Euro začalo na Slovensku platiť v januári 2009. Sporadicky sa medzi eurami objavia aj kuriozity.
Na snímke je 10-eurová bankovka, ktorá už na prvý pohľad upúta pozornosť. Vyzerá celkom neprirodzene. Netreba ani veľmi skúmať a vidíme, že vznikla znehodnotením dvoch 10-eurových bankoviek. Nejde o žiadnu kuriozitu, ale o ničenie obehových bankoviek zberateľmi. Európska centrálna banka rozpredávala nerozstrihané aršíky série „X“. Platidlo na snímke autora pochádza práve z tejto série s podpisom „Duisenberg“.
Vo filatelii je bežné, že si zberatelia zo seba navzájom uťahujú. Bežne sa vyskytujú rôzne po domácky vyrobené kuriozity. Mladšia generácia a začiatočníci nemajú skúsenosti a rýchlo sa stanú obeťou rôznych špekulantov, ktorí sa veľmi rýchlo prezradia. Stačí, keď urobia maličkú chybu a už skúsenejší zberateľ vie, že ide o podvod. Takto vyrobené falzifikáty vyrobené na škodu zberateľov môžeme nazvať “falzkuriozity“. Doplácajú na to celkom nevinní začiatočníci.
Národná banka predávala v roku 1993 kompletné nerozstrihané aršíky korunovej meny. Kvázirarity vznikli znehodnotením dvoch korunových bankoviek. Špekulanti urobili chybu, že ich rozstrihli presne v strede. Tlačiareň cenín takúto chybu nikdy neurobí. Keby k tomu náhodou došlo, tak platidlá by boli delené nerovnomerne a nepresne. Umelo vyrobené rarity sú delené presne, čím sa špekulanti prezrádzajú. Zle rozstrihané aršíky 5, 10, 20-eurových a 20, 50, 100 a 200-korunových bankoviek na základe týchto informácií ľahko rozpoznáme. Nekupujte ich, ide o špekulatívne vyrobené bezcenné rarity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.