Na hlavu. Kraj po kraji sa ukazuje, akou nepodloženosťou bolo deklarovať jednotný postup Ľudovej platformy (SDKÚ, KDH, Most) proti Smeru takpovediac od Kútov až po Vyšné Nemecké.
Došlo aj na Košice. Ako sa dalo čakať, v ĽP sa poruvali na županovi, takže SDKÚ sa „trhla“ a pôjde spolu s SaS. Isteže, to je ešte vždy lepšie než koalície KDH so Smerom v Nitre a Bystrici. Ako ďalšia symfónia nezrelosti krajských štruktúr celej ĽP robiť politiku to však nemá chybu. To, že sa nevedeli dohodnúť, keď SDKÚ navrhovala Pada a KDH Sabolovú, sa dá pochopiť. Na týchto dvoch by sa nedohodol nikto... Trebuľa sa musel plieskať po stehnách, keď sa dopočul, aká „konkurencia“ mu hrozí... Je ale priveľa očakávať od ľudí, ktorí chcú prevziať zodpovednosť za celý kraj, aby kriticky reflektovali svoje nominácie? A v záujme dohody (a Košickej župy!!) ich dali zo stola preč a spolu hľadali akúsi kompromisnú bytosť?
Rozumiete; existuje centrálna politická doktrína ĽP vytvárať spoločné koalície pre VÚC, ku ktorej sa prihlásili Frešo, Figeľ aj Bugár. A nie je to „iba“ doktrína. Schopnosť sa dohodnúť, tvoriť jednotnú politiku si dala ĽP ako hlavné posolstvo voličom. Zásadná otázka znie, ako môžu byť v tejto realite dve osoby – Pado a Sabolová - alebo jednoducho medzistranícka rivalita dôležitejšie než strategická i marketingová priorita?
V Trenčíne, kde sa ĽP dohodla na spoločných kandidátoch na poslancov i župana, krajský šéf Mosta vec glosoval slovami, že „spoločný postup pravice má byť alternatívou populistickej politiky Smeru“. Veľmi dobre. Už sa nevieme dočkať, s kým bude robiť Most „alternatívu populistickej politiky Smeru“ v Košiciach. Len aby nie s Trebuľom.... Hahahahaha. Elemér Jakab - tunajší šéf Mosta - tvrdí, že koordinovať postup budú najmä s KDH. Nuž, poznáme sa... (S SMK sa Most-Híd už dávnejšie nedohodol).
Vždy, keď sa v tom-ktorom kraji nedohodnú, najmä z KDH a Mosta sa spustí riekanka, že „regionálna politika je o inom ako celoštátna“. Má to byť akože vysvetlenie, že agenda a priority v regióne, okolo ktorých sa vytvárajú spojenectvá, nie sú tie isté ako vo „veľkej“ politike. Je to blábol. Centrálnej politike slabne hlas smerom „dole“ najmä preto, lebo silný (ak nie hlavný) princíp vytvárania koalícií sú lokálne vzťahy, väzby, siete, klany a pod. Decentralizované právomoci - napr. rozhodovať o kandidátkach a koalíciách - sú daňou republikových politikov, ktorí sa takto odvďačujú za hlasy regionálnym bossom, ktorí majú vplyv na delegátov snemov, kongresov, atď.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.