Korzár logo Korzár
Piatok, 16. november, 2018 | Meniny má Agnesa
Nájdete nás na webe

Andrej Bičan: Chcel by som mať šesť detí

Vyštudovanému hercovi teraz doma sadá prach na sošku OTO 2012, ktorú získal v kategórii moderátor zábavných programov.

OTO mu pridalo robotu, no nie peniaze.(Zdroj: archív)

Je určite najoriginálnejším moderátorom na Slovensku a po 15 rokov na televíznej obrazovke si to konečne všimli aj masy televíznych divákov. Práve vďaka nim tomuto vyštudovanému hercovi teraz doma sadá prach na sošku OTO 2012, ktorú získal v kategórii moderátor zábavných programov. Hlavný spovedač súťažiacich rodín v 5 proti 5 v RTVS momentálne pripravuje scenáre pre dve relácie na Jojke Nakupuje vám to a Cena je správna. Popritom sa stíha venovať svojej druhej manželke Edite, svojim dvom dcéram Aničke a Nine, ako aj synovi Michalovi z predchádzajúceho manželstva. O svojom moderátorskom talente a zmysle pre humor presvedčil začiatkom augusta aj tisícky najmenších východniarov a ich rodičov počas trojdňových Medvedích dní na Hrebienku. Tam sme sa s Andrejom Bičanom po jeho vyslobodení zo zovretia žiadateľov o spoločné foto mohli chvíľu porozprávať.

Všimli sme si, že vo svojich výrokoch spomínaš aj členov svojej rodiny. Dnes sa toho dosť ušlo aj tvojej svokre. Azda jej neplánuješ kúpiť niekde jednosmerný lístok?

Článok pokračuje pod video reklamou

- To nie, určite by dostala aj spiatočný. So svokrami sa žartuje stále a dokola. Mám jednu z najlepších svokier v strednej Európe, ako aj na Blízkom východe, naozaj je výborná. Ak aj niekde spomínam manželku a svokru, nemusí ísť práve o tie moje. Aj v 5 proti 5 sa porozpráva strašne veľa vecí, ktoré vyzerajú, ako keby patrili do môjho života, no nie je to tak. Sú to častokrát výmysly, ktoré pomáhajú v danej chvíli situačnému humoru.

Keby sme sa spýtali 100 Slovákov, čo si myslia o Andrejovi Bičanovi, aké by boli asi najčastejšie odpovede?

- No to keby som vedel. Bolo by to isto rozvinutá odpoveď a nielen slová ako dobrý, zlý, atď. Divácka základňa našej relácie je veľmi široká, podľa píplmetrov nás pozerajú úplne všetky skupiny divákov od úplne malých detí až po dôchodkyne. Asi by to bolo veľmi širokospektrálne.

Moderoval si už viaceré televízne relácie, kde si sa prezentoval svojím typickým humorom. Musíš sa snažiť o taký humor, aký televízie chcú, alebo ti v tom nechávajú voľné ruky?

- Televízia je strašne náročné médium. Nestačí sa trafiť do vkusu pár ľudí, ale musíš ponúknuť niečo pre všetky vekové kategórie. Kedysi dávno som začínal v Maxihre, čo bola relácia pre mládež, a tomu som aj prispôsoboval svoje vyjadrovanie. Vtedy k nám dochádzali sťažnosti najmä od tých starších, že tam veľa kričím, som príliš výrazný a ich vyrušujem. Je to fakt namáhavé osloviť také spektrum ľudí. V brandži sa o to snažíme všetci, no či to vychádza, už nechám na posúdení iných.

O zabávačoch ako ty sa väčšinou traduje, že doma sú maximálne nudné typy. Si aj ty podobný príklad?

- Zlatko, čo ty na to? (Otočil sa k manželke a nechal ju hovoriť - Práve, že vôbec nie. Keď sme sa spoznali, bolo to isto lepšie ako teraz. Ale záleží to asi od Andrejovej nálady.) Pozrite, ľudia, ktorí šoférujú v električke alebo sú v bani, doma nejazdia a nefárajú. Mojou prácou je to, aby som mal vždy "na povel" dobrú náladu a zabával ľudí. Priznám sa, že mám taký nápor kontaktu s ľuďmi, že potom radšej vyhľadávam samotu a užívam si, keď sa s nikým nemusím rozprávať. Pre mňa je dosť ťažké prejsť cez Obchodnú ulicu v Bratislave alebo niekde, kde je veľký dav. Každého človeka sa snažím „odbaviť" tak, aby bol spokojný, no občas je to naozaj veľmi náročné. Nejde mi to hore krkom, lebo to vnímam ako súčasť mojej práce, ktorú mám rád. Niekedy je však ťažké niekam prísť a len tak "zapnúť" dobrú náladu. Tí najlepší sa tak vedia nastaviť a nehádžu všade mŕtvolné tváre.

