Jeho konštrukcia nie je novinkou. Osvedčený model je známy z Bratislavy ako most Apollo.
Koncom júna prišli statici na to, že most ponad železničnú trať poniže hypermarketu Tesco je v katastrofálnom stave a vyžaduje si opravu. Zakrátko jazdu na južnej strane mosta zakázali a tri jazdné pruhy zúžili tak, aby sa v každom smere zachovala premávka v dvoch pruhoch. Navyše, podporné stĺpy podopreli, aby podporili statiku. Kto sa vtedy nazdával, že tento stav potrvá rok, dva a pri slovenskej rýchlosti prác aj tri, mýlil sa. Po štyroch mesiacoch je most vymenený a jazdia na ňom autá.
"Na začiatku sme mali dve možnosti," vracia sa na začiatok leta Ing. Dušan Bridž, ktorý na košickom magistráte šéfuje oddeleniu na výstavbu a opravy mostov. "Prvou bolo zdĺhavo most opravovať a riskovať, že o 5 či 10 rokov sa trhliny objavia na inom mieste. Druhá možnosť bola starý most zbúrať a postaviť nový. Keď sme zvážili všetky plusy a mínusy, rozhodli sme sa pre druhú možnosť, mierne skombinovanú s tou prvou."
V praxi to znamenalo, že demolačná firma nezrušila celý most, ale iba jeho vrchnú časť, teda vozovku. Stĺpy ostali stáť na mieste, akurát ich rekonštrukčná firma spevnila. Pre rýchly postup prác však bola najdôležitejšia objednávka hotového mosta.
"Oslovili sme firmu, ktorá vyrábala aj známy bratislavský most Apollo," pokračoval Ing. Bridž. "Mala nejaké hotové na sklade a po zadaní rozmerov vyšlo najavo, že práve taký, dlhý 129 metrov, široký 14 a s nosnosťou 85 ton, má voľný. Než ho bolo treba osadiť na voľné piliere, natreli na ňom zábradlie a nastriekali pásy na štyri jazdné pruhy. Do Košíc ho z výrobného závodu pri Zvolene dopravili na špeciálnom ťahači, slúžiacom na prevoz nadrozmerného nákladu."
Kým osadenie bratislavského mosta presne na miesto určenia sa dialo na vode, v Košiciach to nebolo možné. Ťahač teda betónovú konštrukciu pristavil poniže Tesca, odkiaľ ju zodvihli štyri mohutné vojenské vrtuľníky. Prenos vo vzduchu bol síce nebezpečný, ale na pohľad efektný a pohľad naň si nenechali ujsť stovky divákov. Niektorí vraj kvôli tomu pricestovali až z Humenného.
"Všetko dopadlo na jednotku," pochválil sa Ing. Bridž. "Konštrukcia sadla na milimeter presne, potom ju stačilo iba privariť a utesniť dilatačné čiary. Po skúšobnej jazde, o ktorú sa postaral obrnený transportér ruskej výroby OT 234, vážiaci 35 ton, bolo jasné, že sa zámer podaril. Náklady nepresiahli plánovaných 25 miliónov eur."
V pondelok bol most osadený, v stredu už naň bola vpustená mestská doprava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.