Plavecké majstrovstvá SR v réžii „limitárov“

V Žiline na majstrovstvách SR. Na 400 m polohové preteky žien zvíťazila Zuzana Mimovičová  (v strede), druhá bola Nina Fürješová (vľavo) a na treťom Carmen Mikušová. Všetky z ŠKP Košice.
V Žiline na majstrovstvách SR. Na 400 m polohové preteky žien zvíťazila Zuzana Mimovičová (v strede), druhá bola Nina Fürješová (vľavo) a na treťom Carmen Mikušová. Všetky z ŠKP Košice. (Autor: Ivan Šulek)
Sportnet|4. júl 2013 o 00:00

Žilinský 50–metrový krytý bazén privítal minulý piatok najlepších seniorov a juniorov Slovenska na národných, letných majstrovstvách v plávaní.

Žilinský 50–metrový krytý bazén, ktorý oslávil svojich 50 rokov od svojho vzniku (najstarší olympijský bazén v bývalom Československu), privítal minulý piatok najlepších seniorov a juniorov Slovenska na národných, letných majstrovstvách v plávaní. Tieto preteky boli zároveň kvalifikačné preteky na majstrovstvá sveta seniorov v Barcelone, ako aj juniorské majstrovstvá sveta v Dubaji.

ŽILINA. Veľmi dobre si počínali na týchto pretekoch košickí plavci z ŠKP Košice a Marei, ktorí vylovili zo žilinskej vody až 31 medailí, čo je za posledných desať rokov najvýraznejší úspech košických plavcov. Spolu vyplávali seniori: 5 zlatých 6 strieborných a 9 bronzových, juniori: 3 zlaté, 5 strieborných a 3 bronzové. V počte zisku medailí za kluby v oboch kategóriách boli plavci ŠKP najúspešnejší klub na Slovensku. V počte medailí v kategórii seniorov skončili len o jednu medailu na druhom mieste za Duklou Banská Bystrica, kde plávu až traja olympionici (Klobučník, Listopadová a Syllabová). Najúspešnejšou plavkyňou z Košíc je nestarnúca Zuzana Mimovičová, ktorá stihla toho roku ukončiť vysokú školu s magisterským titulom, ale aj kvalifikovať sa na Letnú svetovú univerziádu v Kazani a majstrovstvá sveta v Barcelone. Zuzka si vyplávala spolu 5 titulov v disciplínach 50, 100 a 200 prsia, 400 polohové preteky a 200 motýlik. Druhé miesto si vyplávala v disciplíne 200 m polohové preteky ihneď za Katkou Listopadovou, okrem toho výraznou mierou pomohla dievčatám k zisku dvoch strieborných medailí a jednej bronzovej medaily v štafetách. Z junioriek bola najúspešnejšia Nina Furješová, ktorá si vyplávala 2 tituly na 200 a 400 m polohové preteky, pridala aj striebro na 100 m prsia v kategórii junioriek, ďalšie striebro získala na 200 PP v kategórii senioriek a bola aj účastníčkou dvoch strieborných a jednej bronzovej štafety. Darilo sa aj Carmen Mikušovej, ktorá bola taktiež účastníčkou všetkých medailových štafiet a v individuálnych disciplínach získala titul na 200 m motýlik v kategórii juniorov, striebro si vyplávala na 100 m motýlik, 400 PP a 1500 m voľný spôsob, v kategórii seniorov získala striebro 200 m motýlik a bronz na 400 PP. Carmen aj Nina splnili limity na MEJ v Poznani, Carmen aj na MS juniorov v Dubaji, kde sa ešte môže z Poznane kvalifikovať aj Nina. Z dievčat bola úspešná aj Erika Borovová. Z chlapcov bol najúspešnejší Kubo Tomáš.