. Ak nerozumiete, o čom je reč, o nič ste neprišli, pointa je na ceste.
Reč predsedu vlády, že dôvodom kúpy menšinového podielu materskej spoločnosti SPP je „kontrola cien plynu a zabránenie ich zvyšovaniu“, je buď vedomá lož, alebo prejav totálne nekompetentného vládnutia. Nič medzi tým, keďže doterajšia stratovosť „mamičky“ SPP, kvôli čomu všetci krútia hlavami nad transakciou, vyplýva práve z predaja domácnostiam hlboko pod nákupné ceny. ;Fico a jeho regulačný úrad (ÚRSO) roky manipulujú cenami plynu z populistických a volebných pohnútok. Pričom sa nesmie zabudnúť, že keď štát ako spoluvlastník dával súhlas k predaju česko-slovenskému EPH, tak kade chodil, tam Fico trúbil, že EPH sľúbili nezvyšovať ceny plynu. (Mohol si vymýšľať, ale trúbil.). Práve skutočnosť, že Fico ich zreguloval tak, že predaj domácnostiam museli dotovať z výnosov z tranzitu, vyhnal z SPP Ruhrgas a Gas de France.
Ľahko sa asi zhodneme, že kto vyhodí šesťdesiat miliónov eur (prevzatie dlhu) na tú „kontrolu cien plynu (...)“, ktorú má pod absolútnou kontrolou, chce buď zariadiť dobrý biznis pre predávajúceho, alebo - ako reprezentant verejného záujmu – sa musel zblázniť. Toľko. Hovoríme o situácii, ktorej súčasťou je nielen ručné riadenie regulačného úradu a „Ficov“ zákon prevádzajúci cenové návrhy SPP z predstavenstva na valné zhromaždenie, ale ešte aj pravdepodobnosť, že Smer si udrží moc – samostatne či v koalícii – do r. 2020.
Celkom na vode je aj „argument“, že stopercentné vlastníctvo umožní štátu vstúpiť do cenových rokovaní priamo s Gazpromom. Hahaha. No a čo? Nízka nákupná cena je, po prvé, predsa záujmom každého vlastníka. Pokiaľ EPH nepodozrievame, že chcú vedome prerobiť, tak ozaj nevidieť, čo rieši sto percent štátu. Teda mimo toho, že Rusi môžu Slovensko účinnejšie vydierať. Napríklad: Dáme vám výhodnejšiu cenu, ak v otázke asociačnej zmluvy Ukrajiny budete v EÚ hlasovať tak a nie onak. ... . (Príkladov je podstatne viac.)
To by veru hrozilo, keby budúce ceny plynu na Slovensku viseli výlučne na dohodách s Gazpromom. Ale – našťastie – nevisia. Bez ohľadu na to, čo je napísané v dlhodobom kontrakte SPP s Rusmi, ktorý sa – údajne – práve „renegociuje“, európsky export Gazpromu, a teda aj slovenské ceny, sa budú odvíjať najmä od situácie na globálnom trhu. A tá je taká, že v USA sú vďaka ťažbe z bridlice ceny plynu už dnes asi tretinou-štvrtinou európskych. (To je druhý základný dôvod, prečo vychádzajú z krízy lepšie..) Export do Európy, ktorý sa už deje, tlačí ceny rýchlo dole a je zrejmé, že do niekoľkých rokov bridlica prevráti európsky trh hore pupkom. Až do tej miery, že ten, kto bude predávať pod náklady, bude Gazprom.
Veru. Možnosť sedieť za stolom priamo s Gazpromom nie je teda žiadna výhra. Ceny sa budú diktovať odinakiaľ. Ficova výhra leží inde a my máme jedno šťastie, že komentáru je koniec, takže sa vyhneme žalobe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.