Je to jediný kompaktný model s pohonom zadných kolies.
Ak si niekto kupuje v poradí už x-tý automobil kompaktnej triedy, možno akosi samozrejme predpokladá, že aj jeho ďalší vybraný model bude mať, rovnako ako autá, s ktorými doteraz jazdil, pohon predných kolies. Hovorí sa, že výnimky potvrdzujú pravidlo. No a takou výnimkou je najmenší typový rad BMW, rad 1.
Predný či zadný pohon?
Keď mníchovská automobilka BMW oznámila, že začína vyvíjať nový typový rad, ktorý bude v sortimente bavorákov pod radom 3, v motoristickej tlači sa okamžite objavili diskusie o tom, či aj pri kompaktnej „jednotke" zachová výrobca svoju tradičnú koncepciu s motorom vpredu a poháňanými zadnými kolesami. Všetko sa vyjasnilo, keď firma BMW v auguste 2004 predstavila svoj nový rad, ktorého trojčíslicové označenie začína číslicou 1.
Umožňuje použiť aj radové šesťvalce
Prívržencov tradičnej bavoráckej koncepcie výrobca nesklamal: aj nová „jednotka" sa vyznačovala vpredu pozdĺžne uloženým motorom, poháňajúcim zadné kolesá. Táto koncepcia vedie k ideálnemu rozloženiu hmotnosti medzi obe nápravy a umožňuje do vozidla montovať – ako jedinému v kompaktnej triede – aj radové šesťvalcové motory. Na trh prišiel najmenší bavorák najprv v päťdverovej verzii, neskôr bol sortiment rozšírený o trojdverovú verziu a potom aj o kupé a kabriolet.
Modernizácia v roku 2011
Napriek počiatočným pochybnostiam skeptikov sa rad 1 ukázal ako trefa do čierneho a už v apríli 2010 bolo vyrobené miliónte vozidlo tohto radu. V roku 2011 prišla na trh modernizovaná päťdverová verzia radu 1. Kompaktné limuzíny radu 1 sú postavené na podvozku s rázvorom 269 cm, ich dĺžka je 432,5 cm, šírka je 176,5 cm a výška 142 cm. Na pohon týchto vozidiel slúžia moderné prepĺňané vznetové a zážihové motory. Mali sme možnosť vyskúšať päťdverový model 118d, poháňaný dvojlitrovým turbodieselovým štvorvalcom. Tento motor má maximálny výkon 105 kW pri 4 000 ot/min a najvyšším krútiacim momentom 320 Nm disponuje od 1 750 do 2 500 ot/min.
Na želanie osemstupňová automatika
Vozidlo bolo vystrojené šesťstupňovou manuálnou prevodovkou s optimálne odstupňovanými prevodmi (na želanie sa montuje osemstupňová automatická prevodovka). Do výstroja patril aj systém Eco Pro, ktorý vodičovi „radí", kedy má preradiť i kedy má trochu uvoľniť pedál akcelerátora, aby znížil spotrebu. Dôsledným dodržiavaním pokynov systému Eco Pro môže vodič znížiť spotrebu až o 20 % (samozrejme, pri mierne zhoršených dynamických vlastnostiach vozidla). Výrobca uvádza, že normovaná priemerná spotreba pri jazde v meste je 5,4 - 5,5 l/100 km, mimo mesta len 3,8 – 3,9 l/100 km, kombinovaná spotreba je 4,4 – 4,5 l/100 km.
Diaľničný priemer 5,1 l/100 km
My sme s kompaktným BMW 118d prešli temer 1 500 km, pričom sme dosiahli priemernú spotrebu necelých 5,1 l/100 km. Pretože prakticky celá naša trasa viedla po kvalitných nemeckých a švajčiarskych diaľniciach, nemohli sme odskúšať, ako si bavorák poradí s našimi „deravými" cestami. Všetko ale nasvedčuje tomu, že dobre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.