Ani skutočnosť, že takzvané reformy – napr. aj jedna zdravotná poisťovňa – sa vláde nedaria a nedaria, ešte nie je dôvodom, aby si robila z verejnosti dobrý deň. Alebo dobré ráno, všakáno.
Teda ani taký expert na marketing a píár, , akým je nesporne Kaliňák, by si nemal dovoliť legendy, akože reformu ESO (efektívna, spoľahlivá, otvorená verejná správa –hahahahaha) nemôže kompletne zverejniť. A to preto, lebo úradníci, čo majú byť údajne prepustení, by urobili revolúciu a „úradom, ktoré sú ohrozené, by hrozil kolaps“. No. Odhliadnuc od detailu, že po tejto „informácii“ by mohli ísť do kolapsu všetky úrady, keďže v neistote, kde metla zametať bude a kde nie, budú všetci, kľúčové je vedieť, že zverejnenie akýchsi vedľajších analýz s tým, že tá hlavná sa musí utajiť, je priehľadná a lacná výhovorka. Alebo, ak chcete, finta na hlúpych, ktorej účelom je odpútať pozornosť od toho, že neexistuje nieže žiadne rozhodnutie, ale ešte ani politicky priechodná predstava o znížení stavov byrokracie. Keby existovala aspoň približná hrubá predstava, o ktorej chce s rezortmi vyjednávať, minister-gestor „reformy“ by nikdy nepustil z úst takú perlu, že počet prepustených bude niekde v intervale medzi tisíc a desať tisíc. Áno. Alebo medzi sto a sto tisíc. Hahahaha.
Kaliňák ukazuje 470 analyzovaných inštitúcií, - aj s podrobnými vyčísleniami prevádzkových a personálnych nákladov - pričom zmeny by sa mali dotknúť asi dvesto päťdesiatich z nich.. S „nevinnou“ poznámkou, že analýzy sú spracované z ekonomického hľadiska a „nezohľadňujú spoločenské rozmery“, Napríklad – teraz pozor - „nie je možné zlúčiť dva folklórne súbory“. Skvelé. A čo ich takto sprivatizovať (odštátniť), súdruh minister? Alebo – chcete tvrdiť – že prevádzkovanie folklóru patrí medzi základné funkcie štátu (s verejným dlhom 55 percent HDP)? Prečo ešte nemáme štátnu bigbítovú skupinu? Alebo jazzrockovú? Eventuálne štátneho rapera,,,
Podstatnejšie je, že formulácia o „nezohľadnení spoločenského rozmeru“ ohlasuje, že to, s čím Kaliňák operuje, je ďalší z množstva auditov štátnej správy, akých sme tu už mali.... A na „nezohľadnení spoločenského rozmeru“ (a podobne) aj všetky skončili. Zostali len honoráre vyplatené firmám, ktoré tie audity robili.... Hlavná analýza, ktorú Kaliňák akože l utajuje, lebo – ešte raz pozor - „verejná diskusia zabíja reformy“ (???), je bluf. Takpovediac pod strechou nemá žiadne úspory. Tie analýzy, čo s veľkým hurhajom ukázal, sú len východisko do handrkovania sa s rezortmi, , ktoré sa o každú jednu stoličku budú biť ako o život .
Iste, Kaliňák, druhý najvplyvnejší muž politicky najsilnejšej vlády, akú Slovensko kedy malo, má zaiste väčšie šance akési zoštíhlenia presadiť, než ktokoľvek pred ním. Keďže je ambiciózny – uvidíme, dáme sa (príjemne) prekvapiť. Po roku a pol „reformy“ ale platí, že nieže po tých 700 miliónoch na štyri roky, ale ani po tých 105 miliónoch na rok 2014 niet ani chýru, ani vidu, ani stopy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.