Korzár logo Korzár
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Východ zažil kalamitu, sneh a vietor zastavili dopravu

Na východe popoludní ustalo sneženie, zmierňuje sa aj vietor. Stále je však dosť ciest neprejazdných.

Situácia na diaľnici pri Poprade.Situácia na diaľnici pri Poprade. (Zdroj: TASR/Oliver Ondráš)

21.43 - Počas celého dňa zamestnávala hasičov na východe Slovenska kalamitná situácia. V oboch krajoch museli absolvovať približne stovku výjazdov. Stále sú v teréne na zásahoch, čaká ich ťažká noc.

21.40 - Až do 23. hodiny však podľa informácií zo Slovenského hydrometeorologického ústavu ešte stále trvá výstraha 2. stupňa pred silným vetrom v okrese Poprad. Tu môže dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 25 až 35 metrov za sekundu. Pre celé východné Slovensko zase platí výstraha 1. stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi.

21.38 - Na cestách Košického kraja ostáva vyhlásený III. kalamitný stupeň v okrese Trebišov a I. kalamitný stupeň v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Rožňava. Zlepšenie podmienok v okrese Michalovce viedlo dnes večer k odvolaniu mimoriadnej situácie v tejto oblasti.

Predpoveď počasia na sobotu je milosrdnejšia

Hoci predpoveď sľubuje v sobotu lepšie počasie ako dnes, na cestách treba dávať pozor. Foto: SITA/Ivan Fleischer.

21.35 - Po dnešnom extrémnom vetre so snežením platí pre Košický kraj zo strany Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) už len výstraha prvého stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi. Podľa predpovede SHMÚ bude v sobotu na území kraja jasno až polojasno, ojedinele pri prechodne zväčšenej oblačnosti slabé snehové prehánky. Najvyššia denná teplota -1 až +3 stupne. Viať bude prevažne severný vietor s rýchlosťou 4-7 metrov za sekundu. Napriek zlepšeniu situácie oproti dopoludniu na území celého kraja, sa naďalej vplyvom silného nárazového vetra na vozovkách tvoria záveje a snehové jazyky.

21.34 - Najviac ciest je uzatvorených pre snehové záveje v okrese Trebišov. Ide o cesty III/55218 Novosad - Hraň - Brehov - Cejkov, III/55219 Novosad - Hrčeľ- Veľaty - Michaľany, III/50215 Dvorianky - Albinov, III/50208 Dargov - Bačkov, Višňov - Parchovany, III/50210 - Kravany - Stankovce, III/553006 Parchovany - Božčice, III/55319 Ladmovce - Zemplín, III/55314 Čerhov - Veľká Trňa, III/55223 Cejkov - Borša, III/55313 Hrčeľ sp., III/552016 N. Žipov - Lastovce, III/552013 Kazimír - Byšta, III/55225 M. a V. Bara, III/55223 Z. Jastrabie - Cejkov, III/55319 Zemplín - Ladmovce, III/5541 Vojka Boľ, III/55331 Zatín-Rad- Hrušov, III/55324 V. Horeš - Stražné - V. Kamenec Z dôvodu skríženého kamióna je nezjazdná cesta III/552023 v úseku Cejkov - kr. III/552024 Černochov .

21.32 - V okrese Rožňava na horskom priechode Roštársky kopec na ceste II/587 následkom silného nárazového vetra stále padajú na vozovku stromy, ktoré priebežne odstraňujú. Obdobná situácia je aj na ceste II/526 na horskom priechode Hrádok v rovnakom okrese. V okrese Rožňava je podľa údajov Správy ciest Košického samosprávneho kraja neprejazdná cesta II/533 v úseku Gemerská Poloma - sedlo Súľová.

21.30 - V okrese Spišská Nová Ves sú uzatvorené cesty II/533 horské priechody Grajnár a Súľová, II/548 (hranica okresu Košice okolie/Gelnica - Smolník), II/535 (Palcmanská Maša - Sykavka).

21.28 - V okrese Košice okolie sú uzavreté cesty III. triedy v obvode Štós a cesta II/548 v úseku Štós - hranica okresu Gelnica.

20.20 - Cesta I/68 v úseku Ľubotín - Lipany cez Pusté Pole je sprejazdnená v jednom jazdnom pruhu iba pre osobné motorové vozidlá. Pre nákladné motorové vozidlá minimálne do rána bude uvedený úsek neprejazdný a platí pre nich zákaz prejazdu cez tento horský úsek. Obchádzka pre nákladné motorové vozidlá je cez Bardejov, resp. Poprad.

20.16 - Diaľnica D1 v úseku Poprad - východ - Janovce je prejazdná pre všetky motorové vozidlá. Autá prichádzajúce z opačného smeru odkláňajú na cestu I/18.

Problémy mala aj cestárska technika. Takto skončil sypač v obci Merník v okrese Vranov nad Topľou. Foto: TASR/Tomáš Doboš

20.15 - Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vladimír Kozák uviedol, že okolo 23 úsekov v kraji je ešte veľmi problematických. Cestári sú aj s technikou sú v teréne a odstraňujú snehové jazyky. Vietor postupne ustáva, ale problémy robia hlavne v Tatrách popadané stromy a na mnohých úsekoch ciest sa vytvára poľadovica. Nemalo by sa to však týkať ciest I. triedy.

20.14 - V priebehu dňa a podvečer boli obrovské problémy na ceste I/18 oblasť Lada - Podlipníky na rozhraní okresov Prešov a Vranov nad Topľou, postupne sa kolóna uvoľňuje.

20.13 - V meste Prešov je situácia stabilizovaná. Hovorkyňa prešovskej radnice Jana Jurčišinová informovala, že v teréne sú mechanizmy a pracovníci, ktorí odhŕňajú prešovské cesty a chodníky. Cesty boli po celý deň zjazdné a situácia nebola taká kritická ako na iných miestach kraja. Okolo obeda prestalo snežiť. V nočných hodinách sa môže vytvárať poľadovica.

20:12 - Košická krajská polícia informovala, že v Slovenskom Novom Meste, okres Trebišov, je nákladná doprava smerujúca zo Slovenska do Maďarska presmerovaná na hraničný priechod Milhosť.

19:13 - V Košickom kraji naďalej trvá mimoriadne situácia. „Vzhľadom k informáciám o situácii v okresoch Trebišov, Rožňava a Košice - okolie, kde naďalej pretrváva pomerne zložitá situácia so zjazdnosťou ciest, a predpovedi, že v nočných hodinách naďalej bude pretrvávať silný, nárazový vietor, krízový štáb rozhodol, že zatiaľ nezruší mimoriadnu situáciu,“ informoval vedúci odboru Civilnej ochrany a krízového riadenia pri Obvodnom úrade Košice s krajskou pôsobnosťou Rudolf Forrai.

V Prešovskom kraji sa situácia zlepšuje len pomaly

((j))

18.38 - Situácia na cestách v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa pomaly zlepšuje, informoval riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák. "Postupne nám vietor ustáva, nie však všade, to nám umožňuje nasadiť ďalšie kapacity, ktoré sme museli presunúť na cesty 1. triedy. Podarilo sa nám síce sprejazdniť cesty medzi východom a západom kraja v okolí Vranova nad Topľou, Popradu a Prešova. Horšia situácia je teraz ale na severe," konkretizoval Kozák.

18.35 - V Prešovskom kraji stále platí 3. situačný stupeň, ktorý vyhlásilo ministerstvo dopravy, na cestách 2. a 3. triedy je vyhlásený 2. situačný stupeň. V teréne je aktuálne 80 až 115 mechanizmov, ktoré za posledných 24 hodín v celom kraji prepluhovali už približne 25 000 kilometrov ciest. .

