Podobne ako ostatné nemecké automobilky mala aj firma Opel (aj keď tá je vlastne americká, pretože patrí do koncernu General Motors) na nedávnom frankfurtskom autosalóne rozsiahly stánok. Podľa tlačovej správy prišla automobilka Opel do Frankfurtu so siedmimi svetovými premiérami. Z nich možno spomenúť napríklad novú rodinu radu Insignia, vrátane špičkového športového modelu Insignia OPC, ktorý je poháňaný 2,8-litrovým vidlicovým šesťvalcom s maximálnym výkonom 239 km/h.
Prvá Monza v roku 1977
Najväčším lákadlom na stánku firmy Opel bol však bezpochyby originálny koncepčný automobil s označením Monza. Tí starší priaznivci značky Opel si možno spomenú, že názov Monza už raz Opel použil: v roku 1977 malo tiež vo Frankfurte svetovú premiéru veľké kupé Monza, poháňané šesťvalcovým motorom. Tento dnes už kultový model sa vyrábal až do roku 1986.
Predstavuje víziu pre budúce roky
Nová štúdia Monza predstavuje víziu smerovania automobilky v budúcich rokoch. Štúdia sa vyznačuje odvážnym, ale veľmi esteticky pôsobiacim „vlnovitým" dizajnom, ktorý by – podľa tlačovej správy – mal pripomínať elegantne sa pohybujúceho chrta. Za prednými kolesami sú veľké štrbiny na odvádzanie vzduchu, oblúkovitá strecha sa v zadnej časti opäť trochu dvíha, čo umožnilo vytvoriť dostatočný priestor pre hlavy vzadu sediacich cestujúcich i pomerne veľký batožinový priestor.
Veľké, nahor odklopné dvere
Najoriginálnejším dizajnérsky, ale vlastne aj konštrukčným prvkom sú nahor sa odklápajúce dvere. S odklopenými (teda otvorenými) dverami vyzerá kupé spredu ako vzlietajúci vták. Dvere po odklopení umožnia pohodlný vstup na predné i zadné sedadlá. Pohľad do interiéru nie je rušený žiadnym stredným stĺpikom. Štúdia je dlhá 469 cm a vysoká 131 cm. Batožinový priestor v zadnej časti má objem 500 litrov.
Premietanie svietiacimi diódami
Pomerne nízko sediaci cestujúci majú dobrý výhľad dopredu aj preto, lebo prístrojová doska je umiestnená asi o 15 cm nižšie než je to obvyklé. Na prístrojovej doske však nenájdeme žiadne separátne displeje, pretože je cez celú šírku vozidla vytvorená ako jediná súvislá projekčná plocha, na ktorú sa údaje a ďalšie informácie premietajú 18 projektormi na báze LED. Ide o prvé uplatnenie tejto technológie, známej z veľkých šou, v automobile.
Spojenie s celým svetom
Vodič má voľnosť pri rozhodovaní, aké údaje sa na tejto veľkej projekčnej ploche majú zobrazovať. Prostredníctvom smartfónu alebo tabletu môže byť vodič resp. ostatní cestujúci v spojení s celým (virtuálnym) svetom. Vďaka modulárnej konštrukcii môže byť Monza vystrojená rôznymi druhmi hnacieho ústrojenstva.
Trojvalec na zemný plyn
Vo Frankfurte predstavená štúdia má elektrický pohon, odvodený od sériového modelu Ampera. Na predĺženie dojazdu slúži prepĺňaný jednolitrový trojvalec, ktorý spaľuje zemný plyn a poháňa generátor na dobíjanie batérií.. Monza však predstavuje len víziu automobilu budúcnosti a nebude z nej odvodený žiaden sériový model.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.