Máš tri deti z dvoch manželstiev a vyjadril si sa, že sú pre teba všetkým. Aj tu sme pri tvojom moderovaní videli, že ťa "žerú." Čím si to vysvetľuješ, že si taký obľúbený v tejto vekovej kategórii?

- S deťmi sa mi robí omnoho lepšie ako s dospelákmi. Deti sú okrem toho aj omnoho vďačnejší diváci. Mám rád deti, preto ich mám tri. Keby to bolo na mne, mám ich aj šesť. (Vtom sa ozvala opäť manželka: Kľudne ich môžeš mať viac, a to keď budeš mať v 50-ke tretiu manželku, tú černošku, čo o nej snívaš.) Ako vidíte, reprodukčný proces sa tým pádom u nás zastavil...

Kto je u vás hlava rodiny a čo okrem detí ti manželka (ne)dovolí robiť?

- Hlavou je asi Edita, lebo aj keď niečo potrebujem, ona to vždy doladí a hlavné rozhodnutie je vždy na jej strane.

Ktorú vlastnosť máš najradšej na ženách?

- Neviem, či to je vlastnosť, ale je to asi láska, ktorú len ony vedia "naliať" do rodiny. To je vec, ktorú muž nikdy nemôže nahradiť.

Žiješ aj s rodinou na Žitnom ostrove, tvoja manželka vyučuje angličtinu, ako sa u vás doma rozpráva?

- Ako kedy. Manželka s deťmi hovorí po maďarsky, ja po slovensky, my navzájom oboma jazykmi. Okrem toho sa deti snažíme viesť k angličtine, chodíme s nimi na kurzy. Naše deti majú vlastne dva materinské jazyky, ktorými vo svojom veku veľmi dobre hovoria. Navyše pozerajú aj české rozprávky, a tak napríklad moja štvorročná dcéra vie jednoznačne pochopiť, čo chce český turista v Tatrách. No český človek je stratený a častokrát nám nerozumie, čo je škoda.

Sám však takisto dobre hovoríš po maďarsky, dokonca u našich južných susedov moderuješ dražby áut...

- Áno, rozprávam plynule týmto jazykom a dohovorím sa s každým, za čo vďačím najmä svojej starej mame. Povedal som si, že jej za to urobím ďakovný veniec na hrob. Každý ďalší jazyk nás rozširuje ako človeka a tým, že žijem v Podunajskej nížine, to považujem za prirodzené.

Aký je rozdiel licitovať v maďarčine a potom prísť na nakrúcanie 5 proti 5?

- Je to veľký rozdiel. Osobne sa mi lepšie pracuje v slovenčine. V mojej maďarčine je cítiť, že nie som rodený Maďar. Okrem toho v maďarčine a ani v angličtine neviem improvizovať tak ako v slovenčine. Takisto mi tam robí problémy okamžite vymyslieť nejaký vtipný slovný zvrat.

Si jeden z najlepšie zarábajúcich televíznych moderátorov, máš úspešnú kariéru, nedávno si vyhral OTO a ako tu pozerám na manželku a deti, aj milujúcu rodinu. Máš pred sebou ešte nejaký cieľ?

- Neviem sa odraziť k tomu, aby bol zo mňa úspešný producent. Najväčšie peniaze v televízii sa točia práve v tejto oblasti. Najviac nezarábame my moderátori alebo režiséri, ale majitelia produkčných firiem. Lenže sme na Slovensku, a tak sa asi skôr stanem prezidentom, než by som sa mal dostať do už etablovaných štruktúr v rámci firiem dodávajúcich programy na kľúč pre naše televízie. Neviem, kto má lepšie známosti, alebo kto by si viac zaslúžil, aby niečo vyrábal v TV. Žiaľ, v tejto oblasti sa neviem dostať ďalej a už to ani neskúšam. Produkoval som napríklad reláciu Vojnu kuchárov na RTVS, bola treťou najsledovanejšou reláciou, a aj tak bola zrušená.

Ozaj, odkedy si získal OTO, môžeš si pýtať viac peňazí za rôzne moderovačky alebo televízne relácie?

