Novinkou je, že v akomsi návale pseudoaktivizmu - idú regionálne voľby! - hrozí, že sprofanujú aj inak sympatické agendy, resp. myšlienky.
Napríklad, nielen sympatickou, ale v princípe aj veľmi rozumnou ideou je nezvyšovanie daní. Netreba vysvetľovať prečo, kto nesúhlasí, nech číta ľavicové noviny. Avšak ten, kto navrhuje zákaz zvyšovania daní ústavným zákonom, sa musel kompletne zblázniť. Konkrétne, v našom prípade, Ivan Švejna a Gabriel Csicsai z Mostu-Híd. Nejde o to, že Ficovi a spol. popraskajú pupky od rehotu, keď to dostanú na vyjadrenie, či akože vláda súhlasí s poslaneckým návrhom. Desaťkrát horšia vec, ako zahlcovanie politického procesu skrytou predvolebnou inzerciou - pozrite sa, my sme Most-Híd, tu sme - je predstava o demokracii, ktorú títo dvaja odhaľujú.
Rozhodovanie o daniach, o tom, koľko peňazí od občana štát (moc) vyberie na svoju prevádzku resp. spätné prerozdelenie, je samotné jadro demokratickej politiky. Neexistuje žiadna „politickejšia" téma, o ktorej rozhodujú občania vo voľbách, než miera zdanenia. Takže ústavný zákon, ktorý by zakázal pohyb daní smerom hore, by de facto čiastočne vytuneloval kľúčovú agendu slobodných volieb. Na ľavicu, zvlášť slovenskú, nájsť jedno pekné slovo je zložité. Avšak taký podraz, ako skomplikovať (vziať) jej možnosť zvyšovania daní ústavným plafónom, žiadna slušná pravica nesmie urobiť.
Môžete povedať, že to je teória, v reáli väčšinou rozhodujú voľby iné priority, než daňové programy. To na veci ale nič nemení, obmedziť daňovú suverenitu občana, hoci len čiastočne ústavným zákonom (dá sa zmeniť ústavnou väčšinou), znamená obmedziť demokraciu. Vôbec nie mimochodom, špeciálne v Moste-Híd sa mohli dopočuť, že Maďar Orbán je ostreľovaný a kritizovaný aj preto, lebo ústavnou väčšinou zacementoval v základnom zákone štátu veci, ktoré doň nepatria. Okrem iného napr. aj rovnú daň, takže aj keby ľavicová opozícia vyhrala voľby - čo je viac ako silne nepravdepodobné - nebude môcť splniť jeden zo svojich kľúčových sľubov: Zrušenie rovnej dane.
Debata, že takto to bude pre Maďarov vlastne dobre, je ekonomicky zaiste opodstatnená. Končí ale v bode, že ústava je súbor základných pravidiel, inštitúcií a vzťahov medzi nimi, a nie nekonečný priestor príležitostí pre rôzne ústavné väčšiny, ktoré sa v histórii vyskytnú, aby do nej implantovali bežné nástroje hospodárskej politiky, ktoré patria do rúk vlád volených raz za štyri roky občanmi.
Je určite dobre, že slovenská tzv. pravica si hľadá agendy a alternatívy, aby šírila vieru, že nenechá Fica a spol. len tak pustošiť krajinu. Chcelo by to len kus súdnosti a rozhľadu do tohto zlepšovateľského úsilia. Je naozaj problém si vygúgliť, či dačo podobné existuje aj inde?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.