Zatiaľ čo (viacerí) pražskí politológovia prognózujú „koniec liberálneho štvrťstoročia“ (akože po novembri ´89), iní hovoria o úplnom „preformátovaní“ politickej scény (a podobne), my sa uspokojme s konštatovaním, že Česko čakajú veľké zmeny, o ktorých je isté len jedno: Môžu byť len k horšiemu. Bez ohľadu na to, akú naberú formu a podobu...
Základným rámcom všetkých predchádzajúcich volieb v Česku bol spor ľavice a pravice. Prípadne - na začiatku 90.-tych rokov - demokrati verzus komunisti. To je minulosť, toto sa končí. Hlavná frontová línia, na ktorej sa bude rozhodovať o delení moci, tentoraz nevedie medzi ČSSD a ODS, keďže táto kedysi pýcha stredoeurópskej pravice bude rada, ak zostane v parlamente. Zlomová čiara leží medzi tzv. tradičnými stranami a novými hnutiami, ktoré vyrástli a profitujú na všeľudovom znechutení z doterajšej politiky.
Októbrové prieskumy už jasne naznačujú, že z rozčarovania z Nečasovej vlády (ktorá sa udržala o 20 mesiacov dlhšie než Radičovej, s ktorou vedno v júli 2010 začínali) neťaží „štandardná“ ľavicová opozícia, ako tomu bolo vždy doteraz (a naopak), ale protestné zoskupenia podnikateľov Okamuru a predovšetkým Andreja Babiša. Úsvit priamej demokracie (Okamura) aj ANO 2011 (Babiš) sú nevyspytateľné telesá, u ktorých neviete, takpovediac, dňa ani hodiny....
Okrem banálnych hesiel o priamej demokracii (Úsvit) sú bez programu, ideológie i základnej politickej orientácie, čo najmä v prípade, ak 5 percent preskočí aj Úsvit – a už to tak vyzerá - urobí povolebnú konfiguráciu úplne neprehľadnou. Už najbližší vývoj hrozí byť hádankou o toľkých neznámych, že riešenia nebude.
Dôsledkom posilňovania hnutí „novej generácie“ je totiž aj oslabovanie inak jasne víťazných sociálnych demokratov. So ziskom 23 percent z posledného relevantného prieskumu - čo je len o percento viac než získal „víťaz“ Paroubek v lete 2010 - by už nepostavili svoju vysnenú menšinovú vládu, „zboku“ podporovanú komunistami. (Za kreslá v štátnych firmách a podobne.)
Ak sme teda pred pol rokom (či viac) predpovedali, že po predčasných, či aj riadnych voľbách Česko neminie ak nie ústavná, tak nadpolovičná väčšina ľavice, tak pár hodín pred dňom D sa musíme opraviť. Čím viac strán sa do snemovne dostane – a momentálne to vyzerá na sedem či osem – tým menšia pravdepodobnosť zostavenia akejkoľvek vlády a vyššia pravdepodobnosť ďalších predčasných volieb. A presne to je scenár, na ktorý sa najviac teší a pripravuje už dnes najsilnejší hráč v Prahe - prezident Zeman.
Či je po liberálnom štvrťstoročí Čechov naozaj amen, sa ešte uvidí. Anarchii a chaosu sa však vyhnú už len veľmi šťastným riadením osudu. Napríklad, keby sa prieskumy, ktoré mapujú situáciu azda reprezentatívne, ale v inom čase, než budú otvorené urny, mýlili ešte podstatne horšie, než sa im stalo v minulosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.