Ján Figeľ včera zaperlil, že „za predpokladu dobrej a konštruktívnej vôle" KDH, SDKÚ a Mosta je v krátkom čase možná dohoda o kandidátovi Ľudovej platformy na prezidenta. No. Po včerajšku to skôr vyzerá na pomalý zánik ĽP.
Nejde ani o prezidenta, ktorého vyberajú tri štvrte roka najmä preto, lebo KDH celý čas bezvýsledne, či presnejšie s malým pochopením partnerov „hľadá podporu" pre Hrušovského. Aj keď Figeľ týmto chcel zrejme naznačiť, že do leta Hrušovského pustia k vode (napr. do Chorvátska, haha), dohoda na inom kandidátovi zďaleka nie je istá. Most by chcel Bútoru, ktorého zavetuje KDH, atď. Vôbec neprekvapí, ak bez kandidáta budú ešte aj v jeseni.
To, čo platforma domrvila už celkom iste, sú regionálne voľby. Nie, ešte ich neprehrali - to až v novembri - ale neschopnosť zostaviť spoločné kandidátky pre všetky kraje (aj so županmi) bude mať pre ĽP zrejme už nereparovateľné dôsledky. Takmer celá zodpovednosť je na hlave KDH - pozdravujeme, pán Figeľ - ktoré uzavrelo koalíciu so Smerom v Bystrici aj Nitre. Problém nie je v tom, že v tých krajoch (o županov možno aj v Košiciach a Trnave) zvedú akýsi bratovražedný boj, ale v celoštátnom dopade. Nitrianska a bystrická koalícia so Smerom totiž pripravujú ĽP o najlepšiu strategickú možnosť, čiže premeniť regionálne voľby na plebiscit o Ficovej vláde. Treba vidieť jasne: Regionálne témy sú voličsky nezaujímavé (účasť pravidelne + - 20 percent). K urnám prídu iba najvernejší a najstaršia generácia, takže rozhodujúce bude, komu sa podarí lepšia mobilizácia nad rámec „jadrových elektorátov". A to sa dá jedine tak, že urobíme z volieb referendum o Ficovi.
Regionálni politici KDH, ktorí v Nitre (Abrhan) a Bystrici (Muránsky) povýšili Smer a vlastné lokálno-partikulárne záujmy nad celoštátnu líniu strany, takto pripravili opozíciu ako celok o veľa poslaneckých mandátov, možno aj o nejakú županskú stoličku, ale najmä o politickú vierohodnosť. Ako totiž majú voliči veriť, že sú alternatívou, ak idú v jednom kraji so Smerom a v druhom proti nemu? Absolútna autonómia regionálnych štruktúr v rozhodovaní o koalíciách nie je žiadna demokracia, ale politická anarchia. Je absurdné a postavené na hlavu, aby krajskí politici pri nadväzovaní partnerských spojenectiev ignorovali centrálnu politickú líniu strany a jej strategické priority.
Samozrejme, že regionálni šéfinkovia môžu a majú hovoriť do kandidátnych listín (poznajú si svojich ľudí lepšie). Aj do skladby koalícií môžu, jedno by ale nemali: Ísť čelom proti základnej politickej línii strany. Aj preto je len logické, ak SDKÚ stiahla v Nitre z funkcie regionálneho predsedu Tótha, ktorý si želal vidieť stranu v „slovenskej koalícii" (Smer, KDH, SDKÚ). Ide ku cti Freša že SDKÚ podobne vycúvala aj v Bystrici. Nie je jasné, či Ján Fgieľ si rovnaký poriadok doma urobiť nevie, alebo nechce. Ak chce zachrániť Ľudovú platformu, má ešte celé leto na to, aby krajské lóže strany priviedol k poslušnosti, alebo ich rozprášil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.