Nikoho tu nechceme kritizovať, ani predvádzať nadhľad, ktorý iní nemajú, je však nielen zbytočné, ale aj kontraproduktívne vyrábať na Slovensku pseudodrámy,. Alebo – aby bolo jasnejšie – robiť z Kotlebu slona. Ono to už tak chodí, že ak – božechráň! – na slona dorastie, k zodpovednosti za, takpovediac, sebanaplňajúce sa proroctvá sa nikto hlásiť nebude.
Aby bolo zrejmé, kam mierime. V Rakúsku celkom nedávno získali pohrobkovia Haidera (FPO) 22 percent.. V maďarskom parlamente vysedáva už štvrtý rok dvanásťpercentný Jobbik. V zemských snemoch ako Sasko či Meklenbursko sedí neonacistická NPD (a nemecká kontrarozviedka konštatuje tristo pravicových extrémistov priamo v Bundeswehre). A kým hlavným vchodom práve vchádza do českej snemovne Tomio Okamura (ktorý plánuje vysťahovať Rómov do vlastného štátu), a tak ďalej, a tak podobne, na Slovensku sa do banskobystrického parlamentu dostal jeden Kotleba. A nič viac, pretože proti „našej Máni“, pardon, skvelému županovi Maňkovi zo Smeru nemá v druhom kole sebamenšiu šancu.
Všetci ti, ktorým Kotleba smrdí, avšak predovšetkým politici, by sa mali pýtať sami seba, či urobili – sami za seba a svoju stranu – dosť pre to, aby účasť na župných voľbách bola čo najvyššia. Pretože, všakáno, politologická triviálnosť hovorí, že čím menej voličov pri urnách, tým vyššie zisky extrémistov, ktorých elektoráty sú o čo menšie, o to sú motivovanejšie. Keby sa župných volieb v banskobystrickom kraji zúčastnila len polovica voličov, čo prišli k urnám pri parlamentných, Kotleba by celkom iste Kaníka nepreskočil. A keby prišli všetci – to jest asi 500 tisíc v BB kraji - náš „hrdina“ prvého kola by sa prepadol do bezvýznamnosti tak, že jeho výsledok by sme ani nezaznamenali. Žiaľ, politické strany sa na mobilizačné kampane úplne vykašľali. Na využitie takmer 50 miliónov štátnych peňazí, čo inkasujú za štyri roky, majú iné priority, než akési voľby tretej kategórie.
Toho dôsledkom – mimo iného – je aj Kotleba. Debata, že by si percentá udržal aj pri vyššej účasti, keďže tzv. štandardné strany už nie sú to, čo bývali, je legitímna, ale prehratá. Presne tak ako ďalšia debata, teda že Kotleba je väčší extrémista než vyššie menované príklady. Hm. To platí azda v porovnaní s . FPO, avšak zaiste nie k Jobbiku či NPD. Aby sme nehovorili o takom gréckom Zlatom úsvite, že.... No. Nad rámec relevantnej a Slovensko do priaznivého svetla stavajúcej poznámky, teda že spomenuté extrémy - rakúske, maďarské, nemecké i české - vynieslo do parlamentov nepomerne vyššie percento (zo všetkých zapísaných) voličov, povedať sa musí ešte čosi veľmi zásadné. Pri všetkej (ne)úcte ku Kotlebovi, ďaleko väčší problém než on je to, že „myšlienky“, na ktoré prišiel, sa pomaly, ale isto, vlievajú do mainstreamu, stávajú sa „cool“ a „sexy“. Podmienkou, iste, je, aby ich nevyslovoval on – Kotleba – ale napr., ehm, ehm, Kaník, či iní z SDKÚ, SaS, OľANO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.