Korzár logo Korzár

Rieky už robia problémy aj na východe, v Košiciach vyhlásili tretí stupeň

V Poľove a v Šaci sa vybrežil potok, poškodilo budovu, zaplavilo aj útulok.

Už aj východniari s obavami pozorujú dvíhajúce sa hladiny riek.Už aj východniari s obavami pozorujú dvíhajúce sa hladiny riek. (Zdroj: Ilustračné - TASR/František Iván)

Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára. Traja jarní králi dažďa, blata a neraz i katastrofálnych povodní, obávaní studení a "pocikaní" chlapi: Norbert (6. 6.), Róbert (7. 6.) a Medard (8. 6.) prišli tento rok v poriadnom predstihu. Veľká časť nášho kontinentu sa už stihla premeniť na gigantickú bezútešnú jazernú krajinu. Povodne si vyžiadali i obete na životoch a škody sa šplhajú do astronomických súm.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor Košíc Richard Raši dnes vyhlásil najvyšší, III. stupeň povodňovej aktivity na území mesta Košice. Ide o stupeň, ktorý je definovaný ako stav ohrozenia. Prekvapilo to aj hasičov, ale sú radi, že mesto je aktívne.

SkryťVypnúť reklamu

KOŠICE. Napriek tomu, že Bratislava a okolie zápasia so záplavami, na východe je relatívny pokoj. Lokálne prietrže mračien spôsobujú menšie záplavy len v niektorých častiach Košíc.

Vyhlásenie III. stupňa na celom území mesta preto vystrašilo mnohých ľudí. Prečo nevyhlásili iba prvý stupeň (stav bdelosti), prípadne druhý (pohotovosti)?

"Keďže došlo v dvoch mestských častiach k ohrozeniu života, zdravia a majetku, primátor vyhlásil III. stupeň povodňovej aktivity. Ten súvisí aj s vykonávaním záchranných a preventívnych prác pre prípad, že by opäť stúpla voda z potokov, respektíve by sa opakovali prívalové dažde,“ povedala nám Linda Šnajdárová z magistrátu.

V obrazoch: Čo napáchala voda v okolí Košíc

Pozrite si fotogalériu >>

SkryťVypnúť reklamu

Všetky zložky mesta sú v pohotovosti

"Ide o aktivizáciu zamestnancov s 24-hodinovým monitoringom situácie, zamestnancov mesta, mestských podnikov a ostatných orgánov, ako sú hasiči, Slovenský vodohospodársky podnik, polícia, či obvodné úrady. Potrebné je pripraviť všetky mechanizmy a ľudí pre prípad, ak by sa dažde zopakovali, a vedeli okamžite zasiahnuť," povedal Raši novinárom po popoludňajšom zasadnutí povodňovej komisie.

Vzhľadom na prívalové dažde bola nepriaznivá situácia v mestskej časti Poľov a Šaca Ludvikov dvor, kde došlo k vybreženiu potoka a k zaplaveniu 80 percent košického útulku zvierat, kde boli ohrození zamestnanci aj zvieratá.

Šacu a Poľov postihli v utorok prudké dažde so zaplavením niektorých oblastí. Primátor informoval, že v Šaci voda tiež podmočila nevyužívanú budovu, došlo k deštrukcii bývalého skladu uhlia, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti námestia a obytnej zóny. Objekt tak podľa neho ohrozuje životy a zdravie ľudí a musí byť odstránený.

SkryťVypnúť reklamu

V mestskej časti Poľov sa valila voda z okolitých svahov na obytnú zónu, pretekala okolo domov a došlo k vyliatiu potoka a čiastočnému zaliatiu cesty E50.

Zrútená budova. Foto: veja

Tretí stupeň povodňovej aktivity trvá podľa Rašiho dovtedy, pokým je ohrozený život, zdravie alebo majetok občanov. "Pokiaľ nedôjde k ďalším dažďom, vtedy môže byť tretí stupeň odvolaný a zmenený na stupeň dva, ktorý spočíva už len v monitoringu," dodal.

K zosuvom pôdy podľa informácií mesta nedošlo. Primátor predpokladá, že situácia sa upokojí so zlepšeným počasím.

Dodal, že kým v Šaci a Poľove zaznamenali prudké lokálne dažde, tak počasie v ostatnej časti mesta bolo bez dažďa alebo len so slabým mrholením.

Voda v podjazde pri Haniske. Foto: Veronika Janušková

Hasiči sú radi, že je mesto aktívne

Hasiči si správu o vyhlásení najvyššieho stupňa povodňovej aktivity prečítali z webu Korzára a zostali prekvapení. V takýchto prípadoch zväčša začínajú už aj s evakuáciou ľudí.

Fakty

Predpoveď počasia

Podľa predpovede SHMÚ na dnes pre Košický kraj bude oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky.

„Mesto sa tak rozhodlo, má na to právo. My zatiaľ veľa práce s povodňami nemáme, ani na nás nateraz neboli vznesené žiadne špeciálne požiadavky. Sme radi, že si mesto vie zabezpečiť pomoc vlastnými silami a je aktívne. Ak budú potrebovať pomôcť, sme tu na to,“ povedali hasiči.

Tí zasahovali napríklad aj pri vyťahovaní Hondy Civic zo zatopeného podjazdu pod železničným mostom medzi Ludvíkovým Dvorom a Haniskou. Polícia ešte v utorok v noci cestu uzavrela.

„Vodič hondy Roman H. z Moldavy vošiel pod podjazd v čase, keď tam bolo asi 1,5 metra vody,“ povedali nám hasiči.

Hrozia hladiny viacerých riek

Po výdatných dažďoch začali v noci z utorka na stredu stúpať hladiny viacerých riek v Košickom kraji, od rána ich stav postupne klesá.

Prvý stupeň povodňovej aktivity podľa informácií na internetovej stránke SHMÚ je na rieke Hornád v úseku Kysak a Ždaňa, kde hladina dnes ráno dosahovala 300 cm.

Prvý stupeň je aj na rieke Torysa pri Košických Olšanoch.

Najviac vystúpila hladina Olšavy v stanici Bohdanovce (okr. Košice okolie). Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) tu namerali v priebehu desiatich hodín nárast o 1,5 metra s kulmináciou o 4.00 h ráno. Hladina zodpovedajúca 2. stupňu potom klesala a dnes o 10.00 h nedosahovala už ani 1. stupeň.

Prvý stupeň povodňovej aktivity je na hornom toku rieky Laborec pri obci Koškovce v Prešovskom kraji.

Zaplavený útulok. Foto: veja

V Mokranciach upchalo dažďovú kanalizáciu

V okrese Košice-okolie museli zasahovať hasiči po prietrži mračien.

Ako dnes ráno informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov František Rusnák, v utorok večer pomáhali hasiči v Mokranciach, kde sa po prietrži mračien upchala dažďová kanalizácia a voda začala zaplavovať dvory pri domoch. Hasiči spolu s dobrovoľníkmi čistili kanalizačné vpuste a rigoly, aby voda mala kadiaľ odtiecť.

Prečerpávať rozliatu vodu pre upchaté odtokové kanály museli aj v Moldave nad Bodvou na Debraďskej ulici.

Nadránom hasiči z Bidoviec odstraňovali na horskom priechode Dargov strom spadnutý na cestu.

Hasiči z Čane boli odstrániť osobné auto zo zatopeného podjazdu pod železničným mostom medzi Ludvíkovým Dvorom a Haniskou. Polícia tento úsek cesty v noci uzavrela.

Nad Košicami vládlo popoludní už slnečné počasie. Hladiny riek v Košickom kraji, ktoré od utorňajšieho podvečera stúpli, postupne klesali.

K 17.00 h dosahovala prvý stupeň povodňovej aktivity už len hladina Hornádu v Kysaku.

Večer o pol desiatej však v Košiciach opäť začalo pršať...

Pranostiky

Čo o počasí vedeli už naši predkovia

Pravdepodobnosť výskytu medardovského zadaždenia Európy je okolo 70 percent. Chýrna pranostika o tom, že Medardova kvapka štyridsať dní kvapká, sa traduje už od 16. storočia.

Dedovia však poznali i svätcových zadaždených predskokanov. Svedčí o tom i táto goralská pranostika: Ak na svätého Norberta, Róberta i Medarda dážď sa leje, čakaj dažde ešte šesť týždňov. A tiež: Ak už od Norberta leje, na teplé leto niet nádeje.

Starkí sa síce vždy utešovali i prívetivejšími pravdami, napríklad: Na svätého Norberta ide zima do čerta, alebo: Po Medardovi už ostrá zima nechodí. Ale ľudia už stáročia o všetkých troch vedia svoje...

Dlhé roky vedú laici i experti diskusie o príčinách pravidelne sa opakujúceho zadaždeného ochladenia v prvej júnovej dekáde. Český kronikár Václav Březan už v roku 1582 s radosťou zaznamenal, že 8. júna nepršalo. Podobne nedaždivé obdobia zaznamenali kronikári i v rokoch 1816, 1865, 1582, 1893 a v ďalších.

Z kroník však viac priam tečú správy o dažďoch a polemickým ostávalo iba ich trvanie. Dôvodom na radosť bývalo, ak zlopovestná medardovská kvapka nevydržala sužovať celých štyridsať dní. V roku 1840 pršalo napríklad „iba“ 22 dní.

Tieto veľmi často i smrteľne nebezpečné katastroficky ničivé nadelenia zrejme najviac spôsobujú opakujúce sa vpády studeného oceánskeho vzduchu na vyhriatejší kontinent. Sú prirovnávané k obávaným ázijským monzúnom.

Čo odkazujú predkovia

I súčasní odborníci však s rešpektom oceňujú poznatky ľudových meteorológov z dávnej minulosti, ktoré nám poslali v pranostikách. Predkovia rezignovane konštatovali: Jún lúku kosí- Medard vodu nosí. A tiež: Jún mokrý a silné vetriská, vanú obilie do hnojiska (poľahnuté ubité žito je nepoužiteľné).

Jún je teda, a ani dnes s tým nič nenarobíme, mesiacom, ktorý spoľahlivo vonia hlavne dažďom. A predsa z minulosti pochádza aj optimistickejšie konštatovanie: Ak v júni viac sucho ako mokro býva, urodí sa hojne dobrého vína.

Eva Bombová

Foto k článku: Veronika Janušková

Autor: krs

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 243
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 295
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 102
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 170
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 812
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 274
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu