Je bez diskusie, že rozkladu štátu, ktorý prebieha od inštitúcie k inštitúcii, predsedajú Robert Fico a jeho strana Smer-sociálna demokracia. Pravdou však tiež je, že milá opozícia vládnej strane zdatne sekunduje. Síce nie vždy a vo všetkom, ale občas až veľmi... .. .
Napríklad k marazmu, v ktorom vegetuje Najvyšší kontrolný úrad, v utorok Ľudová platforma prihodila veľkou lopatou, keď v Národnej rade vycúvala z voľby nového predsedu NKÚ. SDKÚ, KDH i Most trvali na verejnom hlasovaní, Smer si však odhlasoval tajné, takže sa rozhodli - ako dopredu avizovali - voľby sa nezúčastniť. Tým politici z ĽP opäť a názorne predviedli, že stranícke hry - kto z koho - sú pre nich dôležitejšie než stabilita a funkčnosť inštitúcií. Aj keby totiž mali pravdu, že Smer chce tajné hlasovanie preto, aby si z opozície opäť urobil srandu - ako v štyroch predchádzajúcich pokusoch - štátnickou povinnosťou zodpovedných politikov bolo ísť do toho.
To je principiálny argument. Existoval však aj taktický dôvod neutiecť z voľby. Svoju slávnu zásadu „NKÚ patrí opozícii" Fico doteraz štyrikrát nedodržal s argumentáciou, že opozícia nestála jednotne za svojím kandidátom. To „dokazoval" výpočtom, že Smer dodal presne toľko a toľko hlasov, aby bol kandidát (Krnáč, Klimeš - obaja SaS) zvolený, pokiaľ opozícia zahlasuje jednotne. Teraz, keď SaS - ktorá mala „nominačné právo" - odstavili a platforma postavila vlastného kandidáta, priestor na machinácie Smeru sa prudko obmedzil. Keby totiž pán Žilinka - kandidát ĽP - nadpolovičnú väčšinu nezískal, Fico by sotva mohol tvrdiť čo doteraz, teda že chýbajúci hlas-hlasy nedodala opozícia. Je možné, že by sa tohto výkladu držal, ale nikto by mu neveril. Alebo, presnejšie, uveriteľnosť tvrdenia by bola zásadne nižšia ako vtedy, keď vyautovali nominantov SaS. (Že čo za nezmysel je podmienka jednotnosti opozície, a ako môže premiér rozdeľovať na kôpky hlasy suverénnych poslancov do tajnej voľby, nie je témou tohto textu.)
No. Dobrá je otázka, že ak už zverbovali kandidáta - mimochodom, kompetentného a slušného - a vystavili ho nepríjemnostiam politickej voľby, prečo sa do voľby nevrhli a radšej zo sály utiekli? Natíska sa smutná odpoveď, hoci na sto percent sa to tvrdiť nedá. Zrejme sa v ĽP ozaj báli, že nedajú dokopy ani všetky vlastné hlasy, pričom si neuvedomili, že aj keby sa tak stalo a Žilinka zvolený nebol, neúspešnú tajnú voľbu môžu vždy „prišiť" Ficovi. Ledaže by sa báli aj scenára, že od Smeru nedostane Žilinka ani hlas, čo by diery (dieru) v opozičných kluboch (teda ĽP, nie SaS a OĽaNO) už naozaj obnažilo.
Neúspešné tajné hlasovanie malo moc ukázať, že za provizórium na NKÚ sú stopercentne zodpovední Smer a osobne Fico. Politici ĽP však trvali na verejnej voľbe, čím im striptíz znemožnili, zrejme (aj) preto, lebo iba tak vedia garantovať hlasy všetkých svojich poslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.