Predsedníčka slovenskej Mensy Hana Dojčáková, ktorá združuje nadpriemerne inteligentných ľudí, priznáva, že občas sa jej nevyhýbajú situácie ako z vtipov o blondínkach.
Má vyššiu inteligenciu ako priemer, ale rozhodne sa ňou nechce vystatovať. Preto presné číslo kvocientu neprezrádza.
"Osobne toto číslo nehovorím, pretože si myslím, že ani nie je podstatné. Inteligenciu vnímam ako schopnosť chápať súvislosti, ako prostriedok, ktorý vám umožní niečo sa ľahšie naučiť. Bez emočnej inteligencie je vám však akákoľvek genialita nanič, pretože ju neviete použiť v prospech ľudí. Načo je niekomu vysoké IQ, ak si doma rieši hlavolamy?" prezradila.
Hľadí sa na výzor
Muži zvyčajne preferujú partnerky s rovnakým alebo mierne nižším IQ. Dojčáková priznáva, že to môže byť problém nielen v partnerskom, ale i profesijnom živote.
"Naozaj mám pocit, že muži veľmi nevyhľadávajú múdrejšie ženy, ale, samozrejme, je to individuálne. Možno to súvisí s tým, že sú viac samoľúbi a nechcú, aby ich niekto zatienil. V našich zemepisných končinách vysoká inteligencia ženám veľmi nepomôže ani pri hľadaní zamestnania. Na pohovoroch sa často hľadí skôr na výzor než na schopnosti. U mužských kandidátov by sme sa asi ťažko stretli s konštatovaním - tento záujemca je pekný, zoberme ho."
Vysoká inteligencia automaticky nezaručuje, že je človek vždy sebaistý a nemôže sa mu stať nejaký trapas. Tak napríklad predsedníčke Mensy sa občas prihodia "blondínkovské" trápnosti. Na vine nie sú jej blond vlasy, skôr roztržitosť a uponáhľanosť.
"Napríklad, keď ma niekto sleduje pri cúvaní autom, spanikárim a potom naozaj vyzerám ako z vtipu o blondínkach, hoci inokedy s tým problém nemám. Ale ešte sa mi nestala príhoda z nasledujúceho vtipu: Príde blondína reklamovať fotoaparát a hovorí: ´Ten foťák je pokazený, robí iba obrázky môjho pravého oka...´"
Záleží na emočnej inteligencii
Ak je aj človek inteligentný, nemusí sa to snúbiť s jeho úspešnosťou, myslí si "šéfka" slovenských inteligentov.
"Hovorí sa, že najúspešnejší sú ľudia, ktorí majú IQ okolo 120 bodov, no veľa záleží aj na emočnej inteligencii. Ale čo je to presne úspech? Môj manžel napríklad hovorí, že je to dosiahnutie cieľa vo vytýčenom termíne. Celkom sa s tým nestotožňujem, pretože niekedy síce máte svoj cieľ, ale okolnosti sa menia. Takže si myslím, že úspešní sú tí, ktorí sa vedia prispôsobiť. Ale nemyslím tým napríklad prezliekanie kabátov pri zmene politickej situácie. Skôr prispôsobenie vývoju a tomu, čo je prospešné aj iným."
Hana vyštudovala žurnalistiku a marketingovú komunikáciu. Po práci v Slovenskej televízii aj rozhlase, stáži vo Washingtone, žila tri roky v Indii a prispievala ako korešpondentka pre Slobodnú Európu.
Vďaka skúsenostiam z exotickej krajiny zastáva názor, že India a hinduizmus sa zvyknú u nás dosť idealizovať.
"Mnohí tam prídu plní eufórie, no len čo vystúpia z lietadla, prvé, čo sa im v ´duchovnom raji´ prihodí, je to, že ich miestni okradnú alebo inak podvedú. Žiaľ, India je chudobná krajina, krádeže a násilie sú tu na dennom poriadku a situáciu ešte zhoršuje kastový systém, ktorý bol síce oficiálne zrušený ešte v roku 1947, no v spoločnosti stále prežíva."
Autor: Spracovala Kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.