18.34 - Osobná doprava už ide cez priechod do Poľska Vyšný Komárnik, postupne sa púšťajú aj kamióny.

18.33 - Problematická je spojnica medzi Bardejovom a Svidníkom, bol tam sprejazdnený jeden jazdný pruh. Podobná situácia je aj medzi Sačurovom a Sečovskou Poliankou, je tam taktiež obmedzený prechod.

18.32 - Cestárom sa podarilo sprejazdniť úsek cez Maguru, čiže cestu medzi Spišskou Belou a Spišskou Starou Vsou.

18.31 - Vo Vysokých Tatrách padajú stromy aj na diagonálach, teda na cestách v smere zo Štrby aj z Mengusoviec na Tatry. Cesta Slobody zo Smokovcov do Vyšných Hágov a na Štrbské Pleso je stále problematickým úsekom pre padajúce stromy.

((i))

V Michalovskom okrese zrušili mimoriadnu situáciu

18.30 - Mimoriadnu situáciu, ktorá bola dnes v platnosti na území Michalovského okresu pre nepriaznivé počasie, zrušil pred malou chvíľou počas svojho zasadnutia Obvodný krízový štáb. Aj keď sú niektoré úseky v spomínanej oblasti Zemplína naďalej neprejazdné, každá z obcí okresu Michalovce je prístupná pre motorovú dopravu.

18.08 - Na cestách Košického samosprávneho kraja napriek nasadeniu všetkej dostupnej techniky na posyp a odstraňovanie snehu z vozoviek pretrváva kalamitná situácia najmä v okresoch Trebišov, Michalovce a Rožňava.

18.03 - Snežiť prestalo v okrese Rožňava a zoslabol aj vietor. Na ceste II/587 horský prechod Roštársky kopec a na ceste II/526 horský prechod Hrádok padajú stromy, ktoré priebežne odstraňujú. Z rožňavskej strany sú pre popadané stromy neprejazdné úseky ciest Grajnár - Gemerská Poloma, cesta I. triedy Dobšiná - hranica okresu Poprad je uzavretá pre nákladnú dopravu nad 10 m, pre osobné autá je úsek prejazdný.

18.02 - Sneženie ustáva aj v okrese Spišská Nová Ves, stále sa však tvoria snehové jazyky a záveje v úsekoch Hrabušice – Hrabušická Píla, spojka Spišské Tomášovce, okolo Letanoviec, Arnutoviec a v úseku Smižany - Iliašovce. Pre padajúce stromy sú stále uzavreté úseky ciest Grajnár – Mlynky a Hnilčík – hranica okresu Rožňava, no cestári predpokladajú, že by aj tieto úseky mohli byť po deviatej večer sprejazdnené. Už je prejazdná cesta zo Smolníka do Štósu. V okrese Gelnica sú všetky cesty zjazdné.

18.01 - Silný nárazový vietor stále fúka v okrese Košice – okolie, no prestalo snežiť. Cesta Medzev – Štós už je prejazdná. V jednom jazdnom pruhu sú prejazdné aj cesty Kalša – spojka, Budimír – Družstevná, Ždaňa – Skároš. Cestári upozorňujú, že na niektorých úsekoch sa stále vytvárajú snehové jazyky.

V Trebišovskom okrese je ešte stále najviac neprejazdných úsekov. Foto: TASR/Roman Hanc

17.53 - Podmienky v Trebišovskom okrese, kde krízový štáb dnes pre snehovú a veternú kalamitu vyhlásil mimoriadnu situáciu, sa postupne zlepšujú. "Nárazový vietor už nemá takú intenzitu, ako mal dopoludnia, zlepšila sa aj teplota, nesneží. Do polnoci by mali byť v okrese prejazdné všetky cesty v oboch smeroch," uviedol o 17.00 h prednosta Obvodného úradu Rastislav Petrovič.

Krízový štáb však ešte stále mimoriadnu situáciu neodvolal, prednosta predpokladá, že sa tak zrejme stane v sobotu dopoludnia. Na cestách v okrese Trebišov pretrváva III. kalamitný stupeň. K 17.00 h boli podľa informácie Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) v oblasti pre snehové záveje uzatvorené cesty: III/55218 Novosad - Hraň - Brehov - Cejkov, III/55219 Novosad - Hrčeľ- Veľaty - Michaľany, III/50215 Dvorianky - Albinov, III/50208 Dargov - Bačkov, Višňov - Parchovany, III/50210 - Kravany - Stankovce, III/553006 Parchovany - Božčice, III/55319 Ladmovce - Zemplín, III/55314 Čerhov - Veľká Trňa, III/55223 Cejkov - Borša, III/55313 Hrčeľ sp., III/552016 N. Žipov - Lastovce, III/552013 Kazimír - Byšta, III/55225 M. a V. Bara, III/55223 Z. Jastrabie - Cejkov, III/55319 Zemplín - Ladmovce, III/5541 Vojka Boľ, III/55331 Zatín-Rad- Hrušov, III/55324 V. Horeš - Stražné - V. Kamenec. Z dôvodu skríženého kamióna je nezjazdná cesta III/552023 v úseku Cejkov - kr. III/552024 Černochov.

17.15 - Výpadok elektrickej energie na východnom Slovensku malo dnes o 16.00 h pre snehovú kalamitu ešte približne 3 000 odberných miest. Postihnuté regióny ostali Rožňava, Poprad a Spišská Nová Ves, z michalovského regiónu už len Kráľovský Chlmec.

16.50 - Michal Kráľ, vedúci michalovského strediska Správy a údržby ciest KSK aktuálne informoval, že cesty I. a II. triedy sú prejazdné. „Niekde sa kvôli zúženému profilu dajú prejsť s problémami. Hoci sú cesty III. triedy neprejazdné, do každej obce sa dá dostať minimálne z jedného smeru,“ povedal. Podľa Kráľa sú v súčasnosti neprejazdné úseky: Nacina Ves- Vybúchanec, Pusté Čemerné- Voľa, Dúbravka- Falkušovce, železničná stanica Bánovce nad Ondavou, Stretávka- Drahňov, Malčice- Hradištská Moľva.

Sneženie ustalo, stále však fúka silný vietor

16.37 - Všetky nákladné a dopravné autá, ktoré nadránom uviazli na diaľnici D1 medzi Popradom a Jánovcami, sa už podarilo vyslobodiť. Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch pre TASR uviedol, že momentálne mechanizmy Národnej diaľničnej spoločnosti pracujú na sprejazdnení tejto časti diaľnice.

16.36 - Naďalej ostávajú neprejazdné cesty v Tatrách, Štrbské Pleso - Vyšné Hágy a Štrbské Pleso - Podbanské, kde popadalo množstvo stromov. Rovnaká situácia je aj medzi Tatranskou Lomnicou a Tatranskými Matliarmi.

16.36 - Stále je ťažko prejazdná cesta aj z Kežmarku do Spišskej Belej.

Mechanizmy pracujú aj v uliciach Kežmarku. Foto: TASR/Oliver Ondráš

16.34 - Naďalej platí najvyšší kalamitný stupeň pre všetky cesty v Prešovskom kraji a cesty I. triedy v okolí Komárna a Košickom kraji.

16.30 - Cestári v okrese Trebišov v spolupráci s vojakmi a Záchrannou brigádou HaZZ z Humenného sprejazdnili viacero z 19 úsekov ciest, ktoré boli dnes ráno neprejazdné. Stále ostávajú neprejazdné cesty Luhyňa Čerhov, Novosad – Hrčeľ – Veľaty – Michaľany, Dvorianky – Albinov, Ladmovce – Zemplín, Čerhov – Veľká Tŕňa, Cejkov – Borša, Hrčeľ – spojka, Nižný Žipov - Lastovce, Kažimír – Byšta, Malá Bara – Veľká Bara, Zemplínske Jastrabie – Cejkov. Ostatné cesty sú prejazdné.

