Divákom dvíha tlak ako bezcharakterný Eugen Baxa z Búrlivého vína, pričom hral celý život takmer výlučne kladné postavy. Vraj mu to však žily netrhá, keďže s úsmevom hovorí, že je vo veku, keď už aj tak veľa dievčat nenachytá. Je všeobecne známe, že herec Ľubo Roman roky pôsobil v politike, ale že mal mimoriadne ťažké detstvo, to tušil len málokto.
„Hrám postavu, ktorú som málokedy hrával. Vždy som stvárňoval sympatických, teraz je Baxa nesympatický, ale ono sa to celkom dobre hrá. Mnohí herci sa bránia takýmto postavám, hlavne v seriáloch, pretože ľudia si ich potom zamieňajú za danú postavu a bránia sa tomu, že vlastne dostanú negatívny imidž. Som už vo veku, že ako hovorím, na túto postavu už človek bohviekoľko dievčat nenachytá,“ rozhovoril sa so smiechom pre markizácky Reflex.
Umelec pôsobil v komunálnej politike, bol županom, ale aj ministrom kultúry.
„Mám jednu výhodu, a to, že už nepracujem v divadle. Čiže nie som nervózny, keď prídem, mám naučený text, a to znamená, že je ľahko byť vtipný, keď človek všetko vie.“
O mamu prišiel ako šesťročný
Nie vždy však mal dôvod na žartíky a za sebou má ťažké detstvo. Mal šesť rokov, jeho sestra o rok menej a brat o rok viac, keď im zomrela mama na rakovinu. O sedem rokov neskôr im choroba vzala aj otca a stali sa z nich tri neplnoleté siroty. Ako 13-ročný musel teda predčasne dospieť.
„Nemal som najšťastnejšie detstvo. Nemal som mamu, neskôr ani otca, ale vtedy sa mi to nezdalo až také strašné. Žil som si vlastný život a to, že sme jeden čas žili vlastne len s bratom a so sestrou v jednej domácnosti ako nedospelí ľudia, ktorí sa vedeli postarať o to, že nejako prežili, je svojím spôsobom zaujímavé. Chvalabohu, že sme okolo seba mali ľudí, ktorí nám priali, alebo nám chceli pomôcť.“
Recitovať začal vďaka učiteľkám
V tom čase existovali takzvané uličné výbory, ktoré dozerali na osirotené a neplnoleté deti.
„Mali sme pravidelné kontroly z uličného výboru ako žijeme, a tým, že nám to vlastne schvaľovali, sme sa aj udržali a nemuseli sme ísť do detského domova. Keď nad tým spätne rozmýšľam, naozaj musím poďakovať mojim učiteľkám, ktoré sa mi začali venovať. Vtedy som aj začal recitovať.“
„S bratom sme dodnes lakomí“
Začal navštevovať dramatickú družinu a odtiaľ sa dostal do rozhlasu. K sirotskému tak do domácnosti pribudli prvé peniaze, vďaka ktorým mohol uživiť súrodencov.
„Svojím spôsobom sme sa vtedy aj s bratom naučili hospodáriť a odvtedy sme lakomí. (Smiech.) Neskôr som začal hrať v televízii a vďaka tomu, že som vlastne hral s hercami už ako malý chlapec, tak keď som išiel na VŠMU, som už nemusel robiť talentové skúšky.“
Zbožňuje nevesty
Počas chudobných študentských čias sa zoznámil s krásnou Inéz. Oženil sa s ňou a sú spolu už 46 rokov. Majú dvoch synov. Ako 52-ročný prežil ťažký infarkt, z ktorého sa dostal najmä vďaka deťom a manželke.
„To, že sme spolu vydržali, je skôr jej zásluha. Nie je so mnou ľahký život. Obidvaja synovia majú aj dievča aj chlapca, takže ja sa teraz vidím vo vnúčatkách. Málo ľudí, čo poznám, má taký dobrý vzťah s nevestami, ako mám ja. Nemal som dievčatá a teraz mám pri sebe dve, ktoré neskonalo milujem a myslím, že aj ony ma majú rady. Beriem to ako Boží zámer. To, čo som povedzme v detsve nemal, sa mi vrátilo.“
Autor: Spracovala: Nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.