Pokračujeme v prehľade bankoviek s výrobnými chybami. Dnes sa vrátime niekoľko rokov dozadu a zastavíme sa pri 50-dinárovej bankovke, ktorá obiehala v bývalej Juhoslávii.
Ekonomika bývalého československa bola pomerne silná. Obyvatelia pojem „hyperinflácia“ skoro vôbec nepoznali. V susedných krajinách bola situácia horšia. Túto hrôzu zažili na vlastnej koži obyvatelia Maďarska, Nemecka a bývalej Juhoslávie. V bývalej Juhoslávii sa inflácia začala šíriť v roku 1992 a vrcholila v roku 1993. Začínala s najnižším nominálom 100 dinárom a končila s rekordným počtom núl 500-miliárd dinárov.
Po ukončení rozpadu bankového systému sa platidlá menili, išlo o prechodné obdobie do roku 1996.Vznikla nová emisia s názvom nový dinár. Návrhy sa dostali do výroby pomerne rýchlo, preto dochádzalo k častým chybám. Z tejto emisie pochádza aj nový 50-dinár.
Už na prvý pohľad vyzerá neprirodzene. V strede je dobre viditeľný biely pásik, ktorý tam nepatrí. Pravdepodobne počas výroby sa pokrčil papier a časť platidla ostala biela. V banke si túto chybu nevšimli, bankovka sa tak bez problémov dostala do obehu.
Výtvarný návrh je celkom zaujímavý. Na lícnej strane je dobre viditeľný portrét Miloša Obremoviča. Ide o srbského princa z obdobia z prvej polovice 19. storočia. Viedol prvé srbské povstanie a druhú srbskú vzburu.
Za jeho vlády bolo Srbsko autonómne kniežatstvo v rámci Osmanskej ríše. V tom čase bol najbohatším mužom v Srbsku a jedným z najbohatších mužov na Balkáne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.