16.29 - V okrese Michalovce sú neprejazdné úseky ciest Naciná Ves – Vybuchanec, Vôľa - Pusté Čemerné, Stretava – Stretavka – Drahňov, cesta na železničnú stanicu Bánovce nad Ondavou, Falkušovce – Dúbravka, ťažko prejazdný je úsek Oborín – Kucany. V plnom profile už je prejazdná cesta I. triedy Michalovce – Trhovište až na hranicu s okresom Trebišov, rovnako aj cesta II. triedy Palín – Veľké Kapušany. V jednom pruhu je prejazdná cesta II. triedy Zemplínska šírava – Jovsa. Ostatné úseky ciest v okrese Michalovce sú ťažko prejazdné, na cestách sa stále tvoria snehové jazyky a záveje.

16. 28 - V okrese Košice - okolie je pre silný vietor, ktorý vyvracia stromy na vozovku, uzavretá cesta II. triedy v úseku Medzev – Štós – hranica s okresom Spišská Nová Ves. V jednom jazdnom pruhu sú prejazdné cesty Budimír – Družstevná, Ždaňa – Skároš

16.28 - Vietor narobil škodu aj na majetku mesta Poprad. Hovorca miestnej samosprávy Marián Galajda informoval, že okrem iného silný vietor v priebehu dňa zlomil rampu v zbernom centre na sídlisku Juh. "Strom spadol aj v areáli Základnej školy v Spišskej Sobote a neďaleko Domu kultúry. Na Rázusovej ulici podfúklo strechu na nájomnom bytovom dome," doplnil Galajda. Okrem toho na Základnej škole na ulici Komenského odtrhlo striešku pri vchode do telocvične.

Na tatranské cesty popadali desiatky stromov. Foto: TASR/Oliver Ondráš

16.26 - Vietor pod Tatrami mierne zoslabol, avšak až do 17. hodiny platí pre celý Spiš výstraha 3. stupňa pred silným vetrom. Ten môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 33 až 42 metrov za sekundu.

16.22 - Cesta I/68 v úseku Ľubotín – Pusté Pole je stále neprejazdná pre všetky vozidlá. Uvedený úsek sa cestári snažia sprejazdniť, avšak silný vietor ho neustále spätne zafúkava.

15.59 - Viaceré úseky ciest v okrese Michalovce, kde je pre nepriaznivé počasie vyhlásená mimoriadna situácia, sú ešte stále neprejazdné. Situácia v tejto časti Zemplína sa však začína upokojovať.

15.22 - Podľa stránky shmu.sk už na východnom Slovensku o 15. hodine snežilo len na krajnom severovýchode. Stále však fúka silný vietor, teplota je od -2 do -4 stupňov Celzia.

15.14 - Hasiči v Košickom kraji v priebehu štvrtka a dnešného poludnia museli pre extrémne počasie uskutočniť 97 výjazdov. Počas 24 hodín najčastejšie odstraňovali spadnuté stromy na cestách (35-krát), pomáhali pri vyslobodzovaní zapadnutých automobilov (20) a pri dopravných nehodách (13). Hasičov volali aj ku skríženým a prevráteným kamiónom na vozovke (5), a strhnutým alebo poškodeným strechám (7).

V Tatrách a pod nimi vietor lámal stromy a strhával strechy

((h))

15.12 - Situácia je stále vážna aj v obci Ždiar. Tu boli od sveta odrezané časti Antoškovský vršok a Blaščacká dolina.

15.11 - Z dielne a práčovne Národného ústavu TBC, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch vietor strhol a roztrhol na viac kusov plechovú strechu. "Strecha spadla na sedem áut, poškodila ich, pričom štyri z nich sú podľa mojich informácií totálne zničené," doplnil šéf popradských hasičov Ondrej Šproch. Ďalší problém bol aj na Podbanskom, kde boli popadané stromy, rovnako ako medzi Tatranskou Lomnicou a Tatranskou Kotlinou.

foto
V Tatrách víchor strhol strechu v areáli liečebne, polámal stromy

15.10 - V meste Poprad strhnutie strechy hlásili na Základnej škole Komenského a tiež na budove Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

14.50 - Vietor i sneženie na Gemeri trocha ustali. Podľa slov Ladislava Korcsmárosa z rožňavskej správy ciest priechod Súľová však i naďalej ostáva uzatvorený pre riziko padania stromov.. Popadané stromy z gemerskej i spišskej strany už odpratali. „Čo sa týka Dobšinského kopca, tam sa situácia zlepšila. Priechod je zjazdný, prechádzajú tadiaľ už aj kamióny.“

((g))

14.45 - Spadnuté stromy ďalej komplikujú situáciu medzi Mlynkami a Palcmanskou Mašou, tento prejazd je až po Dobšinú uzatvorený. Gelnickí hasiči zasahovali medzi obcami Smolník a Štós, kde v kopci medzi stromami uviazol autobus. Hasičom sa podarilo vozidlo vytiahnuť a autobus sa vrátil späť. „Silný vietor strhol plechovú strechu na dome v obci Smolník. Na mieste zasahovalo šesť hasičov z Gelnice,“ informoval hasičský operačný dôstojník.

V kalamite uviazli aj športovkyne

14.41 - Slovenské atlétky Danka a Janka Velďákové skončili namiesto letiska v poľskom Krakove, odkiaľ mali odcestovať na sústredenie v španielskom Benidorme, v krízovom centre v Lipanoch. Uviazli v kalamite.

Zaviate auto vo dvore v obci Kamenica, na ceste z Lipian do Starej Ľubovne. Foto: Michal Guľaš

14.19 - Mimoriadnu situáciu vyhlásili pred poludním aj v okrese Stará Ľubovňa. Najkritickejším miestom dopravy v okrese je priechod pri Pustom Poli na hlavnom ťahu na Lipany, ktorý je stále neprejazdný.

14.05 - Kalamita ovplyvnila aj športové podujatia. Na víkend plánované preteky psích záprahov na Grajnári pri Spišskej Novej Vsi sa neuskutočnia.

13.48 - Výpadok elektrickej energie malo na východnom Slovensku dnes napoludnie kvôli snehovej kalamite ešte 11 000 odberných miest. "V porovnaní so stavom o 10.00 h sa podarilo znížiť počet odberných miest bez elektriny o 8 000," uviedla Andrea Vlková zo spoločnosti Východoslovenská energetika.

Najviac postihnutými oblasťami ostávajú región Michaloviec a Rožňavy, časť Košíc, časť prešovského regiónu - Zlatá Baňa, Kokošovce a Abranovce, a časť oblasti Spišská Nová Ves.

13.44 - Stav najvyššej pohotovosti pre nepriaznivé počasie platí na všetkých cestách Prešovského aj Košického kraja. Tretí situačný stupeň je stav najvyššej pohotovosti, keď sú v dôsledku pretrvávajúcej snehovej kalamity neprejazdné cesty a správca komunikácie nie je schopný udržať zjazdnosť vlastnými kapacitami, ani kapacitami zmluvných partnerov.

