Korzár logo Korzár
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Rieky už robia problémy aj na východe, v Košiciach vyhlásili tretí stupeň

V Poľove a v Šaci sa vybrežil potok, poškodilo budovu, zaplavilo aj útulok.

Už aj východniari s obavami pozorujú dvíhajúce sa hladiny riek.Už aj východniari s obavami pozorujú dvíhajúce sa hladiny riek. (Zdroj: Ilustračné - TASR/František Iván)

Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.

Primátor Košíc Richard Raši dnes vyhlásil najvyšší, III. stupeň povodňovej aktivity na území mesta Košice. Ide o stupeň, ktorý je definovaný ako stav ohrozenia. Prekvapilo to aj hasičov, ale sú radi, že mesto je aktívne.

KOŠICE. Napriek tomu, že Bratislava a okolie zápasia so záplavami, na východe je relatívny pokoj. Lokálne prietrže mračien spôsobujú menšie záplavy len v niektorých častiach Košíc.

Vyhlásenie III. stupňa na celom území mesta preto vystrašilo mnohých ľudí. Prečo nevyhlásili iba prvý stupeň (stav bdelosti), prípadne druhý (pohotovosti)?

"Keďže došlo v dvoch mestských častiach k ohrozeniu života, zdravia a majetku, primátor vyhlásil III. stupeň povodňovej aktivity. Ten súvisí aj s vykonávaním záchranných a preventívnych prác pre prípad, že by opäť stúpla voda z potokov, respektíve by sa opakovali prívalové dažde,“ povedala nám Linda Šnajdárová z magistrátu.

foto
V obrazoch: Čo napáchala voda v okolí Košíc

Všetky zložky mesta sú v pohotovosti

"Ide o aktivizáciu zamestnancov s 24-hodinovým monitoringom situácie, zamestnancov mesta, mestských podnikov a ostatných orgánov, ako sú hasiči, Slovenský vodohospodársky podnik, polícia, či obvodné úrady. Potrebné je pripraviť všetky mechanizmy a ľudí pre prípad, ak by sa dažde zopakovali, a vedeli okamžite zasiahnuť," povedal Raši novinárom po popoludňajšom zasadnutí povodňovej komisie.

Vzhľadom na prívalové dažde bola nepriaznivá situácia v mestskej časti Poľov a Šaca Ludvikov dvor, kde došlo k vybreženiu potoka a k zaplaveniu 80 percent košického útulku zvierat, kde boli ohrození zamestnanci aj zvieratá.

Šacu a Poľov postihli v utorok prudké dažde so zaplavením niektorých oblastí. Primátor informoval, že v Šaci voda tiež podmočila nevyužívanú budovu, došlo k deštrukcii bývalého skladu uhlia, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti námestia a obytnej zóny. Objekt tak podľa neho ohrozuje životy a zdravie ľudí a musí byť odstránený.

V mestskej časti Poľov sa valila voda z okolitých svahov na obytnú zónu, pretekala okolo domov a došlo k vyliatiu potoka a čiastočnému zaliatiu cesty E50.

Zrútená budova. Foto: veja

Tretí stupeň povodňovej aktivity trvá podľa Rašiho dovtedy, pokým je ohrozený život, zdravie alebo majetok občanov. "Pokiaľ nedôjde k ďalším dažďom, vtedy môže byť tretí stupeň odvolaný a zmenený na stupeň dva, ktorý spočíva už len v monitoringu," dodal.

K zosuvom pôdy podľa informácií mesta nedošlo. Primátor predpokladá, že situácia sa upokojí so zlepšeným počasím.

Dodal, že kým v Šaci a Poľove zaznamenali prudké lokálne dažde, tak počasie v ostatnej časti mesta bolo bez dažďa alebo len so slabým mrholením.


Voda v podjazde pri Haniske. Foto: Veronika Janušková

Hasiči sú radi, že je mesto aktívne

Hasiči si správu o vyhlásení najvyššieho stupňa povodňovej aktivity prečítali z webu Korzára a zostali prekvapení. V takýchto prípadoch zväčša začínajú už aj s evakuáciou ľudí.

Fakty
Predpoveď počasia
  • Podľa predpovede SHMÚ na dnes pre Košický kraj bude oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky.

„Mesto sa tak rozhodlo, má na to právo. My zatiaľ veľa práce s povodňami nemáme, ani na nás nateraz neboli vznesené žiadne špeciálne požiadavky. Sme radi, že si mesto vie zabezpečiť pomoc vlastnými silami a je aktívne. Ak budú potrebovať pomôcť, sme tu na to,“ povedali hasiči.

Tí zasahovali napríklad aj pri vyťahovaní Hondy Civic zo zatopeného podjazdu pod železničným mostom medzi Ludvíkovým Dvorom a Haniskou. Polícia ešte v utorok v noci cestu uzavrela.

„Vodič hondy Roman H. z Moldavy vošiel pod podjazd v čase, keď tam bolo asi 1,5 metra vody,“ povedali nám hasiči.

Hrozia hladiny viacerých riek

Po výdatných dažďoch začali v noci z utorka na stredu stúpať hladiny viacerých riek v Košickom kraji, od rána ich stav postupne klesá.

Prvý stupeň povodňovej aktivity podľa informácií na internetovej stránke SHMÚ je na rieke Hornád v úseku Kysak a Ždaňa, kde hladina dnes ráno dosahovala 300 cm.

Prvý stupeň je aj na rieke Torysa pri Košických Olšanoch.

Najviac vystúpila hladina Olšavy v stanici Bohdanovce (okr. Košice okolie). Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) tu namerali v priebehu desiatich hodín nárast o 1,5 metra s kulmináciou o 4.00 h ráno. Hladina zodpovedajúca 2. stupňu potom klesala a dnes o 10.00 h nedosahovala už ani 1. stupeň.

Prvý stupeň povodňovej aktivity je na hornom toku rieky Laborec pri obci Koškovce v Prešovskom kraji.

Zaplavený útulok. Foto: veja

V Mokranciach upchalo dažďovú kanalizáciu

V okrese Košice-okolie museli zasahovať hasiči po prietrži mračien.

Ako dnes ráno informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov František Rusnák, v utorok večer pomáhali hasiči v Mokranciach, kde sa po prietrži mračien upchala dažďová kanalizácia a voda začala zaplavovať dvory pri domoch. Hasiči spolu s dobrovoľníkmi čistili kanalizačné vpuste a rigoly, aby voda mala kadiaľ odtiecť.

Prečerpávať rozliatu vodu pre upchaté odtokové kanály museli aj v Moldave nad Bodvou na Debraďskej ulici.

Nadránom hasiči z Bidoviec odstraňovali na horskom priechode Dargov strom spadnutý na cestu.

Hasiči z Čane boli odstrániť osobné auto zo zatopeného podjazdu pod železničným mostom medzi Ludvíkovým Dvorom a Haniskou. Polícia tento úsek cesty v noci uzavrela.

Nad Košicami vládlo popoludní už slnečné počasie. Hladiny riek v Košickom kraji, ktoré od utorňajšieho podvečera stúpli, postupne klesali.

K 17.00 h dosahovala prvý stupeň povodňovej aktivity už len hladina Hornádu v Kysaku.

Večer o pol desiatej však v Košiciach opäť začalo pršať...

Pranostiky

Čo o počasí vedeli už naši predkovia

Traja jarní králi dažďa, blata a neraz i katastrofálnych povodní, obávaní studení a "pocikaní" chlapi: Norbert (6. 6.), Róbert (7. 6.) a Medard (8. 6.) prišli tento rok v poriadnom predstihu. Veľká časť nášho kontinentu sa už stihla premeniť na gigantickú bezútešnú jazernú krajinu. Povodne si vyžiadali i obete na životoch a škody sa šplhajú do astronomických súm.

Pravdepodobnosť výskytu medardovského zadaždenia Európy je okolo 70 percent. Chýrna pranostika o tom, že Medardova kvapka štyridsať dní kvapká, sa traduje už od 16. storočia.

Dedovia však poznali i svätcových zadaždených predskokanov. Svedčí o tom i táto goralská pranostika: Ak na svätého Norberta, Róberta i Medarda dážď sa leje, čakaj dažde ešte šesť týždňov. A tiež: Ak už od Norberta leje, na teplé leto niet nádeje.

Starkí sa síce vždy utešovali i prívetivejšími pravdami, napríklad: Na svätého Norberta ide zima do čerta, alebo: Po Medardovi už ostrá zima nechodí. Ale ľudia už stáročia o všetkých troch vedia svoje...

Dlhé roky vedú laici i experti diskusie o príčinách pravidelne sa opakujúceho zadaždeného ochladenia v prvej júnovej dekáde. Český kronikár Václav Březan už v roku 1582 s radosťou zaznamenal, že 8. júna nepršalo. Podobne nedaždivé obdobia zaznamenali kronikári i v rokoch 1816, 1865, 1582, 1893 a v ďalších.

Z kroník však viac priam tečú správy o dažďoch a polemickým ostávalo iba ich trvanie. Dôvodom na radosť bývalo, ak zlopovestná medardovská kvapka nevydržala sužovať celých štyridsať dní. V roku 1840 pršalo napríklad „iba“ 22 dní.

Tieto veľmi často i smrteľne nebezpečné katastroficky ničivé nadelenia zrejme najviac spôsobujú opakujúce sa vpády studeného oceánskeho vzduchu na vyhriatejší kontinent. Sú prirovnávané k obávaným ázijským monzúnom.

Čo odkazujú predkovia

I súčasní odborníci však s rešpektom oceňujú poznatky ľudových meteorológov z dávnej minulosti, ktoré nám poslali v pranostikách. Predkovia rezignovane konštatovali: Jún lúku kosí- Medard vodu nosí. A tiež: Jún mokrý a silné vetriská, vanú obilie do hnojiska (poľahnuté ubité žito je nepoužiteľné).

Jún je teda, a ani dnes s tým nič nenarobíme, mesiacom, ktorý spoľahlivo vonia hlavne dažďom. A predsa z minulosti pochádza aj optimistickejšie konštatovanie: Ak v júni viac sucho ako mokro býva, urodí sa hojne dobrého vína.

Eva Bombová

Foto k článku: Veronika Janušková

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  2. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  4. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
  5. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
  7. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 251
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 6 877
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 702
  4. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 577
  5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 577
  6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 2 188
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 1 985
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 855

Blogy SME

  1. Štefan Vidlár: Kantori a pedagógové!
  2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  3. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  4. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  5. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  6. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  7. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  8. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 20 247
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 366
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 694
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 421
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 745
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 4 297
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 3 732
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 278
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Štefan Vidlár: Kantori a pedagógové!
  2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  3. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  4. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  5. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  6. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  7. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  8. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 20 247
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 366
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 694
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 421
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 745
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 4 297
  7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 3 732
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 278
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu