V prokurátorskej ságe už dávno odzneli najsilnejšie superlatívy a expresívne výrazy. (Naposledy - Kulminácia bordelu). Takže len prozaicky: Pokiaľ Robert Fico dodrží, čo včera „sľúbil“, na Slovensku prestáva platiť ústavný poriadok a do úvahy prichádza občianska neposlušnosť.
Predohru obstaral Ústavný súd, ktorý mal včera asi svetlejšiu chvíľu, než máva v posledných mesiacoch. Pozastavil totiž účinnosť tej novely, ktorou parlamentná väčšina Smeru nedávno stanovila, že o Čentéšovej sťažnosti na prezidenta, ktorý ho odmietol menovať do funkcie GP, má rozhodovať ten senát ÚS, ktorého dvaja členovia (Brňák a Ľalík) boli predtým vylúčení pre zaujatosť. Toto pozastavenie účinnosti prišlo týždne po tom, čo opozícia predmetný zákon (o organizácii ÚS) napadla a prvý senát s Brňákom a Ľalíkom dostal od predsedníčky Macejkovej Čentéšovu sťažnosť k rukám na „vybavenie“, akoby ani nesnežilo... Vtedy sme povedali, že je megaškandál prvého stupňa. ak sám Ústavný súd, strážca ústavnosti a práva (!!) postupuje podľa zákona, ktorý bol napadnutý v tej sekunde, čo bol schválený v NR SR a doslova si pýta o pozastavenie účinnosti.
Neskoro, ale predsa. Tak či tak, pozastavenie znamená, že prvý senát, aj keby bol s agendou akokoľvek ďaleko, na spore Čentéš-Gašparovič nemôže ďalej „pracovať“. No. A toto tak vykoľajilo predsedu vlády, že opäť (už druhýkrát v krátkom časovom slede) vyhlásil, že v NR SR sa ide voliť generálny prokurátor. Akurát novinkou je, že hneď v júni, okamžite, nie na jeseň... To je už čistý nonsens. Keď sa voľbou vyhrážal prvýkrát, bolo to preto, lebo dostal strach, že košický dvor bude riešiť prednostne opozičné podanie proti zákonu. Nikam sa ale ešte neponáhľal, keďže si myslel, že na súde má väčšinu. Teraz, po pozastavení zákona, Ficovi asi svitlo, že ak ÚS rozmotá námietkovú kauzu zaujatosti 12 z 13 sudcov vo vlastnej réžii, tak bude musieť počkať aj na výrok v spore Čentéš-Gašparovič. A to by už bol veľký škrt cez plány na vlastného, sociálnodemokratického prokurátora.
V každom jednom právnom štáte by bolo úplne jasné, že kým nepadne rozhodnutie, či prezident porušil alebo neporušil ústavné práva kandidáta Čentéša, žiadna ďalšia voľba sa nemôže konať. Základná otázka sa pýta, čím je vlastný prokurátor, zvolený väčšinou Smeru, pre Fica až taký dôležitý, že ho musí mať aj napriek rozvratu ústavnosti a mŕtvolu právneho štátu. Samozrejme, na otázku sa vnucuje triviálna odpoveď. Skutočnosť, že predseda vlády si nemôže dovoliť pustiť do úradu prokurátora, ktorého nebude mať pod plnou kontrolou, hovorí o pomeroch na Slovensku a zvlášť strane Smer viac, , než desať škandálov formátu tunelovanie vojenského spravodajstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.