((f))

13.41 - Viac ako 30 zásahov absolvovali v súvislosti s nepriaznivým počasím od dnešného rána hasiči na území Prešovského kraja. "Najčastejšie išlo o pomoc pri dopravných nehodách a uvoľňovaní vozidiel zo snehových závejov ako aj odstraňovaní padnutých stromov na vozovku a v dvoch prípadoch išlo o zásah pri strhnutej plechovej strešnej krytine," informoval TASR hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove Peter Kovalík. "Aj napriek veľkému množstvu nehôd a zložitosti situácie neevidujeme zranenia osôb."

13.41 - Jednu zo striech strhol dnes silný vietor okolo poludnia v areáli Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch. Odtrhnutá strešná krytina vážne poškodila pri páde sedem zaparkovaných áut.

13.24 - Cesta z Prešova do Vranova je prejazdná, ale cez horský priechod Petič je prejazdný len jeden pruh.

13.15 - Polícia eviduje v dôsledku kalamity zvýšený počet dopravných nehôd, aj škodových udalostí. Ako informoval hovorca košickej krajskej polície Alexander Szabó, vo štvrtok na cestách Košického kraja zaznamenali enormný počet škodových udalostí - až 80, z čoho viac ako polovica bola v Košiciach, a zvýšený počet dopravných nehôd - 12, z toho v Košiciach štyri. Pri nehodách sa päť osôb zranilo ľahko a jedna osoba ťažko.

foto
Kalamita na Soroške odstavila kamióny

13.13 - Kalamita dnes v Košickom kraji spôsobila, že mnoho detí, ale aj učiteľov sa nemohlo ráno dostať do škôl. Vyučovanie tak v nich museli zrušiť. Postihlo to najmä stredné, základné, ale aj materské školy, kam deti vo väčšej miere dochádzajú z iných obcí. Nevyučovalo sa napríklad na Gymnáziu v Trebišove, pre zaviate cesty nemohla prísť do práce ani riaditeľka. Vyučovanie museli zrušiť aj na Základnej škole s materskou školou v Slanci (okres Košice - okolie). Lepšia situácia bola na košických školách, ktoré majú nízky počet dochádzajúcich. Výučba prebiehala napríklad na Gymnázium na Poštovej ulici v centre mesta. Ráno ani tam však neprišla zhruba polovica študentov.

13.04 - Počasie skomplikovalo prácu aj pobočkám VÚB v Bardejove, v Kráľovskom Chlmci a v Sečovciach.

Silný vietor prerušil dopravnú tepnu v Tatrách

12.56 - Preprava medzi Štrbským plesom a Vyšnými Hágmi momentálne už nie je možná ani prostredníctvom autobusovej dopravy. Na Ceste slobody v úseku od Podbanského až po Vyšné Hágy je silná víchrica.V dôsledku silného vetra popadalo na cestu viacero stromov, tie poškodili aj električkové trakčné vedenie. Spadnutý strom zneprejazdnil aj cestu od Vyšných Hágov v smere na Štôlu.

12.25 - Kalamitné počasie na východe Slovenska neovplyvnilo prevádzku košického letiska. "Nezaznamenali sme žiadne meškania letov z tohto dôvodu. Prevádzka beží v zmysle platného letového poriadku," uviedol dnes pre TASR zástupca výkonného riaditeľa pre prevádzku letiska Štefan Fedák.

12.23 - Mimoriadna situácia pre snehovú kalamitu v Prešovskom kraji je vyhlásená iba v okrese Poprad. Prednosta Obvodného úradu v Prešove Vladimír Jánošík pre agentúru SITA uviedol, že v obvode zatiaľ situáciu zvládajú.

Realita v horskej obci Krásna Lúka v okrese Sabinov. Foto: Marián Bujňák.

12.20 - Na ceste pri Pustom Poli v okrese Stará Ľubovňa zavialo niekoľko kamiónov, autobus aj zopár osobných vozidiel. Na mieste sú hasiči a cestári. Všetkých ľudí z autobusu a väčšinu z osobných áut previezli do bezpečia. Niekoľko vodičov odmietlo opustiť svoje vozidlá a čakajú, kým cestu odhrnú ťažké mechanizmy. Podľa Jánošíka že požiadali vedenie SAD Prešov, aby svojich cestujúcich, ktorí sa potrebujú dostať popoludní smerom na Lipany a do okresu Stará Ľubovňa, navigovali na železnicu. Cesta cez Pusté Pole je zatiaľ neprejazdná a poveternostné podmienky nenasvedčujú, že by ju v krátkom čase uvoľnili. Fúka tu silný vietor a napriek snahe cestárov sa stále vytvárajú záveje.

12.04 - Medzi Trebišovom a Sečovskou Poliankou zasahovali príslušníci trebišovského 21. zmiešaného práporu, ktorí na požiadanie miestneho krízového štábu ráno o pol piatej spriechodnili zaviaty úsek frekventovanej vozovky. V Trebišove je v pohotovosti ďalšia ťažká technika, vrátane vyslobodzovacieho tanku, bojového vozidla pechoty a nákladného automobilu s radlicou a rýpadlom.

11.50 - Snehová kalamita dnes ovplyvnila nielen dopravu, ale aj riadny chod niektorých inštitúcií. Slovenská sporiteľňa nemohla otvoriť osem svojich obchodných miest v rôznych regiónoch Slovenska. Na východe to boli pobočky v mestách Čierna nad Tisou, Kráľovský Chlmec, Strážske a Kapušany.

((d))

11.36 - Na úsekoch diaľnice D1 v Prešovskom kraji polícia odstavuje všetky kamióny. Informoval o tom Operačný odbor Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove. Diaľnica D1 v úseku Poprad - Spišský Štvrtok je uzatvorená pre všetky vozidlá, polícia premávku odklonila na cestu I/18. Ostatné úseky na diaľnici D1 sú prejazdné pre osobné motorové vozidlá.

11.33 - Cesty I. triedy v okrese Kežmarok sú všetky úplné neprejazdne, alebo ťažko prejazdné. Cesta I/68 v úseku Lipany – Pusté Pole je úplné neprejazdná. Rovnako vodiči neprejdú po ceste I/77 v úseku Zborov – Smilno v okrese Bardejov a po ceste I/79 Sačurov – Sečovská Polianka v okrese Vranov nad Topľou, ktoré sú neprejazdné. Cestárom sa podarilo sprejazdniť cesta I/18 v úseku Soľ – Vranov v jednom jazdnom

11.32 - Hraničný priechod Vyšný Komárnik v okrese Svidník je momentálne neprejazdný pre všetku dopravu.

11.31 - Ľuďom, ktorí hodiny čakajú v autách v kolónach na najkritickejších miestach na cestách okresu Michalovce, pomôžu na obecných úradoch v blízkych obciach

Mimoriadna situácia je v celom Košickom kraji

((e))

11.23 - Košický obvodný úrad s celokrajskou pôsobnosťou vyhlásil v Košickom kraji mimoriadnu situáciu pre pretrvávajúcu nepriaznivú meteorologickú situáciu – silný vietor, sneženie, vznik snehovej kalamity, neprejazdné hlavné ťahy ciest v okresoch Michalovce, Trebišov, Košice-okolie, Rožňava a ďalších častiach na území kraja.

11.18 - Predpoludním pocítilo výpadky energie okolo 19-tisíc odberných miest na východnom Slovensku. Zasiahnuté sú najmä regióny Michaloviec, Rožňavy, čiastočne Prešov a Spiš.

11.10 - Momentálne sú už uzatvorené aj cesty v smere z Kežmarku na Spišskú Belú a tiež na obec Mlynčeky. Polícia ich uzatvorila v dôsledku viacerých nehôd, ktoré sa na týchto úsekoch stali. V okolí Kežmarku sa na cestách vplyvom silného vetra stále tvoria jazyky a snehové záveje. Polícia a Hasičský a záchranný zbor preto odporúčajú, aby ľudia v prípade možnosti autom v tejto oblasti vôbec necestovali.

10.44 - "V Bardejove stále husto sneží a fúka silný vietor. Školy v meste skracujú vyučovanie, problémom je napríklad aj zohnať si taxík," informoval nás aktuálne čitateľ. V meste došlo aj k dvom kratším výpadkom elektrickej energie, momentálne funguje.

foto
V okolí Trebišova uviazli autá, aj tí, čo išli na pomoc

10.35 - Podľa slov Ladislava Korcsmárosa z rožňavskej správy ciest vysoké snehové záveje sú na Dobšinskom kopci. „Momentálne je Dobšinský kopec prejazdný, ale len pre osobnú dopravu. Na vrchole kopca sa tvoria až štvormetrové záveje, pre nákladnú dopravu je kopec uzatvorený. Na horskom priechode Soroška je mokrá vrstva snehu, postupne ho posypujeme. Roštársky kopec je už prejazdný,“ informoval dispečer.

10.34 - Uzatvorený je horský priechod Gemerská Poloma – Súľová pre všetku dopravu, prei popadané stromy najmä zo spišskonovoveskej strany kopca. Ostatné úseky ciest v okrese Rožňava sú zjazdné.

10.29 - Krízový štáb obvodu Poprad vyhlásil dnes ráno mimoriadnu situáciu v územnom obvode Poprad, ktorý zahŕňa okresy Poprad a Levoča. Zo Žiliny smeruje pod Tatry špeciálna technika, ktorá by mala pomôcť uvoľniť z diaľnice aj zapadnuté nákladné autá. Okrem diaľnice je komplikovaná situácia aj v obci Ždiar. Tu je neprejazdná cesta k hraničnému priechodu v Tatranskej Javorine, neprejazdné sú aj viaceré miestne komunikácie v obci. Problematická situácia je aj v Podbanskom, kde padajú na cestu stromy. Nepriaznivá situácia je v osade Úsvit pri Hozelci, kde sa dá dostať len s veľkými problémami.

Predpoludňajšia situácia na ceste v okrese Košice - okolie. Foto: Michal Zlaczki

10.28 - Polícia v Košickom kraji vyzýva vodičov, aby pre silný nárazový vietor, nepriaznivé počasie a hlavne veľký počet dopravných nehôd a uzávierok ciest aj pre dnešok odložili jazdu vozidlom. Na cesty by mali vyjsť len nevyhnutných prípadoch, potrebné je pritom rešpektovať výzvy a pokyny príslušníkov Policajného zboru.

10.27 - Na dolnej časti rieky Bodrog v okrese Michalovce a Trebišov hrozia povodne z topenia snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre tieto okresy výstrahu prvého stupňa, ktorá platí dnes do 14:00. Dôvodom záplav sú zásoby snehu na ukrajinskej časti rieky, následkom čoho SHMÚ očakáva mierne stúpanie hladiny Bodrogu.

10.15 - Spišskonovoveskí hasiči zasahujú na kopci Súľová za obcou Hnilec smerom na vrchol kopca. Odstraňujú niekoľko popadaných stromov z cesty. Ako informoval hasičský operačný dôstojník, v rovnakom čase do terénu vyrazil ďalší hasičský zásah. „V úseku Grajnár – Mlynky sú tiež popadané stromy, rovnako aj tam naši chlapci zasahujú. Cesta medzi Mlynkami a Palcmanskou Mašou je z rovnakého dôvodu už uzatvorená,“ informoval hasičskí dispečer.

foto
Biela tma na diaľnici pod Tatrami

10.14 - Levočskí hasiči v týchto chvíľach ešte pomáhajú vyťahovať zapadnuté auto pri obci Nižné Repaše. Hasiči z Beharoviec zasahovali pri dopravnej nehode.

10.10 - Druhý situačný stupeň vyhlásila dnes ráno Správa a údržba ciest na území Prešovského samosprávneho kraja. Viaceré úseky ciest 1. 2. a 3. triedy sú pre nepriaznivé poveternostné podmienky v kraji stále neprejazdné. Ide o konkrétne o trasy 1/68 Pusté Pole, Hozelec - Úsvit, Lendak - Výborná. Úsek I/18 Jánovce je prejazdný iba pre osobnú dopravu. Neprejazdný je aj úsek II/542 Magura a cesty smerom na Hertník, Cigeľku, Toporec, Geraltov, Žehňu, Mirkovce, Hávku, Zálesie, Dávidov, Cabov, Zámutov a Dlhé Klčovo.

10.08 - Na celom území Prešovského kraja stále silno sneží. Rýchlosť nárazového vetra, ktorý spôsobuje tvorbu snehových jazykov a závejov dosahuje rýchlosť 10 až 15 metrov za sekundu.

10.05 - Úsek I/79 Sačurov - Sečovská Polianka, ktorý bol dnes ráno nepriechodný, je už v tejto chvíli prejazdný v jednom jazdnom pruhu. Polícia v tejto súvislosti vyzýva vodičov, aby už nepoužívali obchádzku cez Kamennú Porubu, pretože sa v tomto úseku vytvárajú kolóny áut.

foto
Kalamita ochromila život v okrese Michalovce

Okres Trebišov má najvyšší stupeň kalamity

9.57 - Tretí stupeň mimoriadnej situácie vyhlásili v okrese Trebišov. Na celom úseku ciest silno sneží, naďalej fúka silný nárazový vietor. Vedúci strediska Správy ciest Košického samosprávneho kraja v Trebišove pre TASR Ján Čičík potvrdil, že snehovými závejmi je postihnutý celý okres, dopravu a cestné mechanizmy blokujú pritom už od štvrtka aj skrížené kamióny. Tretí stupeň mimoriadnej situácie znamená, že prvoradou úlohou cestárov je záchrana života ľudí, až následne sa robia ďalšie opatrenia."Ak nie sú požiadavky, napríklad na prepravu chorých, ktorí sa prevážajú na dialýzy a podobne, až potom sa štandardne robí údržba," povedal.

9.56 - V okrese Trebišov je neprejazdná cesta prvej triedy I/79 v úsekoch Kasarenská - Nový Ruskov, Luhyňa - Čerhov a Slovenské Nové Mesto - Borša. Cestné mechanizmy blokuje skrížený kamión pri Čerhove, ďalší je medzi Cejkovom a Boršou. Neprejazdné sú mnohé úseky ciest tretej triedy.

((c))

9.56 - Polícia zastavila prejazd kamiónov v okrese Trebišov do Maďarska aj z Maďarska. Na hranici sa vytvorila niekoľkokilometrová kolóna kamiónov.

9.56 - Nárazový vietor a silné sneženie komplikuje situáciu v Staroľubovnianskom okrese. Hasiči museli pomáhať za záveja sanitke i viacerým vozidlám. V ranných hodinách namerali v Podolínci až 41 centimetrov čerstvého snehu. Nepremávajú viaceré autobusové spoje. Pre kalamitu odstavili aj prevádzku v niektorých školských zariadeniach. Pozastavená je aj premávka na niektorých úsekoch ciest. Polícia nepúšťa vodičov cez Pusté Pole, autá zastavuje v obci Ľubotín. Rovnako medzi Hniezdnym a Starou Ľubovňou jazdia vozidlá iba na povolenie polície. Nejazdí sa ani v úseku medzi Spišskou Belou a Podolíncom. V Starej Ľubovni má predpoludním zasadnúť štáb zložený z bezpečnostných zložiek.

9.34 - Nepriaznivé počasie sa podpisuje pod výrazné meškanie vlakov. Na východnom Slovensku spôsobila počasie výrazné problémy napríklad na trati Čierna nad Tisou - Slovenské Nové Mesto, kde nejazdí elektrická trakcia. Z tohto dôvodu je 50 percent vlakov v tomto úseku odrieknutých. Trať Slivník - Trebišov je neprejazdná a vlaky jazdia odklonom cez Michaľany.

Momentálne nepremáva ani Tatranská elektrická železnica v úseku Štrbské Pleso - Vyšné Hágy. ZSSK zabezpečila v tomto úseku náhradnú autobusovú dopravu.

foto
V obrazoch: Kalamita na cestách v Košiciach a okolí

9.30 - V Tatrách vietor silnie, zasahujúcich hasičov na neprejazdných cestách museli stiahnuť z akcie pre bezpečnosť.

Kalamita postihla aj mesto Košice

9.21 - Nepriaznivé poveternostné podmienky skomplikovali dopravnú situáciu aj v meste Košice. Ako informovala Michaela Karaffová, nepremáva električka číslo R-7, ani električky do košickej mestskej časti Barca a v smere ku košickej Technickej univerzite. Do ostatných mestských častí vrátane sídliska Nad Jazerom električky premávajú. Dopravný podnik posilnil električkové spoje premávajúce do spoločnosti U.S.Steel. Spoje mestskej hromadnej dopravy meškajú do 15 minút. Autobusy sa nevedia dostať medzi bloky v košickej mestskej časti Ťahanovce - sídlisko, a tak musia cestujúci ísť pešo na okraj sídliska na zastávky MHD. Dopravnému podniku zapadli štyri autobusy.

Foto: TASR/František Iván

9.19 - Hasiči zasahujú na ceste Slobody číslo 2/538 medzi Podbanským a Štrbským Plesom, táto cesta je uzatvorená, lebo sú tam popadané stromy. Obchádzka vedie cez Tatranskú Štrbu.

9.16 - Popradskí hasiči zasahujú na uzatvorenej diaľnici D1 medzi Jánovcami a Popradom. Na miesto by mali do niekoľkých minút doraziť vyslobodzovacie autá, ktoré začnú pracovať na sprejazdnení diaľnice.

9.13 - Hasiči zo Spišskej Novej Vsi zasahujú pri popadaných stromoch na ceste zo Spišskej Novej Vsi v smere na obec Hnilec a obec Mlynky.

9.12 - V Kežmarskom okrese momentálne zasahujú pri Strážkach, kde sa zrazili dve autá, a tiež v smere na Malý Slavkov, tam zapadlo auto v záveji. Ďalšie auto je zapadnuté za Kežmarkom v smere na Spišskú Belú a tiež pri Spišskej Belej smerom na Tatranskú Kotlinu. "Od rána je toho trochu viac ako v noci, ešte sme sa nezastavili," priblížil ďalšie výjazdy operačný dôstojník OR HaZZ v Kežmarku Ľubomír Lauf.

9.11 - Podľa informácií z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru sú v okrese Bardejov momentálne uzatvorené pre všetku dopravu hraničné prechody do Poľskej republiky, a to v obci Becherov a taktiež v obci Kurov.

9.08 - Cesty v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce sú zjazdné. Na niektorých úsekoch sa ale sústavne vytvárajú záveje.

8.54 - Pre zlé poveternostné podmienky už zatvorili všetky cesty v meste Kežmarok. Primátor mesta Igor Šajtlava pre TASR uviedol, že situácia je kritická, od štvrtka večera je v Kežmarku vyhlásený tretí kalamitný stupeň. "Fúka silný vietor, nemáme problém ani so snežením, sú však na mnohých úsekoch v meste veľké záveje. Naše technické služby tvrdo pracujú, ale nestíhajú," priblížil situáciu Šajtlava.

((b))

Počasie zasiahlo aj do maturít

8.51 - Obec Bačkov v Trebišovskom okrese je momentálne odrezaná od sveta.

8.50 - Počasie zrušilo aj maturity z maďarského a ukrajinského jazyka. Tie dnes nebudú, ale 2230 maturiantov ich bude písať v pondelok. Sme.sk to potvrdil hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. "Ide o technické opatrenie, ktoré nebude mať žiaden negatívny dopad na priebeh maturitnej skúšky," dodal Kaliňák.

8.48 - Z diaľnice Prešov - Košice píše čiatateľ Martin: "Diaľnica je ťazko prejazdná, na kopci pred Košicami v smere z Prešova je cesta takmer úplne zafúkaná, viditeľnosť max. 1 meter, ak to tak bude pokračovať ďalej, pravdepodobne bude čoskoro neprejazdná."

8.47 - Približne 50 ľudí, ktorí uviazli v noci v kolóne pri Michalovciach, prečkalo noc v priestoroch jedálne na obecnom úrade v Trhovištiach, kde im zabezpečila samospráva občerstvenie.

8.45 - Druhý kalamitný stupeň pre nepriaznivé poveternostné podmienky je momentálne v platnosti na území Michalovského okresu. Je tam neprejazdných viacero úsekov ciest.

V Michalovskom okrese sú momentálne neprejazdné tieto úseky ciest: I/50 Trhovište - Horovce, III/50216 Pozdišovce - Laškovce - Ložín, III/18250 Naciná Ves - Vybúchanec, III/18239 Vôľa - Pusté Čemerné, III/ 18240 - Topoľany Suché Lesné Strážske, III/ 50222,50223 Michalovce Zbudza - Strážske - spojka Oreské, III/55501 Michalovce Čečehov Inačovce, III/55503 Stretava Stretavka Drahňov, III/ 55226 Vojany Beša, III/50215 Horovce Tušická Nová Ves Tušice, III/55407 smer železničná stanica Bánovce nad Ondavou, III/55403 Malčice Petríkovce - Kucany. Na ďalších cestách okresu je pre množstvo nahromadeného snehu priechodný iba jeden jazdný pruh. Ide konkrétne o úseky I/50 Michalovce - Trhovište, I/18 Michalovce Petrovce nad Laborcom - Strážske, II/582 Michalovce Zemplínska Šírava Jovsa, II/555 Michalovce Palín Veľké Kapušany a II/552 Oborín Kucany.

8.44 - Mimoriadnu situáciu vyhlásil dnes o 1.45 hodine v okrese Trebišov miestny krízový štáb. "Situácia je katastrofálna, v okrese Trebišov máme neprejazdné úseky na väčšine komunikácií," uviedol pre TASR dnes ráno prednosta Obvodného úradu Rastislav Petrovič.

Najhoršia situácia je podľa neho v južnej časti okresu, kde došlo aj k výpadkom elektrickej energie. "Nedá sa dostať do obcí, ako je Kazimír, Michaľany, postihnuté sú Sečovce, Kravany, Stankovce, Ladmovce, Borša, Slovenské Nové Mesto, je toho veľa," dodal prednosta.

Problémy na ceste pri Čečejovciach v okrese Košice - okolie. Foto: TASR/František Iván

Polícia vyzýva: Nejazdite!

8.38 - Asi najhoršia situácia na východe je aktuálne na cestách v okresoch Michalovce a Trebišov. Polícia urgentne vyzýva vodičov, aby nejazdili, keď nemusia.

8.36 - V celom Prešovskom kraji je momentálne neprejazdných 16 úsekov ciest. Dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Tomáš Lažo pre TASR uviedol, že uzávierky sa týkajú všetkých tipov ciest 1., 2. aj 3. triedy. "Už máme vyhlásený 1. situačný stupeň v mestách Poprad, Vranov nad Topľou a Prešov," dodal Lažo. V celom kraji fúka silný vietor, v dôsledku čoho sa vytvárajú snehové jazyky na všetkých otvorených úsekoch ciest. Cestári vyzývajú vodičov, aby sa radšej na cestu autom nevydávali.

8.35 - V košickej mestskej časti Šaca na ceste I/50 v smere z Košíc na Moldavu nad Bodvou sú v pravom jazdnom pruhu odstavené kamióny, keďže cesta v úseku Hrhov je pre nákladnú dopravu uzavretá, informovala košická krajská polícia. V Košiciach v lokalite Zelený dvor odstavujú kamióny, ktoré cez diaľnicu smerujú cez Prešov na Poprad.

Kamióny odstavuje polícia aj v košickej Šaci. Foto: TASR/František Iván

8.27 - "Obchodná akadémia v Michalovciach na ulici Kapušianska 2 má riaditeľské voľno z dôvodu snehovej kalamity," píše nám ďalšia čitateľka.

8.12 - "Na začiatku Michaloviec v smere od Košíc je uzatvorená cesta cez časť Močarany, ani autá neprejdú, na ceste je viacero závejov a tak isto aj MHD meškala 30 minút," píše z Michaloviec čitateľ Vladimír.

8.06 - Hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Kovalík TASR informoval, že na území kraja zasahovali hasiči pri dopravných nehodách za posledných 24 hodín celkovo v 31 prípadoch. "Pomoc a transport ôsmich osôb si vyžiadala situácia na diaľnici D1 pri Jánovciach," uzavrel Kovalík.

V Prešovskom kraji sú kritické najmä horské a podhorské cesty

8.05 - Oblasť Prešova má najkritickejšiu situáciu na ceste I/18 Prešov – Kapušany, kde sú neustále nasadené mechanizmy, ale fúka tu silný vietor. Cesta je prejazdná v jednom jazdnom pruhu. Vážna situácia je na úseku cesty Lipany – Pusté pole, kde sa vytvárajú záveje. Rovnako s problémami sa dá prejsť na trase Bajerovce – Krásna Lúka, Pušovce, Zavadka a v Slanských vrchoch cez obce Ruská Nová Ves, Zlatá Baňa, Dulová Ves, až po časť Prešov – Solivar.

8.04 - V okrese Bardejov je cesta medzi obcami Hertník a Janovce uzavretá.

8.04 - V oblasti Humenné musia vodiči rátať s ťažkosťami na úseku Brekov – Humenné a Hažlín, kde je cesta prejazdná, ale vytvárajú sa tam snehové jazyky.

8.03 - V oblasti Spišská Stará Ves je neprejazdný úsek Zálesie, Toporec, Javor, kde napadlo 60 cm snehu. S veľkými problémami sa dá prejsť cez Maguru.

8.03- V okrese Vranov nad Topľou je skrížený kamión pri Sačurove, polícia tu odkláňa dopravu. Na cestách III. triedy v okolí obcí Cabov, Davidov, Rudlov a Soľ sa dá prejsť, ale vietor tu stále vytvára snehové jazyky. Jazdiť tu treba s veľkou opatrnosťou.

8.02 - V okrese Svidník sú problémy na všetkých úsekoch ciest II. a III. triedy. Cestári sa sústredili hlavne na udržanie prejazdnosti na hlavnom hraničnom ťahu do Poľska pri Vyšnom Komárniku, kde je cesta momentálne prejazdná.

8.02 - Situácia na cestách Prešovského kraja je podľa vyjadrenia riaditeľa Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vladimíra Kozáka veľmi vážna a zložitá. Ešte v noci vyhlásili pre trvalé sneženie a silný vietor v oblasti Prešova a dnes ráno pre oblasť Vranov nad Topľou 1. situačný stupeň.

7.59 - Na Základnej škole v Strážskom bolo zrušené vyučovanie z dôvodu snehovej kalamity a neprejazdnosti ciest, píše nám ďalší čitateľ.

7.53 - Priamo zo zemplínskych ciest nám píšu vodiči: "Ak cestujete dnes do Michaloviec, tak len na vlastnú zodpovednosť. Policajti ma vrátili z obce Trhoviste naspäť. Cesta je tam katastrofálna, viditeľnosť je tak 1 meter. Neprejde cez to ani tank, pretože silný vietor robí veľké zaveje. No hrôza," píše čitateľ Peter.

Diaľnica pri Levoči na Poprad je neprejazdná

7.50 - Z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovali, že cesta 1/18 medzi Levočou a Popradom je momentálne prejazdná iba pre osobnú dopravu. Diaľnica v smere Levoča - Poprad je v obidvoch smeroch neprejazdná pre všetky druhy vozidiel. V tejto súvislosti sú kamióny na začiatku Prešova v smere od Košíc, ako aj pred tunelom Braniskom zastavované políciou. Ľuďom, ktorí uviazli približne v 40 kamiónoch a linkových autobusoch na diaľnici D1 v smere od Levoče na Poprad, je poskytované občerstvenie. Momentálne je neprejazdný aj úsek cesty I/68, cez ktorý odkláňala polícia v noci vodičov v Prešove smerujúcich na Poprad.

7.50 - Neprejazdný je aj úsek cesty medzi Trebišovom a Vranovom nad Topľou.

7.49 - Približne 90 percent ciest tretej triedy v Prešovskom kraji je neprejazdných, cesty druhých tried sú prejazdné s obmedzeniami.

7.48 - V obci Lúčka a v Plešivci v Rožňavskom okrese dnes hasiči zasahovali pri strhnutých strechách. Ďalšie zásahy mali počas noci aj v okresoch Trebišov, Košice, Sobrance, Košice-okolie, či Spišská Nová Ves.

7.47 - Medzi Michalovcami a obcou Trhovište došlo ešte vo štvrtok večer k skríženiu kamiónu, ktorý zablokoval štátnu cestu I/50. Hasiči na mieste zasahovali celú noc. "Na pomoc boli vyslané ďalšie posilové jednotky zo záchrannej brigády HaZZ z Humenného, lebo si tam nevedia pomôcť," uviedol dnes ráno pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach.

Ranná situácia na ceste medzi Skárošom a Ždaňou v okrese Košice-okolie. Foto: Michal Zlaczki

V Košickom kraji je nezjazdných množstvo ciest, najmä v Zemplíne

7.43 - Košický kraj má najviac problémov so zjazdnosťou niektorých cestných úsekov. Ráno bola neprejazdná cesta 1. triedy 1/50 medzi Košicami a Soroškou, ktorú od obce Hriadky v okrese Michalovce uzavreli. Rovnako neprejazdná je cesta č. E50 medzi Hriadkami a Michalovcami, cesta 1. triedy 1/79 v úseku Veľaty – Čerhov – Slovenské Nové Mesto, výjazd z Košíc na Nižnú Hutku a cestný úsek Slovenské Nové Mesto – Borša. Nezjazdné sú aj niektoré cesty 3. triedy, konkrétne ide o úseky: Michaľany – Veľaty, Michaľany-Luhyňa, Michaľany – Lastovce, Michaľany – Kazimír, Sečovce – Parchovany, cestu v Černochove, Kravany – Albinov, Černochov – Cejkov - Bara, úsek Stankovce – Sečovská Polianka, úsek Novosad - Hraň a obec Hriadky, kde sú odstavené dva autobusy a niekoľko osobných áut.

7.41 - Ako uviedol dispečer Marek Ali zo správy ciest v Spišskej Novej Vsi, síce s odretými ušami, ale podarilo sa im udržať zjazdnosť ciest v okrese Gelnica i Spišská Nová Ves. Horské priechody Grajnár až po obec Mlynky a Súľová permanentne pluhujú dva sypače. Kalamitný stupeň tu zatiaľ nevyhlásili.

