Teda pokiaľ pamäť siaha, ešte sa nestalo, že by sa víťazná strana – aj keď to víťazstvo je pekne kyslé hrozno – štiepila päť minút po voľbách.
Intenzita vojny v sociálnej demokracii, ktorá sa rozpútala medzi dvomi približne rovnako silnými krídlami, opodstatňuje vysloviť silnú prognózu: Až zasadne dolná snemovňa parlamentu k prvému rokovaniu, návrhov na konštituovanie poslaneckých klubov nebude sedem, ako by vyplývalo z volebného výsledku, ale osem. Pražskí komentátori ešte tápu v tmách, avšak po vyjadreniach (napr. „vnútrostranícky puč“), akými sa počastovali obe strany sporu, je fakticky vylúčené, aby predseda Sobotka (a spol.) a prvý podpredseda Hašek (a spol.) pôsobili na spoločnej platforme.
To platí už strednodobo bez ohľadu na to, či po včerajšom hlasovaní o predsedu poslaneckého klubu, v ktorom súperili Tejc z Haškovho tábora a Zaorálek od „sobotkovcov“, porazený kandidát (a jeho menšina) deklaruje lojalitu novému predsedovi. Môže to trvať ešte (krátku) chvíľu, ale kto nepracuje so základnou hypotézou, že ČSSD sa rozpadla na (najmenej) dve frakcie, nech žerie seno a nestará sa o politiku.
Potenciálni koaliční partneri – ANO a KDU-ČSL – zatiaľ akože vyčkávajú na ČSSD, kým si prečistí domáce pomery. To znamená najmä zjednotenie sa na rokovacom tíme, keďže po tom, čo predsedníctvo z neho Sobotku odvolalo, sú dva. Ten, ktorý vedie Hašek, podporuje (diriguje?) prezident, keďže brniansky „hejtman“ je jeho človek.
Na strane druhej Babiš, bez ktorého – ako sme si už povedali – žiadna vláda v Prahe byť nemôže, vyslal z Riviéry, kde relaxuje, veľmi zreteľný signál, že legitímny rokovací partner je pre neho predseda. Teda Sobotka. Zádrh akurát je, že aj keby si ČSSD pomery prečistila – tak či inak - „riešenie“ to môže byť iba prechodné. Skutočnou stávkou konfliktu Hašek versus Sobotka totiž nie je vedenie rokovacieho tímu, ba ani prevzatie moci v ČSSD, ale kreslo premiéra. A pointa je tá, že či Hašek, či Sobotka, krídlo, ktoré prehrá, príde o všetok vplyv v strane a tým pádom aj o všetku moc v štáte.
Zásadne znížená perspektívnosť formátu ČSSD – Babiš – ľudovci výrazne zvyšuje pravdepodobnosť ďalších predčasných volieb. Zároveň však otvára dvere aj doteraz úplne okrajovým scenárom. Tlak na politikov, aby sa na nejakej vláde dohodli, bude totiž rýchlo silnieť, pričom parlament čakajú „drobné“ kauzy ako napr. štátny rozpočet, či zákonné opatrenia Rusnokovej vlády, a podobne.
Napokon aj vedomie, že zotrvávanie Rusnokovej garnitúry bez dôvery v úrade naplňuje Zemanove plány na prezidentské vládnutie, skôr neskôr prebudí k životu aj ideu pravicového formátu ANO – TOP 09 – ODS – ľudovci. Alebo tiež, v závislosti od vývoja, aj rôzne permutácie so Sobotkovým krídlom ČSSD.....
No. Napínavejšiu zápletku so záhadnejším koncom by ani Agatha Christie nevymyslela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.