História vzniku oficiálnych obehových mincových kolekcií je už dosť stará. Prvé súbory sa objavili v roku 1980. Určite ich dobre poznajú aj mladší zberatelia. Sady v priesvitných obaloch s československou vlajkou sa bežne vyskytujú na zberateľskom trhu. Občas sa s nimi stretávame aj v modrom koženom obale.
Neskôr banka sady balila do papierových oranžových kruhových obalov. Z tohto obdobia je najvzácnejšia kolekcia z roku 1986, ktorá sa predáva za 100 eur. Od roku 1980 tak zberatelia každoročne trpezlivo čakajú, akou novinkou ich prekvapí Národná banka.
Náklady na výrobu sú pomerne vysoké, preto súbory vychádzajú vo vyšších nákladoch. Od roku 2000 sa zo začiatku sporadicky objavili na trhu aj kolekcie mincí vo vyhotovení „Proof“. Tieto špeciálne vyhotovenia vychádzajú v nižších nákladoch a sú pomerne vysoko cenené. K najzaujímavejším patria súkromné vydania, ktoré mincovňa dokáže vyrobiť na objednávku. Väčšina zberateľov ich nepozná, lebo vychádzajú v obmedzenom náklade niekoľko sto kusov.
K takýmto kuriozitám patrí aj sada Regionálnych platidiel. Námet ako prvý realizovala kremnická mincovňa v roku 1998, bol to kremnický dukát. Myšlienka sa zapáčila aj v ostatných mestách a tak v roku 2000 vydala mincovňa „Sadu regionálnych mincí“ (na snímke autora). Vo veľmi peknom zelenom obale a modrom plaste s plexi– sklom nájdeme Kremnický toliar - guldiner sv. Ladislav. Zaujímavý je aj piešťanský grajciar s námetom Ľudovíta Wintera. Všetky repliky sú vyrobené z bežného materiálu, zo zliatiny medi a zinku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.