7.41 - Podľa informácie dispečera správy ciest Mirolava Mesaroša aj v okrese Košice okolie sneží a fúka silný vietor, „cesta z Košíc v smere na Hutku je stále uzavretá. Zatiaľ u nás nebol vyhlásený kalamitný stupeň. Situácia sa však mení z hodiny na hodinu a stále sa tvoria snehové jazyky."

7.40 - Situácia sa v noci zhoršila aj v okrese Michalovce. Ako uviedol operačný dôstojník Gejza Tóth, odstraňovanie kalamity rieši okresný krízový štáb.

7.40 - Kalamita a mimoriadna situácia je aj v okrese Trebišov. Tu stále sneží a fúka silný nárazový vietor. „Dnes ráno bol zvolaný krízový štáb. Neprejazdných je 19 úsekov ciest. Neprejazdné sú cesty prvej triedy Slovenské Nové Mesto – Borša, okolo Čerhova a Luhyne, v Trebišove cesta l. triedy na Kasárenskej ulici. Ďalšie neprejazdné úseky sú na viacerých cestách druhej, no najmä tretej triedy,“ informoval trebišovský dispečing Správy ciest KSK. Okrem nasadenia všetkej svojej techniky a ľudí požiadali o pomoc aj zmluvných partnerov.

7.38 - Stále je uzavretá cesta prvej triedy pre nákladnú dopravu medzi Košicami a Rožňavou. Ako informoval dispečer rožňavskej správy ciest Ladislav Korcsmáros, situácia sa od polnoci zhoršila. Polícia v smere od Košíc medzi Moldavou nad Bodvou a Soroškou odstavuje pre silný nárazový vietor kamióny a takisto na Soroške v smere od Rožňavy. Pre popadané konáre i stromy, snehové jazyky je ťažko prejazdná cesta v smere Roštár - Henckovce.

Kalamitná situácia je v okresoch Michalovce, Trebišov a Rožňava

7.36 - Situácia na cestách Košického kraja sa v niektorých okresoch v noci zhoršila a kalamitná situácia je už v troch okresoch - Rožňava, Michalovce a Trebišov. Podľa informácií dispečerov Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) situácia je všade zložitá.

7.16 - Popradskí hasiči zasahovali v noci na ceste medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským Plesom a Štrbským Plesom a Podbanským, kde odstraňovali z ciest popadané stromy. Jeden spadnutý strom odstraňovali z cesty medzi Levočou a Levočskými Lúkami aj levočskí hasiči.

7.15 - Diaľnica D1 pod Tatrami, medzi Popradom a Jánovcami, je uzavretá. Na diaľnici je zablokovaných viac ako 40 kamiónov, autobusov a osobných áut. Polícia odkláňa dopravu na cestu I/18. Aj tá je prejazdná len pre osobnú dopravu.

Situácia na zemplínskych cestách je zlá už od štvrtka. Foto: TASR/Roman Hanc

6.58 - V noci zo štvrtka nadnes pre počasie zasadali aj krízové štáby. Po zvážení vzniknutej situácie bola vyhlásená mimoriadna situácia prednostom Obvodného úradu Trebišov.

6.55 - Prakticky pre celé východné Slovensko platí až do dnešného večera výstraha 1. stupňa pred snežením a vytváraním snehových jazykov.

6.52 - Pre šesť okresov východného Slovenska - Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Levoča, Gelnica a Rožňava - platí až do dnešnej 12. hodiny 3. stupeň výstrahy pred vetrom. Podľa stránky SHMÚ sa v týchto okresoch očakáva ojedinele výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 33 - 40 m/s. Pre zvyšné okresy východu platí výstraha 2. stupňa

6.42 - Prvý stupeň mimoriadnej situácie pretrváva od štvrtka večera na cestách v Rožňavskom okrese pre zlé počasie so silným vetrom a snehovými závejmi.

Dnes ráno o 6.00 h boli v okrese všetky cesty zjazdné, situáciu na horských priechodoch však komplikujú padajúce stromy, ktoré môžu kedykoľvek cesty zneprejazdniť.

6.30 - Situácia je ráno v okolí Michaloviec katastrofálna. Autá sú na mnohých miestach v priekopách pri cestách, ktoré sú na viacerých miestach nezjazdné. Na viacerých úsekoch je zastavená premávka, riadia ju policajti. Problémy spôsobuje najmä vietor, ktorý v nárazoch dosahuje extrémne hodnoty. Ľudia sa vo viacerých prípadoch nedostanú do práce.

Problémy sa začali už vo štvrtok

Podrobnosti o štvrtkovom vývoji situácie na cestách východného Slovenska nájdete tu

Zima sa na východnom Slovensku vrátila v polovici marca.

Počas celého štvrtka vytrvalo na väčšine územia snežilo, na cestách sa vytvárala poľadovica. Skutočne veľké problémy však spôsobil až postupne silnejúci vietor.

Počasie obmedzilo najmä cestnú, ale aj železničnú dopravu. Cestári boli od rána v plnom nasadení, na niektorých miestach však nedokázali udržať cesty v zjazdnom stave.

Na diaľnici medzi Prešovom a Košicami znížili rýchlosť najskôr na 100, podvečer na 80 km za hodinu.

V Košickom kraji popoludní vyzvala polícia vodičov, aby nejazdili, ak to nie je nutné.

Stali sa desiatky dopravných nehôd, autá často končili na šmykľavých cestách v priekope. Našťastie, bez vážnejších zranení ľudí.

Najhoršia situácia bola počas dňa v regióne južného Zemplína, kde vietor vytváral na ceste záveje.

Večer vyhlásili prvý kalamitný stupeň v okrese Rožňava, kde vietor lámal stromy, ktoré padali na cesty.

Situácia v týchto regiónoch bola pred polnocou zo štvrtka na piatok veľmi vážna.

((a))

Situácia vo štvrtok na ceste pri Horovciach v okrese Michalovce

Meteorológovia varujú pred vetrom a snehom

Pre celé východné Slovensko platí od štvrtka až do dnešného popoludnia výstraha druhého stupňa pred snežením a silným vetrom.

Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej stránke upozorňuje, že napadnúť môže od 20 až do 35 centimetrov snehu a vietor môže dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 20 až 27 metrov za sekundu.

Oba tieto faktory sa môžu podpísať aj pod tvorbu snehových závejov a jazykov.

V okresoch Levoča, Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Gelnica a Rožňava platí dokonca 3. stupeň výstrahy pred silným vetrom. Ten môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až 33 až 40 metrov za sekundu.

Vlna sibírskej zimy by mala dnes na východnom Slovensku vyvrcholiť. V ďalších dňoch má byť síce chladno, ale už s menej extrémnym vetrom a menším úhrnom zrážok.

foto
Ako vyzerali vo štvrtok zaviate zemplínske cesty na hlavných ťahoch

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 2. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 3. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 4. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 5. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 7. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 645
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 7 086
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 721
 4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 719
 5. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 637
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 597
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 582
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 695

Blogy SME

 1. Roland Ondrus: Bolt
 2. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 3. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 4. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 5. Ľubomír Maretta: Sto krát
 6. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 7. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 8. Ľubomír Maretta: Pena
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 923
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 664
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 785
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 370
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 856
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 802
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 618
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Roland Ondrus: Bolt
 2. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 3. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 4. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 5. Ľubomír Maretta: Sto krát
 6. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 7. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 8. Ľubomír Maretta: Pena
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 923
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 664
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 785
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 370
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 856
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 802
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 618
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu