Má však smolu - hoci celá opozícia má dokopy 67 hlasov, potrebných tridsať nevie vyskladať. Teda zatiaľ nevie. Stále mu chýba jedenásť.
Pekné. Tá slovenská opozícia je fakt kúzelné zviera. Celkom nedávno nemali najmenší problém sa za päť minút dohodnúť na odvolávaní Čaploviča, ktorého previnením bolo, že „škandalózne odignoroval uznesenie NR SR predložiť správu o stave školstva do konca marca". Áno. Tak to je ozaj škandalózne. Naopak, na tunelovaní tajnej služby, ktoré podľa všetkých indícií kryje minister obrany, nič škandalózne nie je. Takže keď Galko prišiel s podpisovým hárkom napr. za Švejnom z Mostu, ktorý je člen príslušného kontrolného výboru (!!), bol odmietnutý s pádnym argumentom, že „ja sa cítim ako ekonóm, nechcem sa na tom profilovať". Veľmi správne. Prečo by sa už jeden člen výboru pre kontrolu Vojenského spravodajstva mal profilovať na tom, že vo vojenskom spravodajstve sa kradne? Výborne. Profilovať sa nechce ani Švejnov stranícky kolega Solymos, ktorý vie, že „odvolávanie ministra je veľmi závažný akt, tam musíme mať jednoznačné dôvody".
No nie sú krásni? Kým u Čaploviča bola „jednoznačných dôvodov" plná špajza (odignoroval správu!), u Glváča dôvodov niet. To, že o defraudáciách v tajnej službe minister nemohol nevedieť, a že šéfom nového zlúčeného VS urobil hlavného podozrivého, ktorého po prevalení kauzy nepostavil mimo službu (aby mohol zamiesť stopy), samozrejme, žiadny jednoznačný dôvod nie je. Ako pripomína Hrušovský, „zhromažďujeme informácie, a keď budú presvedčivé, budeme pokračovať v hľadaní politických možností riešenia".
Skutočnosť, že (minimálne) KDH a Most sa zdráhajú na megaškandále Smeru „profilovať", dobre ilustruje medze ich opozičnosti. Krátkosť miesta nedovolí rozvádzať indície a argumenty, je však zrejmé, že o úplné vyšetrenie toho, ako vojenskí kontráši a špióni tunelovali samých seba, nie je záujem ani v celej opozícii. Náhodou zaiste nie je ani to, že napriek faktu, že inak politici rozširujú vlastnú moc všade, kam dosiahnu, kontrolný výbor parlamentu nemá žiadne kompetencie vyšetriť túto kauzu. Ešte aj keby chcel a nebola v ňom väčšina Smeru ... ..
V slovenskom parlamente sa za sedem volebných období ministri odvolávali azda aj stokrát, avšak silnejšie dôvody na spustenie procedúry, než aké stoja dnes proti Glváčovi, za tých 20 rokov ešte neboli. Niežeby si niekto myslel, že aj keby z vyslovovania nedôvery napokon niečo bolo (SDKÚ a Matovič azda dodajú zvyšné podpisy), uvidíme čosi viac než zvyčajný parlamentný cirkus. Už len preto nie, lebo rokovanie bude - ak bude - neverejné. Treba len vedieť, že po silnejšie dôvody na odstúpenie ministra by sme sa museli vrátiť až niekde k tretej vláde Mečiara.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.