Pred každé kontajnerovisko v mestskej časti KVP postavil maketu policajta. Projekt vyhodnotí po Silvestri.
Odkedy Štatistický úrad SR zostavil rebríček slovenských miest podľa toho, kde sa vyhadzuje najviac ešte použiteľných vecí a Košice obsadili 1. miesto, stali sa cieľom nájazdov zo širokého okolia. Bezdomovci, asociáli či obyvatelia rómskych osád z celého kraja cestujú denne do Košíc, aby prevetrali tunajšie kontajnery. Samozrejme, ich konanie neostáva bez následkov. Nikomu by nevadilo, ak by si z kontajnerov vzali to, čo sa im ešte zíde. Každému však vadí, ak po sebe nechávajú na zemi neporiadok.
"Niektoré mestské časti sa tento problém pokúsili vyriešiť ohradením kontajnerovísk a ich zamykaním," povedal nám predseda združenia Za čistotné mesto, Štefan Metla. "Bol to dobrý krok, lebo hraboši, ako týchto znečisťovateľov voláme, začali celé takéto ulice obchádzať. Okolie takto chránených kontajnerov bolo čisté, na zemi neležala ani smietka."
No keď sa do tohto riešenia obul Brusel a s odvolaním na ochranu ľudských práv ho označil za diskriminačný, magistrát prestal vydávať povolenia na ďalšie ulice. Tvrdil, že každý musí mať možnosť vhodiť do kontajnera smeti. A preto musia byť po celý deň aj noc verejne prístupné.
"Nemohli sme to nechať tak. Veď za rok či dva by bola situácia neúnosná a na hľadanie východísk by bolo neskoro," varoval šéf "čistotných" Š. Metla. "Preto sme si s predstaviteľmi mesta a KOSIT-u a museli sadnúť za okrúhly stôl a tento problém vyriešiť. Priority boli dve. Každému dostupné kontajnery a poriadok okolo nich. Nech to stojí, čo to stojí."
Tri dni trvajúce rokovania sa skončili prijatím návrhu na 24-hodinové stráženie kontajnerovísk. Skúšobne iba na jednom sídlisku, ak sa to osvedčí, tak v celom meste. Tento nápad však musel byť upravený. Keď sa košickí mestskí policajti dozvedeli, aká nová úloha ich čaká, podali hromadné výpovede. Magistrát, aby ich upokojil, zmenil osobnú ochranu za náhradnú, prostredníctvom makety.
"Táto úprava sa pozdávala aj nám," priznal Š. Metla. "Objednali sme makety a 1. novembra ich rozostavili pri každom kontajnerovisku. Spotrebovali sme ich 53, no máme ich ešte 30, aby sme mohli nahradiť ukradnuté či poškodené. S odstupom času môžem prehlásiť, že to bola zbytočná obava. Za mesiac, čo projekt funguje, nezmizol ani jeden PVC policajt.
Čo však "čistotných" potešilo najviac, je únik hrabošov z "kávepéčka". Keď sme sa boli pozrieť napríklad na Wuppertálskej ulici (na snímke), bolo tam čisto, bez jedinej smietky. Preto ak sa projekt osvedčí, od januára by mali byť makety policajtov rozmiestnené po celom meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.