- Ani nie, ceny zostávajú rovnaké. Len roboty sa nejako navalilo. Ak to bude neúnosné a nebudem to už úplne stíhať, zvýšim svoju cenu.

Viacerí zabávači a moderátori, ktorí sú teraz tvoji kolegovia v RTVS, moderovali pred voľbami mítingy politických strán. Mal si už aj ty podobné ponuky?

- Ja by svoje úspechy nepredal žiadnej politickej strane a zatiaľ to ani nepotrebujem. Ak to už tí kolegovia urobili, ich motívom zrejme bolo, aby mali z čoho žiť. Bohužiaľ, museli urobiť taký krok, lebo by už profesionálne neexistovali. Úplne by sa stratili z obrazoviek a museli by robiť niečo iné. Ani nevylučujem, že keď raz budem v zúfalej situácii a príde za mnou SDKÚ, Smer alebo Most-Híd, niečo pre nich urobím. Priznám sa však, že politike sa ani nerozumiem.

Vôbec?

- Snažím sa tak ignorovať politiku, že sa ani nezaujímam o to, kto je ministrom financií. Som politický analfabet. Keď je v 5 proti 5 nejaká politická otázka, ja to nehrám, že neviem, o čom hovoríme. Jednoducho tých ľudí nepoznám, a potom mi to súťažiaci musia dovysvetľovať. Našich politikov nechcem ani len poznať. Nesúhlasil som a ani nesúhlasím s tým, čo sa dialo za každej doterajšej vlády. Síce každý na každého tu niečo vyťahuje, ale nikto nesedí v base a čo je najhoršie, ani nikdy nebude. Keď všetci začneme politikov ignorovať, možno si začnú uvedomovať, čo sú zač...

Stíhaš sledovať aj rôzne médiá?

- Čítam časopisy o autách, no asi najradšej mám jeden časopis s historickou tematikou. Sú tam výborné reportáže a veci, ktoré ma posúvajú ďalej. Keď už zapnem televíziu, väčšinou pozerám History channel. Ak by som niekedy mal nejakú televíziu, tak by tam bola presne takáto edukatívna zábava.

Zapneš si občas aj sám seba?

- Áno, čas od času sa pozerám aj na seba, a aj keď sú tam nejaké negatíva, snažím sa z toho vyvodiť nejakú sebareflexiu. Sám na seba nenadávam, napokon aj omyl a nepodarok sú súčasťou mojej práce. Napríklad z 5 proti 5 vyrobíme za štyri dni celkovo 24 dielov, čo potom stačí na celý mesiac. Pri takom množstve sa nedá robiť úplne bez chýb.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte!
 2. Spoločenská zodpovednosť je súčasťou podnikania
 3. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch
 4. Ľudia si už neuvedomujú, že ich svet nekončí na vlastnom prahu
 5. Televízor s 8K rozlíšením je realitou. Kúpiť či čakať?
 6. Psychológ varuje rodičov: Nesnažte sa byť dokonalými
 7. EY Podnikateľ roka: hľadáme slovenské príbehy!
 8. Platíte si poistenie domova zbytočne?
 9. Volkswagen T-Cross má z každého niečo
 10. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní
 1. 4 mýty o minerálnej vlne, ktorým by ste nemali veriť
 2. Stavebná fakulta STU na dňoch kariérneho poradenstva
 3. XXIII. Seminár I. Poliačka – Rozvoj cestnej infraštruktúry
 4. Spoločenská zodpovednosť je súčasťou podnikania
 5. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch
 6. Sieť prevádzok Stop Shop obchodov má už 80 pobočiek
 7. Rozdiel medzi Dič a Ič dph
 8. Ekonomická diplomacia Indonézie
 9. Ako si vieme zabezpečiť štedrý a spokojný dôchodok?
 10. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte!
 1. Dvaja Slováci dokázali zázrak. Ich listy chcú po celom svete 33 653
 2. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní 25 205
 3. First moment na leto 2019 je tu: 13 letovísk s výraznými zľavami 21 042
 4. Platíte si poistenie domova zbytočne? 17 057
 5. Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí 6 741
 6. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte! 5 368
 7. SME pripravení na komunálne voľby vo veľkom štýle 5 178
 8. Objavte silu Q10 a zredukujte vrásky počas 4 týždňov 4 313
 9. Neukladajte si nič, čo vás môže ohroziť. Ako zabezpečiť telefón? 4 275
 10. 5 brigád, ktoré pomôžu v budúcej kariére 3 814

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop