Na pohyb kašlú, radšej si pohodlne sedia za počítačom, vyvaľujú sa pri telke a úplne najradšej maškrtia hamburgery, čipsy, oriešky so sladkými sýtenými nápojmi.
Gymnazista Lukáš Müller, ktorý už úspešne zabodoval druhým miestom na fitnes súťaži, má o životnom štýle spolužiakov jasno.
"Vidím to okolo seba, fastfood namiesto kvalitného jedla a neustále výhovorky, že na šport nemajú čas. Z môjho pohľadu je to do neba volajúca hlúposť. Kto chce, ten si na cvičenie čas nájde. Ak si vážia samých seba, tak im určite nemôže byť ľahostajné, keď sú už v tínedžerskom veku obrastení tukom. Nie som zástanca fanatizmu, takže aj ja si urobím čas na víkendovú zábavu, kamarátov, ale aj na cvičenie," hovorí Lukáš, ktorý poznatky o správnom cvičení a zdravej výžive dostal od naslovovzatej odborníčky - niekoľkonásobnej majsterky sveta vo fitnes Mariety Žigalovej. Tá ho aj pripravila na súťaž, kde obsadil krásne druhé miesto.
Cvičenie musí byť radosťou
"Cvičenie je fajn brať ako radosť, nie ako hnusnú povinnosť. Takže je veľmi dôležité, aby ste si našli spôsob pohybu, ktorý vás robí šťastným a baví vás. Iba tak je predpoklad, že pri ňom vydržíte dlhodobo. Každý druh pohybu je dobrý. Ale obrovský efekt pri tvarovaní postavy má kombinácia aerobného pohybu s posilňovaním s činkami. To znamená najprv 30-minútový beh na zahriatie a spálenie tukov a k tomu precvičenie celého tela kruhovým tréningom v posilňovni. Platí totiž, že svalnaté telo spaľuje viac energie v pokoji ako telo obézne. Takže ak pravidelne cvičíte, môžete viac jesť a nepriberáte," vysvetľuje Lukáš Müller.
Zdravá strava nie je drahšia ako fastfoody
Dodáva, že mnoho ľudí si pri zdravej strave predstaví takmer automaticky, že ide o drahý špás.
"Robil som si taký prieskum. Mimo súťaže zjem za deň jedlo približne za takú istú sumu ako keď som pred súťažou. Pritom vždy sa stravujem zdravo, ale to neznamená, že jedlo nie je chutné. V prepočte ma to stojí priemerne 10 eur na deň, tak či tak. Veď len jedno hamburgerové menu stojí takmer 5 eur a kde je ešte obed, večera, raňajky. Jediné, čo k tomu potrebujete je viac času, lebo zdravé jedlo si musíte kúpiť, uvariť a zabaliť," konštatuje Lukáš.
Malé zmeny, veľké výsledky
Ak nechcete mať v štyridsiatke všelijaké choroby, ktoré sú dôsledkom tučnej stravy a nedostatku pohybu, teraz je tá správna chvíľa to zmeniť, odkazuje mladý fitnesák Lukáš Müller svojim rovesníkom, ale aj ženám a mužom, ktorý cítia, že ich postava a kondícia sú riadne nanič.
"Prečo si život neurobiť krajším? Napríklad už len tým, že budete mať super postavu a všetci vás budú obdivovať? A budete si môcť obliecť, čo sa vám páči bez obmedzení. Zabehnete na autobus a nezadýchate sa. Keď sa pokazí výťah, nebude pre vás žiadny problém vybehnúť na deviate poschodie. Prestanú vás bolieť kĺby, po cvičení budete spať sladko ako bábätko. Stačí tak málo. Základom zdravého stravovania je vylúčenie mastných jedál zo stravy, vykašlite sa na drahé fastfoody, salámy a údeniny. Pridajte viac bielkovín, kuracie, rybacie, morčacie mäso, bielka, nízkotučné mliečne výrobky, tvaroh, jogurty, cottage cheese, tofu. Ak k tomu pridáte kopček ryže alebo varených zemiakov a kopu zeleniny, garantujem vám, že už po týždni uvidíte prvé zlepšenia. Za predpokladu, že k upravenej strave pridáte aj pravidelný pohyb, začať môžete aj prechádzkou rezkým krokom aspoň hodinku trikrát do týždňa. A potom zájdite do fitnescentra a nájdite si pohyb, ktorý vás baví," radí Lukáš Müller, ktorý sa môže pýšiť takou vypracovanou postavou.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.