Zákony o volebnej kampani a podmienkach výkonu volebného práva, ktoré včera schválila vláda, rozširujú batériu argumentov, že tejto garnitúre niet rady ani pomoci.
Návrhy svojím obsahom priamo popierajú vlastnú filozofiu, ktorou je zjednotenie – čiže zjednodušenie – volebného zákonodarstva. Namiesto toho, aby volebné akty zarámovali do nekomplikovaných, zrozumiteľných a vymáhateľných paragrafov, Kaliňákovi úradníci stvorili monštrum. Čiže labyrint príkazov a regulácií, čiastočne zbytočných a čiastočne nekontrolovateľných, ktoré právny chaos a neúctu k zákonom všeobecne implantujú aj do „slávnosti demokracie“.
Evergreenom, proti ktorému je už trápne argumentovať – také je to triviálne – je znovuzavedenie moratórií a zákaz zverejňovania prieskumov 21 dní (!!!) pred voľbami. Títo kancelárski škriatkovia akoby prespali 20 rokov. Ušlo im, že v elektronicko-digitálnom veku je moratórium čistý prelud. Na 48 hodín „ticha“ pred voľbami doplatí akurát ten blbec, ktorý sa ho rozhodne dodržiavať. Avšak aj keby internetu nebolo: Aké dobro, akú funkciu má moratórium? Čo je prínosné v tom, ak na seba kandidáti (strany) nebudú posledné dva dni kydať hnoj ako po celý rok? Ak zmyslom opatrenia je, aby na poslednú chvíľu nevybuchovali „mediálne bomby“, proti ktorým sa dotknuté subjekty už nemajú čas ohradiť, tak moratórium je dokonca vyložene kontraproduktívne. Napríklad: Ak 49 hodín pred voľbami, čiže legálne, zverejnite nahrávku, ako niekto zháňal peniaze vlastnou hlavou, tak ten „poškodený“ sa – práve „vďaka“ moratóriu – už nemôže reagovať.
Ešte absurdnejšie je to s tými prieskumami. Nebudete veriť, ale zákaz ich zverejňovania – v akomkoľvek čase - má hlboké korene v konšpiračnom myslení. Ten, kto ich nechce vidieť tri týždne do volieb, môže vychádzať iba z presvedčenia (skúsenosti?), že prieskumy sú (môžu byť) manipulované. A keďže im pripisuje zásadné dosahy na rozhodovanie pri urne, rozhodol sa všetkých voličov pred vplyvom prieskumov ochrániť zákazom.
Rozumiete; prezumpcia sprisahania, podvodu je u zákonodarcu taká silná, že sa stáva vedúcim princípom pri tvorbe zákona. Mentálni mužíci vo vláde a na vnútre pripisujú obrane pred konšpiráciou takú dôležitosť, dávajú tomu takú prioritu, že im úplne uniká, že vysoko-prevysoko nad ich predsudkami vyčnieva ústavné právo na informácie občana a sloboda prejavu (agentúr). (Predstavte si, čisto teoreticky: Prieskum môže byť aj nezmanipulovaný!) Informácia, že koľko percent má aktuálne tá-ktorá strana (zvlášť, ak sa pohybuje v pásme 5 percent), patrí medzi kľúčové pri rozhodovaní voliča. Tri týždne do volieb mu ju upierať je protiústavné.
Viete kde by sa zišlo moratórium? Na legislatívnu činnosť parlamentu, vlády i Kaliňáka, a to s okamžitou platnosťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.