Vaško junior so slovenským rekordom v skokoch

Alexander Vaško mladší. Na IQ Servis Cupe bol jeho skok rekordný.
Alexander Vaško mladší. Na IQ Servis Cupe bol jeho skok rekordný. (Autor: archív)
Sportnet|23. júl 2013 o 00:00

Klub vodného lyžovania Trixen Košice usporiadal12. ročník medzinárodných pretekov vo vodnom lyžovaní za vlekom IQ Servis Cup 2013.

Klub vodného lyžovania Trixen Košice v spolupráci s IQ Servis usporiadal už 12. ročník medzinárodných pretekov vo vodnom lyžovaní za vlekom IQ Servis Cup 2013. Podujatie bolo súčasne 1. kolom európskej súťaže Grand prix of the cable 2013. Na košickom jazere sa predstavilo 47 pretekárov zo Slovenska, Českej republiky, Bieloruska, Ukrajiny, Rakúska, Nemecka a Izraela.

KOŠICE. Počas víkendu sa v Košiciach na Jazere na IQ Servis Cupe 2013 súťažilo sa v troch kategóriách open muži a ženy, juniori a juniorky do 19 rokov, juniori a juniorky do 15 rokov v troch súťažných disciplínach vodného lyžovania - slalom, akrobatická jazda a skoky. Vyhodnocovala sa trojkombinácia. Diváci mohli vidieť v akcii viacerých lyžiarov zo svetovej špičky. Z bieloruskej výpravy to bol Ilya Labkovich - majster sveta a držiteľ svetového rekordu v akrobatickej jazde. Svetový rekord sa mu podarilo zajazdiť práve v Košiciach v roku 2011 výkonom 11 990 bodov. Najsilnejšie obsadenie mal mužský slalom, keď do Košíc prišli dvaja najlepší svetoví slalomári Simon Herrmann z Nemecka, držiteľ svetového rekordu a Izraelčan Ativ Nadav, zlatý medailista z MS 2012. V ženskom slalome sa predstavila majsterka sveta Bianca Schallová z Rakúska.

V slalome mladí pretekári padali

Na domácej vode sa presadili aj domáci reprezentanti: Miroslav Hríbik, Alexander Vaško mladší, Štefan Olšavský, ale i mladé nádeje domáceho klubu Trixen: Veronika Cséplöová, Juraj Kerpčár či Peter Lazár. Najviac sa darilo Alexandrovi Vaškovi juniorovi, ktorý v kategórii do 19 rokov zvíťazil vo všetkých troch disciplínach aj kombinácii, pričom v skokoch vytvoril nový slovenský rekord výkonom 55,10 metra, aj keď je ešte len v juniorskej kategórii do 19 rokov. Miroslav Hríbik sa postavil na stupeň víťazov v akrobatickej jazde aj v kombinácii. Výborne si počínali aj ďalšie slovenské nádeje, ako Veronika Cséplöová či Juraj Kerpčár. „Syn Šaňo vyhral v juniorskej kategórii všetko. A vytvoril aj nový slovenský rekord v skokoch. Pritom podmienky neboli ideálne. V nedeľu to vyzeralo tak, že v skokoch sa ani nebude kvôli vetru súťažiť. Nakoniec sa skákalo a zrodil sa slovenský mužský rekord. Miro Hríbik štartoval medzi mužmi vo všetkých disciplínach. V akrobatickej jazde aj v slalome zajazdil svoje optimum. Celkom v trojkombinácii skončil na druhej priečke. S otváracím kolom Grand Prix sme boli spokojní, hoci v slalome naši mladí pretekári padali už pri počiatočnej rýchlosti,“ uviedol reprezentačný tréner našich vodných lyžiarov za vlekom Alexander Vaško senior.

Papakul neprišiel

V slalome prekvapujúco zvíťazil Robert Pugstaller z Rakúska. Upútal aj vynikajúci výkon nemeckého reprezentanta Daniela Zsinsera, ktorý zvíťazil v skokoch najdlhším skokom podujatia 56,20 metra. V akrobatickej jazde však vynikali bieloruskí reprezentanti, keď dominovali takmer v každej kategórii. Najlepší výkon dosiahol spomínaný Ilya Labkovich výkonom 11 120 bodov. „Bohužiaľ, najväčší ťahák podujatia – Bielorus Nikita Papakul do Košíc neprišiel. Na poslednú chvíľu uprednostnil prestížne preteky v skokoch za člnom v Moskve. Ale inak sme s účasťou pretekárov spokojní,“ dodal za organizátorov reprezentačný tréner Alexander Vaško starší.