľa času na huncútstva. Chodil som do hudobnej školy trikrát týždenne. A vďaka tomu, že bol otec huslistom v Národnom divadle, ma učil už aj predtým. Takže už na základnej škole som mal kapelku a normálne sme hrávali. Moje záujmy teda boli iné, ako u ostatných chalanov v mojom veku. Aj keď som samozrejme hral aj futbal a korčuľoval sa na prírodnom klzisku, ktoré sme si sami spravili.“

Na prvú gitaru si zarobil celkom sám.

„Bola to veľmi jednoduchá zárobková činnosť. V celom našom dome sa kúrilo uhlím. Keď ho nákladné auto doviezlo a bolo to treba ostatým nájomníkom pozhadzovať, bol som k dispozícii. Za to som dostal napríklad pätnásť korún a už to išlo. Alebo sme s kamarátmi zbierali lipový kvet, ktorý sme mali na dvore... Aj päť korún bolo dobrých. Takže asi tak. Pôsobí to teraz síce ako Čenkovej deti, lenže presne tak to bolo.“

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Ako právnik by na baby tak nepôsobil

Vždy však mal dobré známky a vyznamenaný bol ešte aj na maturite. Patrí k svetlým výnimkám muzikantov, ktorí skončili vysokú školu. Je totiž vyštudovaným právnikom.

Ako právnik by však zrejme nebol ani zďaleka takým veľkým magnetom na ženské pohlavie, ako je to teraz. Na jeho šťastie už v puberte zistil, že na ženy nič lepšie nezaberá, ako keď chlapec hrá na gitare.

„Na husle som totiž nikoho nenabalil. Darmo som mal trinásť rokov, keď som hral na husle, žiadne dievča sa na mňa ani nepozrelo. No keď som vzal gitaru, už to išlo. Už som bol na dvore macher.“

Keď dnes mladým kolegom z hudobnej branže rozpráva, akými spôsobmi sa kedysi dostávali k aparatúre, znie im to neuveriteľne.

„Oni vojdú do obchodu a kúpia si, čo len chcú. My sme museli zápasiť o každý kus aparatúry. V zubnej paste sme pašovali šilingy, aby sme si mohli vo Viedni kúpiť mikrofón. A keď sme mali elektrickú gitaru, boli sme normálne podozriví.“

Načítavam video...

Priznáva, že ide po kráse

Lásku považuje vo všeobecnosti vo svojom živote za mimoriadne dôležitú.

„Človek skrátka musí byť stále zamilovaný. To je základ všetkého. No láska pritom nemusí byť nevyhnutne len k žene. Napríklad aj k horám, vlasti, rodisku... Je to všeobjímajúci pojem.“

Na otázku, aká žena ho zaručene nenechá chladným, nám pred časom odpovedal pomerne jednoznačne: „Asi by teraz zo mňa mala prehovoriť nejaká skúsenosť. Takže jasné, že sa mi páčia prsnaté blondíny. Pamelu Anderson mám úplne najradšej. Lebo je aspoň inteligentná. Ale nie. Ako estét, aspoň si teda myslím, že ním som, mám samozrejme rád krásne ženské telo. Ženská postava, to je niečo obdivuhodné. Samozrejme, aj vnútro, ktoré je trošku odlišné od nášho. Podstatné je, aby muž svoju polovičku chápal. Najmä, keď to prejde do nejakého spolužitia a vôbec nemusí byť manželské. Najhlavnejšia je tolerancia. Akceptovať partnera takého, aký je a potom sa spolužitie môže vydariť. Žeby som však teraz povedal, že sa mi páčia modré oči, no neviem. Mohol by som povedať, že nie je dôležitý obal, ale vnútro, no to by bola riadna blbosť. Žena musí byť pekná, lebo človek sa inak k vnútru nedostane. To ocení až neskôr.“

Načítavam video...

Zlatokopkám rozumie

Maximálne tolerantný je napríklad aj k takzvaným zlatokopkám.

„Vezmime si to takto. Nejaká dievčina, o ktorej sa hovorí, že je zlatokopka a je niečím vizuálne výnimočnejšia ako druhé, si predsa logicky hľadá partnerov, ktorí sú známejší a solventnejší. Nepôjde hádam tuto na ulici niekoho si hľadať, keď skrátka dobre vyzerá? Asi to tak má byť. A hoci sa hovorí, že medzi umelcami je promiskuita, no čo myslíte, že v bežnej fabrike nie je? Len sa o tom nevie. Možno sú tam väčšie žúrky a viac sexu, ako máme my všetci dokopy.“

Okrem pekných žien má však umelec aj množstvo iných koníčkov. Maľuje, je zručný i v ručných prácach a jeho výšivky vraj v mladosti nemali páru.

„Krížikové stehy som ovládal úplne dokonale. Panamu som dokonca mal krásnu aj zo zadnej strany, a to už je veru čo povedať. Žiadne motanice by ste tam nenašli. Aj gombíky si viem sám prišiť. A dokonca, keď treba, si v pohode ožehlím aj košeľu.“

Ak by však Pavol Hammel 28. júla 1976 ráno nezaspal, dožil by sa sotva 28 rokov. Unikol pred takmer istou smrťou, keď po spoločensky prebdenej noci v Prahe zmeškal dopoludňajší let do Bratislavy. Ocitol sa tak na listine pasažierov leteckej tragédie na bratislavských Zlatých pieskoch, ktorá si vyžiadala 76 obetí.

Našťastie, „prespal“ vlastnú smrť a svojich fanúšikov ďalšie desaťročia teší množstvom jedinečných hitov, z ktorých jeho priaznivci favorizujú napríklad Medulienku, Učiteľka tanca, ZRPŠ, Kamalásky či Pieseň pre Roxanu z muzikálu Cyrano z predmestia.





Autor: Spracovala: Nit

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 997
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 846
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 198
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 068
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 022
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 399
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 119
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 243
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 022
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 399
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 119
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 243
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu